Search form

14.03.2011

Drukāt

Uzmanību! Ir gadījums, kad dzirdes aparātu nevajag lietot !

Photo

Halehas Resnikas dēlam Aleksam (ASV) tika noteikta nepareiza diagnoze, ka viņš cieš no dzirdes zuduma, lai gan patiesībā viņam bija dzirdes neiropātija - tas ir gadījums, kad cilvēks ar šo slimību skaņas dzird, taču tās ir izkropļotas.


Bērnam mediķi ieteica lietot dzirdes aparātu, taču, ja ir dzirdes neiropātija, tas nodara vēl lielāku kaitējumu. Alekss bija viens no 2% jaundzimušo, kuram slimnīcā neveica  jaundzimušo dzirdes pārbaudi. Vecāki arī par to īpaši neiedomājās. Diemžēl pusotra mēneša vecumā bērnam veiktais tests parādīja, ka mazulim tomēr ir dzirdes problēmas.

Ja nu tā, vecāki nekavējoties iegādājās dzirdes aparātu, kā to ieteica ārsts. Taču pēc tam notika kas savāds. Ikreiz, kad mazulis lietoja dzirdes aparātu, viņš vienmēr it kā sarāvās no skaļajiem trokšņiem, turklāt izskatījās, ka, nelietojot aparātu, viņš dzird gluži labi, piemēram, reaģē uz skaņām, kas nāk no aizmugures.
 
„Alekss ir mans piektais bērns, tāpēc instinktīvi jutu, ka kaut kas nav kārtībā. Manuprāt, viņš dzirdēja labi. Kad pastāstīju par savām aizdomām ārstam un audiologam, viņi mēģināja man iegalvot, ka šāda reakcija rodas no vecāku nespējas pieņemt problēmu. Viņi mudināja to nenoliegt un iemācīties sadzīvot ar šo nedzirdības diagnozi,” stāsta bērna māte.
 
Bet māte  nesamierinājās...
Aizbraukusi pie Bostonas bērnu slimnīcas speciālista, Haleha Resnika pārliecinājās, ka diagnoze uzstādīta nepareizi. Aleksam tika konstatēta dzirdes neiropātija. Dzirdes aparātu lietošana viņam kategoriski aizliegta, jo tie nodara vēl lielāku dzirdes bojājumu, kā arī, pastiprinot skaņu, rada sāpes ausīs.
 
Pediatri apgalvo, ka daudzi ārsti un audiologi vienkārši neprot uzstādīt pareizo diagnozi, jo neatpazīst šo slimību. Šī slimība ir atklāta tikai pavisam nesen. Sākot lietot dzirdes aparātu, dzirdei tiek nodarīts liels kaitējums, radot bērna ausī tādu kā skaņas sprādzienu.
 
„Četras līdz sešas reizes nedēļā es saņemu zvanus no vecākiem ar līdzīgiem stāstiem,” saka Čārlzs Berlins, Kalifornijas universitātes profesors. „Ir bijuši pat gadījumi, kad dzirdes aparāts pilnībā iznīcina ar dzirdes neiropātiju slimojoša bērna dzirdi.”
 
Nepareizas diagnozes uzstāda visai bieži
Regulāras jaundzimušo dzirdes pārbaudes palīdzējušas vairākiem tūkstošiem bērnu savlaicīgi tikt pie dzirdes aparātiem, kas  veicina ātrāku un veiksmīgāku viņa runas attīstību.
Taču daudzi pediatri nobažījušies, ka jaundzimušie ar dzirdes neiropātiju, kas ir mazākumā, varētu tikt pieskaitīti lielākajai grupai – slimniekiem ar tipiskām dzirdes problēmām. 
Nacionālais veselības institūts skaidro, ka dzirdes neiropātijas gadījumā skaņa iekšējā ausī iekļūst normāli, taču signāls uz smadzenēm  traucēts. Cilvēki, kas sirgst ar dzirdes neiropātiju, dzird skaņas, taču to uztvere ir izkropļota. Slimība ietekmē cilvēku  visādos veidos: daži pacienti dzird, citi vienkārši „izaug” no šīs slimības, citi zaudē dzirdi pilnībā. Tiek uzskatīts, ka dzirdi zaudē apmēram 15%.
 
Labu gribot, nodara ļaunu
Gadās, ka vecāki, gribēdami labu saviem bērniem, ar dzirdes aparātu viņiem nodara tikai postu.
„Ir mātes, kas izpilda visus ārsta norādījumus. Šajā situācijā, nepareizas diagnozes gadījumā veidojas visai neapskaužama situācija. Nedēļas laikā, ja aparātu lieto diendienā, var izraisīties neatgriezenisks dzirdes zudums. Es gan neesmu tāda fanātiķe. Aleksam aparātu uzliku tik uz stundu dienā un tā trīs nedēļu garumā. Sirdī jutu, ka mans bērns dzird un viņam aparātu nevajag. Šis gan nav mans pirmais bērns,  tāpēc varēju droši paļauties uz saviem instinktiem,” skaidro Aleksa mamma.
 
Šobrīd Aleksam ir trīs gadi, un viņš dzird perfekti. Puisītis ir bilingvāls, ģimenē runā gan angliski, gan mammas dzimtajā persiešu (farsu) valodā. Lai uzlabotu runas prasmi, zēns apmeklē runas terapijas nodarbības.
 
Vairumam bērnu, kuriem ir  dzirdes aparāti, tādi patiešām nepieciešami, taču jāzina arī tas, ko darīt, ja rodas aizdomas, ka kādam, iespējams, ir dzirdes neiropātija.
 
 
Pēc interneta materiāliem sagatavojusi: Laura Reisele
Foto: www.bbc.co.uk

Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas