Search form

20.09.2019

Drukāt

Alūksnieši aktīvi rūpējas par savu veselību!

Pateicoties Alūksnes novada pašvaldības līdzfinansējumam, LNS Alūksnes reģionālā grupa šogad līdz decembra beigām īsteno projektu “Rūpes par veselību sākas ar veselīgu uzturu un sportu!”.


Alūksniešiem ir sava veselīga uztura studija „Gatavosim veselīgi, ēdīsim garšīgi!”. To vada Anita Ceple. Jāsaka gan, bija daudz darāmā, lai visu sagatavotu studijas darbībai, bet tās bija patīkamas klapatas. Sākumā vajadzēja iegādāties virtuves inventāru. Garlaicīgi – nebija skraidīja pa veikaliem un izvēlēties visu nepieciešamo.

Neizsakāmi liels prieks par Alūksnes pašvaldības finansiālo atbalstu – novada alūksniešiem tagad virtuve sakomplektēta un var gatavot dažādus, daudzveidīgus un, galvenais, veselīgus ēdienus, izmantojot ēdienu gatavošanā tādas tehnikas kā tvaicēšana, vārīšana, sautēšana utt. Virtuves inventārs maksā prāvu naudu, to nopirkt savām mājām nebūtu pa kabatai mūsu cilvēkiem.

Tagad alūksnieši var nākt uz grupas telpām un gatavot, ko vien vēlas. Tiem ir sava sulu spiede, elektroniskie virtuves svari, mini cepeškrāsns, mini plīts, mikseris, augļu žāvētājs, sieti, bļodas, naži, dēlīši, panna, katls u.c. Atliek cilvēkiem tikai nākt uz grupas telpām, aktīvi iesaistīties un darboties veselīga uztura studijā!

Bet tagad nedaudz par veselīga uztura studiju norisi. Uz gatavošanas nodarbībām nāk 8 – 9 alūksnieši regulāri 2– 3 reizes mēnesī, kad telpas atgādina bišu alu, kurā visi rūpīgi, rosīgi ar kaut ko aizņemti un neviens nestāv un nesēž uz vietas.

Katra nodarbība ilgst 5 stundas.

Pirms gatavošanas visi ar platu smaidu pulcējas pie galda ar produktiem un gatavi ķerties klāt pie ēdienu gatavošanas.

Lai ēdiens būtu piepildīts ar pozitīvo enerģiju, svarīgi būt pozitīvi noskaņotam! Anita Ceple obligāti seko tam, lai virtuvē tiktu ievēroti sanitārās, higiēnas un drošības noteikumi, ķeroties klāt pagatavošanai un strādājot ar virtuves aprīkojumu un inventāru. Katram nodarbības dalībniekam ir savi uzdevumi: vienam notīrīt sēnes, otrajam sagriezt sieru, trešajam sagatavot dzērienu u.c.. Viss atkarīgs no tā, ko konkrētajā brīdī gatavo, bet skaidrs ir viens, neviens nesēž bez darāmā.

Alūksnieši jau iemācījušies pagatavot daudzus dažādus ēdienus, piemēram, siera zupu ar šampinjoniem un brokoļiem, kā arī dzērienu no āboliem un burkāniem.

It īpaši ieteicams lietot uzturā dārzeņu un augļu sulas, ja darbs saistīts ar nervu un/vai fiziskajām slodzēm.

Kad ēdieni un dzērieni ir pagatavoti, visi klātesošie uzklāj galdu, apsēžas un izbauda pagatavoto, dalās savos viedokļos un vienkārši labi pavada laiku.

Anita Ceple visiem nodarbību beigās izdala receptes, lai cilvēki zina, kā pagatavot, tad tiem ir iespēja atkārtoti pagatavot ēdienu mājas apstākļos. Nodarbības beigās visi trauciņi ir tukši un punči ir pilni!

Receptes ir ļoti interesantas un daudziem nezināmas, piemēram, vienā no nodarbībām alūksnieši gatavoja vistas filejas maigās kotletes ar pavasarīgu salātu piedevu. Daži nemaz nezināja, ka no vistas filejas var pagatavot kotletes. Visi mācījās, apguva gardo recepšu noslēpumus!

Augusta mēnesi varētu nosaukt par "saldumu mēnesi”, jo alūksnieši mācījās gatavot ābolu plātsmaizi, kēksiņus, auzu pārslas cepumus.

 

Anita Ceple stāsta: „Daudzi no mūsu biedriem nemācēja cept saldumus – kā pareizi gatavot tos un kā norit gatavošanas process. Varēju redzēt un vērot, ka cilvēkiem patika gatavot un cept jebkurus saldumus. Teicu, ka tiem vēl ir jāmācās, jo tas viss ir sarežģīts un smalks darbs. Gan ar laiku iemācīsies un būs vēl gudrāki pavārmākslā. Piemēram, es sen gribēju pagatavot tomātu-pupiņu zupu, jo dzirdēju, ka šī zupa ir ļoti garšīga. Zupu pagatavojām vienā no nodarbībām, un tā garšoja debešķīgi!”

Projekta ietvaros notiek arī nūjošanas nodarbības „Uzlabosim veselību nūjojot!”. Tagad alūksniešiem ir savas nūjas, kuras kalpos ilgi un nūjot alūksnieši varēs arī turpināt pēc projekta realizācijas. Alūksniešiem nūjošanas nodarbības pasniedz sertificētā nūjošanas instruktore Solveiga Kristīne Selga. Nūjošanas instruktorei ir vairāku gadu pieredze nodarbību vadīšanā, viņa ir lieliska, atsaucīga un ļoti pozitīva. Alūksniešiem paveicās, ka tiem ir tik jauka nūjošanas instruktore.

Nūjošana ir ļoti labs, efektīvs sporta veids, ar kura palīdzību var uzlabot un stiprināt savu veselību, elpot svaigu gaisu un iepazīt tuvāk savu Alūksnes pilsētu.. Nūjošanas instruktore vienmēr seko, kā katrs no dalībniekiem soļo, tur rokās nūjas un vienmēr parāda, ja kāds to dara nepareizi.

Mūsu veselība ir mūsu rokās, nav sarežģīti iemācīties gatavot ēdienus, ievērojot veselīgā uztura pamatprincipus un regulāri nūjot."

 

 

 

Karīna Pavlova, LNS projektu koordinatore: „Alūksnieši ir ļoti čakli un aktīvi, man tiešām ir gandarījums, ka cilvēki izmanto doto iespēju un piedalās projekta aktivitātēs. Cilvēki nesēž mājās, neatrodas tikai darbā, viņiem ir iespēja interesanti, lietderīgi pavadīt savu brīvo laiku, nebūt izolētiem, būt sociāli aktīviem!”

Projektu “Rūpes par veselību sākas ar veselīgu uzturu un sportu!!” finansē Alūksnes novada pašvaldība un līdzfinansē LNS sadarbības partneris SIA “LNS Rehabilitācijas centrs”.

 

 

Inga Osetrova un Anita Ceple
Foto: Gints Ceplis un Ritma Egle


Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas