Search form

11.05.2011

Drukāt

Drīzā nākotnē dzirdēt palīdzēs infrasarkanie stari

Photo

Lai nodrošinātu cilvēkiem iespēju dzirdēt, kohleārajos implantos patlaban izmanto elektriskos signālus. Jūtas štata (ASV) universitātes bioinženieris Ričards Rabits atklājis jaunu veidu, kā iedarboties uz smadzeņu šūnām, un tie ir – infrasarkanie stari.


Rabits noskaidrojis, kā ar infrasarkano staru palīdzību var nosūtīt signālus smadzenēm. Aizstājot ar tiem elektriskos signālus, arī neredzamā spektra viļņi – infrasarkanie stari aktivizē tuvējās nervu šūnas un nodod impulsus  smadzenēm.

Pētījumi liecina, ka jaunais signālu pārraides veids varētu palīdzēt arī atjaunot līdzsvara sajūtu vecumā un redzi atsevišķu acu slimību gadījumos, kā arī ārstēt Parkinsona slimību.

Nākotnē  kohleārajos implantos elektriskie signāli tiks aizstāti ar infrasarkanajiem stariem, un jaunās ierīces dos iespēju dzirdēt daudz plašāka diapazona skaņas.

Jaunie dzirdes aparāti daudz labāk spēs sazināties ar cilvēka organismu un arī patērēs mazāk enerģijas. Esošajos implantos elektriskie signāli izplatās caur audiem. Tāpēc to iespējas ir visai ierobežotas –  piemēram, elektriskie signāli iekšējai ausij tiek pievadīti ar 8 elektrodiem, tālāk vibrācijas no iekšējās auss tiek noraidītas uz smadzeņu dzirdes centru. Tas nozīmē, ka pacients var dzirdēt tikai 8 dažādu frekvenču skaņas.

Savukārt  infrasarkanie stari ir daudz „precīzāki”, tie uz iekšējās auss šūnām var noraidīt impulsus ar daudz plašāku diapazonu. Dzirdīgs cilvēks spēj uztvert vairāk nekā 3000 atšķirīgu frekvenču skaņu.

Izmantojot infrasarkanos starus, būs iespēja noraidīt smadzenēm vairākus simtus vai pat tūkstošus dažādu frekvenču skaņu . Iespējams jau pavisam drīz nedzirdīgie varēs klausīties mūziku un, tāpat kā dzirdīgie, izbaudīt skaņu vissmalkākās nianses.


Sagatavoja: Pēteris Vilisters

 
 

Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas