Search form

21.01.2013

Drukāt

Apeirons un LNS grupas „Tilts” biedri sajūsmā par FM sistēmu

8. janvārī Apeirons un vairāki vājdzirdīgie cilvēki no Latvijas Nedzirdīgo savienības grupas „Tilts” devās uz Rīgas speciālo internātpamatskolu bērniem ar dzirdes traucējumiem.


Kā zināms, 2012. gada pavasarī LMT uzdāvināja šai skolai FM sistēmas, ar kurām bērni var labāk saklausīt skolotāju balsi. Šādas ierīces saņēmuši arī 128. bērnudārza bērni un skolēni ar implantiem, kuri mācās parastajās skolās.
 
Diemžēl pieaugušie cilvēki Latvijā šo sistēmu kā klausīšanās palīgierīci vājdzirdīgajiem vēl praktiski nepazīst. Un slikti, ka tā, jo FM palīgierīces varētu izmantot arī studenti lekcijās, strādājošie saskarsmē ar klientiem, kā arī sapulcēs, konferencēs, semināros un citos pasākumos. Nepietiek ar dzirdes aparātu sadzirdēt balsi, vajag arī skaidri saprast citu runāto!
 
Latvijas Nedzirdīgo savienības grupā „Tilts” ir apvienojušies cilvēki, kuri zīmju valodu nezina vai nelieto, un pamatā uzturas dzirdīgo vidū, kas orientējas uz skaņu valodu. Iepriekš viņiem nebija iespējas šīs klausīšanās palīgierīces izmantot, bet Apeirons nolēma, ka pienācis laiks ieviest jaunākās tehnoloģijas arī pieaugušo vājdzirdīgo dzīvē. Tāpēc tika radīta iespēja dažiem cilvēkiem izmēģināt FM sistēmu darbībā.
 
FM sistēma – tas ir mikrofons un uztvērējaparāts, kas darbojas vienā frenkvencē. Runātais teksts caur raidītāju un uztvērēju nonāk tieši dzirdes aparātā, izslēdzot apkārtējos fona trokšņus, un var sarunāties arī savā starpā. Tātad, noderīgi studentiem lekcijās, strādājošiem sapulcēs, konferencēs, interešu klubiņos u.c. FM tehnoloģijas palīdz labāk uztvert un saprast runāto arī tādās trokšņainās vidēs kā restorānos, draugu ballītēs, esot atpūtā pie dabas, automašīnā un citur. Arī krēslā un tumsā, kad nevar redzēt sarunu biedra lūpu kustības.
 
FM ierīces tiek izmantotas arī pie TV, radio un pie telefona.
 
Sākumā skaņa no uztvērējierīces likās savādāka nekā tā, kuru grupas dalībnieki bija paraduši dzirdēt savos dzirdes aparātos. Taču pie tā varēja pierast dažu minūšu laikā.
 
Pārliecinājāmies, ka skaņu var dzirdēt un saprast pat vairāk kā 20 metru attālumā no raidītājierīces. Cilvēkam, kas pirms tam nevarēja labi saprast pat no metra attāluma teikto, tas bija liels pārdzīvojums!
 
Māra Ruva: Zālē arī pārliecinājos par FM sistēmu vērtību - runātā skaņa plašā telpā "nepazūd", bet koncentrējas ausītē. Kad noņēmu to zilo kastīti, likās, ka viss apkārt atkal ir kluss.
 
Edīte Rozenfelde: Jauks pasākums! Bija žēl šķirties no zilās kastītes. Manas sajūtas arī bija kā mazam bērnam, kāroto konfekti dabūjot.
 
Secinājums: pienācis laiks FM sistēmas ieviest kā tehniskos palīglīdzekļus arī pieaugušo cilvēku dzīvē. Citās valstīs tas jau sen tiek darīts.
 
Tiek uzskatīts, ka Latvijā ir ap 30 000 cilvēku ar dzirdes defektiem. Invaliditāte tiek piešķirta tikai pašos smagākajos gadījumos, un dzirdes invalīdu skaits nepārsniedz 2000. Kas aizstāvēs pārējos? Arī otrā, trešā un ceturtā dzirdes zuduma pakāpe ir nopietna lieta, bet šo cilvēku intereses Latvijā praktiski neviens neaizstāv.
 
 
Pārpublicēts no www.apeirons.lv

Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas