Search form

04.06.2010

Drukāt

Dianna Breja- nedzirdīga aktrise un filmu zvaigzne. Nākamā Mārlī Metlina?

Jau gadiem ilgi nedzirdīgie ir viesaktieri  daudzos ASV televīzijas raidījumos, šovos un filmās. Šobrīd Holivuda jūtas gana ērti ar nedzirdīgajiem aktieriem, tāpēc ir uzsākuši veidot televīzijas raidījumus ar tiem. Kā sākums tam – Dianna Breja (Deanne Bray).


Dianna Breja atveidojusi Sjū Tomasas lomu seriālā „F.B.Eye”, kas Latvijas televīzijā tika rādīts ar nosaukumu ‘’Aģente Sjū’’.

Dzimusi Kalifornijā, kur nodzīvojusi lielāko savu dzīves daļu. Viņas vīrs arī ir nedzirdīgs aktieris. „Mans vīrs mani vienmēr ir atbalstījis visā, ko es daru, - gan aktrises, gan skolotājas karjerā,” saka Dianna.

Diannas māte ir skolotāja, kura palīdzēja meitai attīstīt akadēmiskās zināšanas, taču tēvs  parādīja pasauli un iepazīstināja ar citām kultūrām.

Dianna piedzima nedzirdīga. ASL Amerikāņu zīmju valodu (ASL) sāka apgūt 2,5 gadu vecumā. Dianna sevi uzskata par bilingvālu – ASL un runātā/rakstītā angļu valoda. Diannas labā auss ir pilnīgi nedzirdīga, bet kreisajai ir 86 dB dzirdes zudums. Bez dzirdes aparāta viņa nedzird cilvēku balsis un pat necenšas lasīt no lūpām. 6 - 9 gadu vecumā Dianna ar pamātes palīdzību cītīgi vingrinājās, lai uzlabotu savu izrunu, 20-30 min dienā lasot grāmatu balsī. Viņa vienmēr ir bijusi lepna par savu piederību nedzirdīgo kopienai. „Man jāpateicas saviem kaimiņiem, nedzirdīgo ģimenei, jo viņi bija mani etaloni. Viņi man palīdzēja atrast un izprast manu identitāti.”

Breja pirmo reizi tika ievērota savas deju grupas uzstāšanās laikā. Filmējusies seriālā „F.B.Eye”, "CSI: Crime Scene Investigation”, "Ellen" u.c.

Izdevusi izglītojoši dokumentālu DVD zīmju valodā „Tu esi stāvoklī: kas tevi sagaida” (You're Pregnant: What to Expect).

Dianna Breja apgalvo: „Es nekad mūžā neesmu jutusies skumji vai apkaunota par to, ka esmu nedzirdīga. Saskarsme ar cilvēkiem, kuriem manis bijis žēl tikai tāpēc, ka esmu nedzirdīga, ir bijis liels izaicinājums. Es jūtos pateicīga vecākiem, ka viņi mani veda uz nedzirdīgo pasākumiem un jau bērnībā mani iepazīstināja ar nedzirdīgo kultūru.” Daži no nedzirdīgo sabiedrības (nezinādami viņas izcelšanos, taču redzot, ka viņa runā un lieto dzirdes aparātu) jautā, vai viņa pieņem nedzirdīgo kultūru, savukārt dzirdīgie jautā - kāpēc citi nedzirdīgie nerunā tik labi kā Breja. Dianna atrisina konfliktu, sakot: „Manī apvienots gan ļaunākais, gan labākais no abām pasaulēm.

2000. gadā Dianna pieteicās uz noklausīšanos kādai lomai, kur jāizmanto runātā valoda. Breja nolīga logopēdu, lai tas palīdzētu iemācīties izrunāt tekstu skaidri un tekoši. Viņa iemācījās,  manipulējot ar balsi, izjusti norunāt tekstu. „Pēc šīs lomas es guvu pārliecību, ka paplašinājušās manas iespējas aktrises karjerā. Spēja runāt vien nerada nekādus panākumus -  ir ļoti daudz nedzirdīgu aktrišu, kuras  nerunā un tomēr veido veiksmīgu karjeru kinomākslā. Es ceru, ka iedrošināšu citus, lai televīzijas šovos parādītos vairāk nedzirdīgu un vājdzirdīgu personāžu. Tādējādi dzirdīgie skatītāji saprastu, ka ir dažādi cilvēki un dažādi nedzirdīgie- ir tādi, kas runā, lasa no lūpām, un tādi, kas izmanto zīmju valodu”.

   Breja apgalvo: „Vienmēr ir liels gandarījums skatīties, kā skolēni patstāvīgi iemācās uzkrāt zināšanas.Es uzskatu, ka mana Sjū Tomasas loma seriālā bija pamācoša  gan dzirdīgo, gan nedzirdīgo auditorijai, jo tajā galvenā darbība koncentrējas uz to,  ko nedzirdīgs cilvēks VAR  izdarīt, nevis nevar. Es lepojos ar to, ka esmu daļa no nedzirdīgo kopienas.”

Diannas Brejas mājas lapa - http://www.deannebray.com/web/
Šeit var apskatīt video- http://www.youtube.com/watch?v=2qDzQrHqVJw


Pēc interneta materiāliem sagatavojusi: Laura Reisele


Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas