29.10.2013
ASV: Nedzirdīgo klubs cīnās par kultūras saglabāšanu
Nedzirdīgo klubs, kas atrodas Ņujorkas pilsētas apgabalā esošajā Steitenailendas salā, dibināts pirms 58 gadiem. Kopš tā laika daudz kas ir mainījies, bet klubs joprojām ir nozīmīgs tā biedriem, kuri tam vienmēr bijuši uzticīgi, raksta vietējais laikraksts „Staten Island Advance”.
Klubu aizstāj tehnoloģijas
„Agrāk nedzirdīgo kluba pastāvēšana bija ļoti svarīga,” sacīja valdes loceklis Džo Pučarelli. „Tagad mūsu biedru skaits samazinās vairāku iemeslu dēļ.”
Pats Pučarelli ir kluba biedrs jau 45 gadus. Šajā laika posmā viņš ir pieredzējis ļoti daudz izmaiņu, piemēram, tehnoloģiskus uzlabojumus, kam tagad ir liela nozīme nedzirdīgo cilvēku attiecībās ar klubu. Kluba prezidents Čārlzs Dimarko atzīst, ka „tehnoloģijas rada pozitīvas izmaiņas, jo atļauj mums plašāk un ātrāk sazināties. Bet tām ir arī negatīva loma, jo tās samazina kluba biedru skaitu.” Tādi uzlabojumi kā subtitri, īsziņu sūtīšana un videonoma aizņem to pakalpojumu vietu, ko iepriekš sniedza tikai klubs.
Neskatoties uz tehnoloģiju uzlabojumiem un to, ka informācija zīmju valodā kļūst izplatītāka, kluba viceprezidents Lesters Sīgels uzskata, ka joprojām pastāv komunikācijas barjeras.
Jauno iespēju dēļ biedru skaits sarūk
Arī medicīnas sasniegumiem, piemēram, tādiem kā kohleārā implantācija, ir milzīgs iespaids uz nedzirdīgo kopienu. Lai gan šis jaunievedums pilnībā neatjauno dzirdesspējas, tas jūtami ietekmē veidu, kā nedzirdīgie sazinās, tāpēc to nereti kritizē tā nedzirdīgo sabiedrība, kura vēlas saglabāt savu līdzšinējo dzīvesveidu.
Pārmaiņas izglītībā ir vēl viens iemesls, kāpēc kluba biedru skaits nokrities līdz apmēram 50. „Daudz nedzirdīgo bērnu mācās vispārizglītojošās programmās,” atzīst Dž. Pučarelli. „Tur viņi zaudē savu nedzirdīgā cilvēka identitāti un spēju saprast šo kultūru.”
Ne tikai šis klubs pieredz apmeklētāju samazināšanos. Saskaņā ar Dimarko teikto pirms 25 gadiem Ņujorkas apgabalā bija 17 klubi nedzirdīgajiem, tagad ir tikai divi. Steitenailendas klubs ir vienīgais, kam no 1980. gada ir sava ēka . Bet otrs Ņujorkas apgabala klubs ir Bruklinas Nedzirdīgo biedrībai.
Neļauj palikt vieniem tumsā
Steitenailendas klubs vēl pastāv un kalpo nedzirdīgo sabiedrībai un kultūrai. „Mēs piedāvājam dažādas nodarbības, ir arī ballītes arkatram mēnesim atbilstošu tematiku un citas brīvā laika pavadīšanas iespējas mūsu biedriem,” min Aleksandrija Pučarelli, kura koordinē amerikāņu zīmju valodas tulka pakalpojumus. Viņa min arī jurista, sociālā nodrošinājuma un nodokļu speciālista pakalpojumu.
Kluba ieguldījums bija acīmredzams viesuļvētrā Sendija pagājušajā oktobrī, kad daudzi cietušie ar dzirdes traucējumiem tika atstāti bez palīdzības. Kluba brīvprātīgie palīdzēja viņiem veidlapu aizpildīšanā un nosūtīšanā uz ārkārtas palīdzības centriem. „Mēs bijām atstāti „tumsā”,” A. Pučarelli atzīst. „Federālā avārijas situāciju pārvaldības aģentūra pati necentās mums sniegt palīdzīgu roku līdz tam laikam, kad mēs viņus informējām.”
Kur kopt un godināt savu kultūru
Steitenailendas Nedzirdīgo klubs ir vieta, kur cilvēki ar dzirdes traucējumiem var kopt un godināt savu kultūru. Nesen notikušie pasākumi, tādi kā ballīte Havaju salu noskaņās un nedzirdīgo filmu vakars, turpina attīstīt nedzirdīgo kultūras mantojumu. „Ir viena lieta, kas nav mainījusies, – tas, ka mēs novērtējam un vēlamies saglabāt savu kultūru,” atzīst A. Pučarelli.
Sagatavoja: laikraksts „Kopsolī”