Search form

16.05.2011

Drukāt

Nedzirdīgi ieslodzītie tiesā pieprasa par tulku pieejamību cietumā

Photo

Starp vienpadsmit nedzirdīgajiem, kas iesnieguši sūdzību tiesā par cilvēktiesību pārkāpumu, ir arī kāds Ilinoisas ( ASV ) labošanas iestādes ieslodzītais, kurš ticis sodīts par ēdiena zādzību, lai gan nebija to darījis, bet tulka nepieejamības dēļ nav spējis to paskaidrot.


Federālajā tiesā iesniegtā apsūdzība pauž, ka nedzirdīgiem un vājdzirdīgiem ieslodzītajiem ir ierobežota tulka pieejamība, kā rezultātā viņi nespēj apmeklēt treniņu programmas, dievkalpojumus, nevar pilnvērtīgi konsultēties par veselību ar cietuma ārstu, nokavē ēdienreizes un apmeklējumu reizes, jo nedzird paziņojumus. Ilinoisas labošanas iestāde neievēro cilvēku ar invaliditāti tiesības.
 
Pirms gada līdzīga tiesas prāva norisinājās Virdžīnijā (ASV), un tiesa tad nolēma, ka ieslodzītajiem jānodrošina videotelefoni, tulki un vizuāli attēli (gaismas signāli), kas paziņotu par ēdienreizēm un citiem cietuma pasākumiem.
 
Kā 11 nedzirdīgo prasītāju advokāts norīkots Bobs Mišels. Šiem 11 ieslodzītajiem ir dažādu pakāpju dzirdes zudums, kā arī tie pārcieš ieslodzījumu dažādos cietumos.
„Arī attiecībā uz šiem ieslodzītajiem, kuri individuāli izcieš sodu, jābūt ievērotām pamata cilvēktiesībām, t.i., iespējai komunicēt un netikt diskriminētiem salīdzinājumā ar citiem ieslodzītajiem,” tā apgalvo Mišels. Šis pats advokātu birojs pārstāvēja prasību arī Virdžīnijā.
 
Daži piemēri! Diksonas labošanas iestādē sodu izcieš Džordžs Pleintifs (60). Lai sazinātos, viņš izmanto zīmju valodu, jo ar vienu ausi ir pilnīgi nedzirdīgs, taču otrai lieto aparātu. Saskaņā ar iesniegto ziņojumu tiesā teikts: Pleintifs vakariņās saņem apelsīnu un maizi ar zemesriekstu sviestu, jo viņam ir diabēts. Apsargs, pamanot šo ēdienu, apsūdzējis Pleintifu zagšanā, taču ieslodzītais nav spējis par savu īpašo diētu izskaidrot nedzirdības dēļ. Kā sods ieslodzītajam tika atņemtas privilēģijas, to vidū – radinieku apmeklējumi uz 15 dienām.
 
Kāds cits gadījums noticis Statvilas labošanas iestādē. Cietumā arī  nav pieejams tulks, līdz ar to nedzirdīgie ieslodzītie, apmeklējot dievkalpojumus, neuztver tajos notiekošo un nesaprot neko no mācītāja teiktā. 
 
Sūdzībā teiks, ka disciplināro uzklausīšanu laikā ieslodzītajiem rokas saslēdz roku dzelžos, līdz ar to viņiem pat nav iespējas aizstāvēt sevi zīmju valodā. Ieslodzījuma iestāde noraida lūgumus par vizuālajām sistēmām, kas ļautu saņemt paziņojumus rakstītā teksta vai attiecīgu gaismas signālu veidā, piemēram, brīdinot kaut vai ugunsgrēka vai citu avāriju gadījumos.
 
Pārstāvis no Nacionālās nedzirdīgo asociācijas teic, ka šis gadījums kalpos par brīdinājumi, ka visās labošanas iestādēs jāievēro federālie likumi un jānovērš minētie cilvēktiesību pārkāpumi.
 
 
Pēc interneta materiāliem sagatavojusi: Laura Reisele

Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas