Search form

25.07.2012

Drukāt

Krievijā nedzirdīgie iekrīt krāpnieku tīklos, iegādājoties nekvalitatīvus dzirdes aparātus

Photo

Kādā Krievijas mazpilsētā – Mednogorskā miertiesneši nesen saņēma vairākas iedzīvotāju sūdzības par krāpniekiem, kas vietējiem pensionāriem par dārgu cenu tirgo nekvalitatīvus dzirdes aparātus. Vairākus gadus gan nekas nebija dzirdēts par šādiem gadījumiem, bet beidzamajā laikā dažādās vietās krāpnieki atkal atsākuši savu nelikumīgo nodarbi.


Nedzirdīgie pensionāri tagad samācīti būt piesardzīgiem un šādus nelūgtus viesus nelaist pār sava nama slieksni. Arī laikraksta korespondentu uzreiz mājā nelaida. Tas, lūk, tāpēc, ka nesen pilsētā uzradās kāda Viktorija Runova – it kā labdarības fonda pārstāve. Viņa bez īpašām problēmām, uzrādot viltotu apliecību, bija iekļuvusi vairākos dzīvokļos, demonstrējusi un pārdevusi to iemītniekiem nekur nederīgus dzirdes aparātus, kas ražoti Ķīnā.
 
 „Viņa prata iegūt uzticību, vispirms novēlēja ilgu mūžu un labu veselību, parādīja apliecību. Kad jautāja, kas viņa ir, sieviete  atbildēja, ka no sociālās aizsardzības dienesta, tieši šī iecirkņa darbiniece. „Mēs jūs ārstēsim. Regulāri apmeklēsim un palīdzēsim,” – tie bija viņas vārdi,” atceras pensionārs Vladimirs.
 
Kopš padomju laikiem pierasts, ka apliecība sarkanos vāciņos raisa uzticību. Pensionāri pat neieskatījās, kas tajā rakstīts. Viešņa esot palūgusi ūdens glāzi un iespēju pieslēgt aparātu pie elektrības, tad sākusi demonstrāciju. Pilnīgi nedzirdīgais večuks sēdējis uz krēsla un piekrītoši mājis ar galvu. Krāpniece samitrinājusi aparāta ieliktni, to pielikusi vecajam vīram pie galvas un vaicājusi, vai viņš kaut ko jūt. Esot jābūt kaut kādai enerģijas plūsmai, vīrietis gan to nav jutis, - tā stāsta pensionāre Nadežda. Aparātu „labdare” esot piedāvājusi ar milzīgu atlaidi – pilnā cena esot 25 tūkst. rubļu (aptuveni 467lati), bet   kara veterāniem atdošot par 5,5 tūkstošiem. Pārējo piemaksāšot valsts… Turklāt aparāts īpaši labs – importa, ķīniešu!

Pensionāri samaksājuši un sākuši aparātu lietot, tomēr labuma galīgi nekāda. Dzirde nav uzlabojusies. „Laikam jau tāpēc, ka esam nedzirdīgie, mūs ir vieglāk apkrāpt, jo mums grūtāk aizstāvēt savas intereses,” žēlojas Nadeždas vīrs Ivans.
 
Laikraksta korespondenti aiznesa aparātu uz dzirdes protezēšanas laboratoriju. Šādas ķīniešu rotaļlietiņas tur labi zināmas. Īstiem dzirdes aparātiem ir pavisam cita uzbūve, tos pielāgo katram individuāli. Speciālists noregulē skaņas frekvences, tikai tad to var lietot. Turklāt Krievijā dzirdes invalīdiem tos izsniedz bez maksas. 
 
„Šos viltojumus nav iespējams noregulēt, mēs arī nevaram novērst to trūkumus. Aparātam ir fona trokšņi, spēcīga atgriezeniskā saite – dzirdami svilpieni, kurus mēs nevaram novērst. Faktiski aparāts nav lietojams, situāciju komentē dzirdes protezēšanas centra vadītāja Larisa Ivanova.
 
Apkrāptie pensionāri vērsās ar sūdzību Miertiesā (kaut kas līdzīgs Latvijas Administratīvajai tiesai). Tiesneses Tatjanas Ļipatovas praksē tas ir pirmais gadījums, kad jāizskata lieta par invalīdu apkrāpšanu. Diemžēl policija no izmeklēšanas izvairījās, apgalvojot, ka labdarības fonds nav nodarbojies ar krāpšanu. Tāpēc miertiesnese Ļipatova, izskatot prasību, balstījās uz likumu par patērētāju tiesību aizsardzību.

„Pensionāriem nebija iespēju pakonsultēties ar ārstu, jo aparāts bija jāpērk uzreiz. Bez tam jāņem vērā, ka pircēji bija nedzirdīgie un tāpēc viņi nevarēja saprast visas līguma nianses,” notikuma būtību skaidro tiesnese.

Tiesa sprieda, ka līgums jālauž un nauda jāatmaksā. Tomēr viltīgie pārdevēji naudu joprojām nav atdevuši. Tā saukto „labdarības fondu” nebija nemaz tik viegli atrast; izrādās, kas tas darbojas individuālā uzņēmuma aizsegā. Kad laikraksta korespondents beidzot sastapa vienu no „labdarības fonda” pārstāvjiem, tas vēl un vēlreiz atkārtoja, ka viss ir godīgi, pavisam godīgi. „Mēs jau neesam vainīgi, ka cilvēki ir nedzirdīgi un ne visu saprot. Viņi ir slimi,” ciniski skaidro uzņēmumā.

Neraugoties uz tiesas spriedumu, nelikumīgā tirdzniecība un nedzirdīgo cilvēku maldināšana turpinās.     


No interneta materiāliem sagatavoja: Pēteris Vilisters


Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas