Search form

12.05.2014

Drukāt

ASV: Romāns, kas paver logu uz nedzirdīga bērna pasauli

Photo

Amerikāņu rakstnieces Patrīcijas Averbahas pirmais romāns „Gleznojot tiltus” tapis, balstoties uz kādu daudz senāk sarakstītu nepublicētu stāstu.


„Gleznojot tiltus”, savu literāro darbu „Gleznojot tiltus” aizsāk kā garo stāstu, vēlāk to paplašina, uzmanības centra kā galveno tēlu izvirzot nedzirdīgu meiteni.

Tas bija pārmaiņu sākuma laiks

Valstiskā līmenī tolaik 80. gados ASV tika pieņemti pirmie likumi, kas paredz vienlīdzīgas tiesības un iespējas cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Tas bija laiks, kad par šiem jautājumiem sāka aizdomāties arvien lielāka sabiedrības daļa.

Stāsts ir par jaunu sievieti vārdā Samanta, kas joprojām sēro par sava vīra un mazās meitiņas traģisko bojāeju satiksmes negadījumā. Tad kādu dienu viņas dzīve izmainās – Samantas mājā ierodas 7 gadus veca nedzirdīga meitenīte Tara.

Izrādās, ka no nedzirdīgās meitenes ir atteikusies viņas māte, bet viņas tēvs lūdz, lai Samanta pieskata mazo meitenīti, kamēr izdodas viņai sameklēt piemērotu skolu.

Kā radās ideja grāmatai

„Man nebija doma rakstīt romānu par nedzirdīgu meiteni,” stāsta grāmatas autore tās atvēršanas svētkos, kuru laikā notika diskusija par romānā risinātajām problēmām un tradicionālā pirmo grāmatas eksemplāru parakstīšana.

„Es sāku veidot stāstu par jaunu sievieti, kas pārcietusi smagu personisko traģēdiju, un ieslīgusi pamatīgā depresijā. Man tolaik šķita, ka no tā iznāks kāda neliela novele, ne vairāk.”

Dažus gadus vēlāk Averbaha piedalījās rakstnieku seminārā. Kad pienāca viņas kārta uzstāties ar kādu no saviem darbiem, viņa izskatīja savus agrāk sarakstītos stāstus un tad atcerējās par stāstu „Gleznojot tiltus”. Viņa ar šo stāstu iepazīstināja pārējos grupas biedrus.
„Viņiem tas ļoti iepatikās, un viņi sniedza vairākus labus padomus, kā uzlabot stāstu. Sieviete, kas vadīja semināra grupu, teica, ka tēma ir pārāk plaša un ietilpīga stāstam, tāpēc būtu jāraksta kārtīgs romāns,” atceras rakstniece.

Rakstniece ķērās pie darba

Visā šajā laikā, runājot rakstnieces vārdiem, romāna rakstīšanas iedvesmotāja – mazā nedzirdīgā meitene Tara „sirdī bija man blakus un turēja manu rokas. Tiklīdz es viņu ieraudzīju, sapratu, ka tieši viņa būs romāna centrs un viss sižets vīsies ap viņu. Patiesībā Tara kļuva par stāsta sižeta izmaiņu galveno ierosinātāju.”
 
 
Sagatavoja: Ilze Kopmane

Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas