Search form

11.10.2012

Drukāt

Amerikāņu skolotājs cīnās par tiesībām dienēt armijā

Photo

Kalifornietis Kīts Nolans jau desmit gadus cīnās par tiesībām dienēt ASV armijā.


Šajā laikā viņš vairākkārt bija vērsies ar lūgumu uzņemt viņu karaskolā. Bet vienmēr saņēmis noraidījumu, jo dzirdes trūkuma dēļ nespēja iziet ārstu komisiju un dakteri viņu atzina par nepiemērotu militārajam dienestam. Tomēr pirms pusotra gada viņam beidzot atļāva apmeklēt rezerves virsnieku sagatavošanas kursus.
 
Viņš uzsāka nodarbības Kalifornijas štata universitātes Armijas rezerves virsnieku treniņu nometnē. Militārās vienības instruktorus tik ļoti sajūsmināja Nolana sagatavotība, ka viņam ļāva uzvilkt armijas uniformu. Tomēr pēc veiksmīgi pabeigtā mācību gada viņam nācās atvadīties no pārējiem karaskolas audzēkņiem, kuri varēja uzsākt dienestu ASV armijā.
 
Kopš agras bērnības sapņojis...
29 gadus vecais skolotājs Kīts Nolans pēc skata ir pārliecināts vīrietis ar gludi skūtu galvu un izskatās jaunāks par saviem gadiem. Nolans stāsta, ka jau kopš agras bērnības sapņojis par dienestu armijā. Pašlaik viņš precizē, ka vēlētos darboties armijas izlūkdienestā. Nolans ir nedzirdīgs kopš dzimšanas, arī abi vecāki ir nedzirdīgie. Domāt par dienestu armijā viņu pamudināja vectēva un vectēva brāļa piemērs – viņi abi cīnījušies pret nacistiem Otrā pasaules kara laikā.
 
Var būt noderīgi armijai
Beidzamajos gados ASV armijā strauji pieaug karavīru skaits ar smagiem ievainojumiem un invaliditāti. Daudzi karavīri guvuši smagus ievainojumus, karojot Irākā un Afganistānā. Pēc atveseļošanās armija meklē iespējas izmantot šo karavīru zināšanas un pieredzi tādos posteņos, kuros viņi var sekmīgi turpināt militāro dienestu.
 
 Kopumā vairāk nekā 300 smagi ievainotu karavīru turpina dienestu armijā – viņu vidū ir neredzīgie, cilvēki ar amputētiem locekļiem un galvas traumām. Viņi galvenokārt strādā armijas atbalsta dienestos, bet daži atgriežas arī aktīvas karadarbības zonās. Šie gadījumi apliecina, ka cilvēki ar īpašām vajadzībām var būt noderīgi armijai. Tātad arī nedzirdīgie varētu iesaistīties militārajā dienestā.
 
Kapteinis Sids Mendoza, kurš vadīja treniņu nometni Kalifornijas universitātē, atceras, ka viņam sākotnēji nebija pat nojausmas par Nolana nedzirdību. Kapteinis stāsta, ka viņam bijušas bažas, vai Nolans spēs iekļauties citu kursantu vidū. Tomēr ar zīmju valodas tulka palīdzību viņš demonstrēja lielisku sagatavotību dienestam armijā un saņēma arī ļoti labas atzīmes militāro zinātņu pārbaudījumos.
Neraugoties uz to, armijā viņu neuzņēma, savukārt pārējie kursanti saņēma jaunākā leitnanta pakāpi.
 
 „Man un viņa kursa biedriem bija sāpīgi uzzināt, ka viņš nav izturējis medicīnisko komisiju, jo mēs redzējām ar kādu entuziasmu Nolans gatavojās dienestam,” stāsta kapteinis Mendoza. „Diemžēl ietekmēt ārstu komisijas lēmumu nav mūsu spēkos.”
 
Sabiedrība atbalsta viņa prasības
Šajā lietā iesaistījušies arī politiķi – ASV kongresmenis Henrijs Vaksmans gatavojas tikties ar Nolanu un mēģinās viņam palīdzēt. Pašlaik Nolans nosūtījis lūgumu armijas vadībai un tagad gaida paskaidrojumus, kāpēc ārstu komisija viņam atteikusi. Tāpat viņš meklē sabiedrības atbalstu sociālajos tīklos un par savu problēmu stāsta, uzstājoties universitāšu studentu priekšā un citos publiskos pasākumos. Vairāk nekā 2000 Facebook lietotāju izteikuši atbalstu viņa prasībām.
 
 „Daudzi ir patiesi pārsteigti,  uzzinot, ka cilvēkus ar īpašām vajadzībām nepieņem militārajā dienestā,” saka Kīts Nolans.
Nedzirdīgie reiz jau ir dienējuši ASV armijā. Tas bija Amerikas pilsoņu kara laikā, kad vairāk nekā 10 nedzirdīgie bija iesaukti armijā.
 
 
Sagatavojis: Pēteris Vilisters

Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas