Search form

25.10.2018

Drukāt

„Photo Talking” (Foto runā)

Šī burvīgā atvasaras nedēļa tika pavadīta Lietuvas pilsētiņā Telšiai, kur ieradās „Erasmus+” projekta dalībnieki no 7 valstīm - Latvijas, Grieķijas, Itālijas, Turcijas, Maķedonijas, Rumānijas un Lietuvas. Dalībnieki bija dažādi gan nedzirdīgi, gan vājdzirdīgi, dzirdīgie, kuriem nav saskares ar zīmju valodu, gan esošie, topošie tulki vai arī tie, kuri ir kaut nedaudz saskārušies ar zīmju valodu.


Sākumā visi bija nedroši, bet dienām ritot un pēc katras dienas nodarbībām, kuras pārsvarā notika jauktajās grupās, sadraudzējāmies, atklājāmies un beigās izveidojās jaukas savstarpējās attiecības, taču galvenais bija savstarpējā sapratne un cieņa.

Ne vienmēr viss ir perfekti, vai tā kā gribētos, bet mēs mācāmies.

No Latvijas piedalījās Elīza Geiduka, Emīlija Balode, Armands Hildebrants, Artūrs Beitiks un surdotulce Ieva Strode.

Tā bija ļoti vērtīga pieredze mūsu dzīvē, jo uzlabojām valodu zināšanas, sadarbības spējas, sapratni, darbošanos komandā, elastīgu domāšanu, radošumu, meklēt alternatīvas, galvenais, par fotogrāfijām un fotografēšanu. Visvērtīgākā bija profesionālā fotogrāfa Jonas Danielevicius lekcija par fotogrāfiju veidiem, pareizas fotogrāfijas pamatnoteikumiem un iespēju praktiski darboties pie laba portreta uzņemšanas.

Laika gaitā strādājot grupās un veidojot filmu, galvenais uzsvars bija tam, kādas fotogrāfijas mēs ievietojam sociālajos tīklos, kādu informāciju par sevi nododam pasaulē, vai tieši tāpat mūs uztver pārējie vai tomēr mēs katrs saprotam fotogrāfiju no sava viedokļa, kā ietekmē mūs, ar mums saistītos cilvēkus, vai foto iesaistītos cilvēkus, viņu dzīvi, darbu, ja kāds ievieto internetā kādu fotogrāfiju tikai joka pēc. Ir ļoti svarīgi aizdomāties par to, ko mēs citiem rādām un kā tas ietekmēs mūsu un apkārtējo tagadni un nākotni. Tieši tāpat ir jāaizdomājas par savu autortiesību aizsargāšanu, lai citi nenozog mūsu fotogrāfijas un neuzdod par savām, kā arī iemācīties paprasīt atļauju publicēt foto no tiem, kuri arī ir iekļauti fotogrāfija, jo nekad nevar zināt, kas to bildi redzēs un ko padomās, īpaši, ja tā ir traka bilde, kas var ietekmēt darbu. Svarīgi ir aizdomāties, kādas fotogrāfijas var ievietot sociālajos tīmekļos, bet kādas labāk paturēt tikai savām acīm vai mājās šauram cilvēku lokam, kā arī, kādas bildes labāk vispār neuzņemt!

Arī nodarbības par darba interviju – kā sagatavoties pirms darba intervijas, kā uzvesties darba intervijas laikā, ko noteikti nedrīkst.

Kā darba intervijas var būt saistītas ar „Photo Talking”? Ļoti vienkārši – mēs varam pieteikties uz darbu, ierasties uz darba interviju, stāstīt visu labāko, kas ir un vairāk, bet, pirms darba intervijas, darba devējs vai tā norīkots cilvēks apskatās visu par konkrētā cilvēka atrodamo informāciju sociālajā vidē - internetā un tieši neveiksmīgu fotogrāfiju (dažādos tusiņos, pie alkohola, nepieklājīgās pozīcijās utt) dēļ, var būt iemeslu darba vietas atteikumam. Aizdomājieties!

Elīza: „7.-15. oktobris – šis laiks tiešām ļoti ātri pagāja, ļoti gribas atpakaļ, palikt vēl Lietuvā, Telšiai. Bija patīkami draudzēties ar Grieķijas komanda, ļoti sadraudzējos ar Itāliju, Turciju, Maķedoniju, un citām valstīm, kā arī iepazīties ar tām. Visvairāk man patika ekskursija pa Šiauliai - bija brīnišķīgs laiks, saulains, pozitīvs. Vēl man patika vīrietis no Lietuvas, fotogrāfs, kurš stāstīja par fotografēšanu. Man bija tiešām ļoti interesanti un uzzināju ko jaunu. Beigās, kad pavadīju Grieķijas komandu, man bija ļoti skumji...”

Artūrs: „Pieteicos projektā „Erasmus+”, bet, kad uzzināju, ka projektā piedalīsies dzirdīgi jaunieši, sāku šaubīties, vai braukt. Domāju, kā varēs komunicēt ar dzirdīgajiem, tomēr piekritu. Ierodoties tur, šaubas pazuda – visi bija saprotoši un pretimnākoši. Interesantas bija lekcijas par citām valstīm, uzzināt par citu valstu kultūru u.c. Visu laiku atradās par ko runāt un jokot. Bija interesantas ekskursijas pa Telšiai un Šauļiem. Ieguvu daudz jaunu draugu. Uzlabojās manas angļu valodas zināšanas. Gribu pateikt lielu paldies mūsu tulkam Ievai, kura palīdzēja visu labāk saprast."

Emīlija: „Viss man patika un bija labi – nodarbības bija interesantas, iemācījos ko jaunu, ieguvu jaunus kontaktus, satiku jaunus cilvēkus, sadraudzējāmies, izveidojās labs kontakts. Visu nedēļu bija jauks laiks – saulīte spīdēja, skaidras debesis, silts laiks, skaista apkārtne. Bija gan dzirdīgie, gan nedzirdīgie – integrētās grupas, viens otram izrādījām cieņu, bija savstarpējā sapratne, nebija grūti. Telšiai ir smuka vieta, piesaistoša. Ļoti patika arī Šiauliai, foto nodarbības bija interesantas, uzzināju pat to, ko nekad nebiju zinājusi – ļoti interesanti!”

Armands: „Man patīk „Erasmus+” projekts, kura laikā gūstu pieredzi un uzzinu, daudz interesantas informācijas. Komunicējot ar citiem – nav īpašu grūtību, jo esmu komunikabls, aktīvs un enerģisks, kā arī uzņemos iniciatīvu. Projekta ietvaros notiekošais „Photo talking” bija interesants un īpaši man patika, ka profesionāls fotogrāfs no Lietuvas vadīja lekciju, mums radot iespēju darboties praktiski, kā arī diskusiju laikā apmainīties viedokļiem par foto pieredzi. Es personīgi šajā projektā apmaiņā spēju saglabāt optimismu arī ne tik veiksmīgās situācijās. Varbūt tas skan mazliet traki, taču tas nebija grūti. Lepojos ar mūsu valsts komandu, jo esam labi padarījuši visus uzdevumus. Iepazīstoties ar citām kultūrām, esmu priecīgs, jo man patika viss.. Esmu iepazinies ar daudz cilvēkiem un manī ir prieks, ka esmu ieguvis paziņas no Grieķijas, Rumānijas, Turcijas, Maķedonijas, Itālijas, Lietuvas. Varbūt nākotnē tie man var kļūt par draugiem, ar kuriem varu satikties citos projektos man ļoti patika komunicēt ar grieķiem un itāļiem. Paldies Ievai par fantastisko enerģiju un ieguldījumu tulkošanas darbā! Patiesi varu teikt, ka šī patiešām bija fantastiska iespēja.”

Ieva: „Viena no brīnišķīgākajām nedēļām manā dzīvē – skaistā vietā un laikā ar brīnišķīgiem komandas cilvēkiem, kā arī jaukiem citiem cilvēkiem, kā arī projekta tēmu, kas ir tuva manai sirdij! Ļoti vērtīga nedēļa, jo uzlaboju ne tikai angļu valodas zināšanas, bet arī krievu valodu, iemācījos jaunas zīmes starptautiskajā zīmju valodā un priecīga, ka ar grieķu komandu izveidojās ļoti cieša saikne, un viņi iemācīja dažas zīmes grieķu valodā! Kopumā daudz vērtīgas informācijas un kontaktu, kuri turpmāk dzīvē noderēs.

Esmu pateicīga par šo iespēju! Patīkami bija uzzināt par citām valstīm – viņu kultūru, dabas skaistumu, reālo situāciju, dalībnieku sadarbību, cieņu. Protams, arī ekskursijas bija jaukas, skaistas. Galvenais ieguvums ir lieliskā komanda, paldies viņiem, jaukais laiks un projekta programma arī bija interesanta un jauka”

 

Teksta autore: Ieva Strode
Foto: no projekta foto arhīva
 


Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas