Search form

10.05.2013

Drukāt

Notikums: Dailes teātra izrādē «Sabojātie» piedalīsies mūsu LNS biedre Jolanta Znotiņa

Photo

Interneta portāli vēsta, ka 12. jūnijā Dailes teātra Kamerzālē notiks jauniestudējuma «Sabojātie» pirmizrāde. Izrāde veidota pēc Sāras Keinas lugas motīviem, to iestudē režisors Viesturs Roziņš. Vienu no galvenajām lomām spēlēs mūsu Jolanta Znotiņa, kas profesionālo skatuves izglītību ieguvusi Mūzikas un teātra mākslas akadēmijā Čehijā.


Vairāk par jauno iestudējumu lasiet rakstā „Izrādē «Sabojātie» piedalīsies nedzirdīgā aktrise Jolanta Znotiņa, kas publicēts ziņu portālā tvnet šeit.
 
Bet mēs piedāvājam ekskluzīvu interviju ar Jolantu Znotiņu.
 
Kā tu pati raksturotu šo jauno izrādi?
Īsi sakot, smaga un mūsdienīga, idejiski – moderna, netradicionāla.
 
Kāpēc režisors izvēlējās tieši tevi šai lomai?
Režisoru Viesturu Roziņu satiku un iepazinu Čehijā, teātra augstskolā, kad toreiz tur studēju. Viņš tur kā students no Rīgas Mākslas akadēmijas bija nokļuvis studentu apmaiņas programmā un iesaistījās mūsu nedzirdīgo nodaļas meistarklases nodarbībās, kuras vadīja izcils  nedzirdīgs indiešu aktieris Ramešs Meijapans.
 
Viesturs pirmoreiz ieraudzīja nedzirdīgo skatuves mākslu, kas viņu ļoti ieinteresēja. Esmu vienīgais nedzirdīgais cilvēks Latvijā, kas studējis nedzirdīgo teātra mākslu, un tā viņš mani izvēlējās. Jau toreiz Čehijā viņš ieminējās, ka gribētu Latvijā izveidot zīmju teātri.
 
Ar ko luga tevi piesaista?
Pirmoreiz to izlasot, tā mani galīgi neieinteresēja, jo ir saturā perversa ( rupja), un  neko no tā visa nesapratu, kaut gan   tekstā slēpjas dziļas domas. Sākumā nobijos no rupjībām un naturālā izteiksmes veida, bet režisors jau drošināja mani, ka viss būs labi. Un tā arī ir. Izrādē perversās situācijas parādīsies vairāk kustībās, caur priekšmetiem vai skatuves rekvizītiem.
 
Kā veicas ar iejušanos Keitas tēlā?  Kāds ir mēģinājuma grafiks?
Man iejušanās Keitas tēlā ir lēna un mokoša. Pašlaik  esam nonākuši tikai līdz lugas vidum. Bet tagad ir jau labāk – pēc izrunāšanās ar režisoru pamatā vismaz jau skaidrs par Keitas raksturu, attieksmi dažādās situācijās. Bet tam visam vēl jānostiprinās manā apziņā. Vēl daudz darba priekšā. Mēģinām katru dienu no pl. 10 līdz 14, izņemot pirmdienas. Vēlāk vajadzēs vēl ilgāk.
 
Vai nedzirdīgie skatītāji  sapratīs lugu? Vai tomēr būtu jāņem līdzi tulks?
 Bez tulka nedzirdīgie nesapratīs lugu, jo, kā jau iepriekš pieminēju, tā ir smaga, dziļa.
 
Interneta portālā rakstīts, ka „iestudējumā tiks izmantoti zīmju teātra un žestu pantomīmas elementi”?  Ko tas nozīmē? Kā tu tekstu runāsi?  Cik daudz zīmju valodas izrādē tiks izmantots?
Tur neprecīzi tiek uzrakstīts, vajadzētu precizēt, ka izrādē tiks izmantota zīmju valoda nevis zīmju teātris. Žestu pantomīma ir pantomīma, kuru papildina žesti. Es tikai vienīgā izspēlēšu zīmju valodā. Pārējie divi aktieri runās, tikai vietām dažas zīmes parādīs. Bet pašlaik izrāde vēl ir procesā,vēl jau var papildināt, pamainīt, izslīpēt. Un pēdējā ainā, kad vēl uznākšu, tekstus runāšu mutiski, bet tie pārsvarā ir īsi.
 
7. Kāda ir sadarbība ar režisoru un aktieriem? Kā ar viņiem notiek  komunikācija? Tu esi pieteikta kā nedzirdīga aktrise ….
Sadarbība ar viņiem ir laba, pagaidām nesūdzos. Sarunājos ar viņiem mutiski, jo esmu vājdzirdīga, nēsāju dzirdes aparātu abās ausīs. Bez tiem gan komunikācija būtu ļoti apgrūtinoša. Ja kaut ko nesaprotu, pārjautāju un viņi vienmēr pacietīgi atkārto iepriekš teikto.
 
Šajā sezonā izrāde «Sabojātie» Dailes teātra Kamerzālē būs 12. un 13. jūnijā pl. 19. Biļetes var tagad nopirkt Dailes teātra kasē vai internetā www.bilesuparadize.lv. Biļetes cena 5 Ls. Lai vājdzirdīgiem un nedzirdīgiem skatītājiem būtu vieglāk sekot izrādei, LNS Informācijas centrā ir iespējams izlasīt lugu.
 
 
Teksts: Inese Immure
Foto: no Jolantas Znotiņas personiskā arhīva

Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas