Search form

16.08.2013

Drukāt

Valsts šogad maksā, pacienti neizmanto

Photo

Veselības ministrija šogad piešķīrusi līdzekļus dzirdes implantu ievietošanai arī pieaugušajiem, neviena operācija vēl nav veikta.


Kohleāro implantāciju – dzirdes implanta ievietošanu – gan bērniem, gan pieaugušajiem P. Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā veic kopš 2002. gada.
 
Pašlaik šādi implanti ir vairāk nekā 170 cilvēkiem, kam dažādu iemeslu dēļ bija pilnīgs dzirdes zudums jeb 5. pakāpes vājdzirdība un kam parastais dzirdes aparāts nespēja palīdzēt. Bojātās iekšējās auss vietā ieoperētā speciālā elektroniskā dzirdes ierīce viņiem nodrošina skaņu impulsu uztveri un pārvadi uz dzirdes nervu un smadzenēm. Tādējādi iespējams atkal dzirdēt runu, apkārtējās vides skaņas, mūziku, mobilā telefona zvanu, tējkannas svilpienus... Pēc implanta ievietošanas operācijas katram individuāli veic runas procesora pielāgošanu un uzstādījumus, lai skaņas būtu saklausāmas, taču nebūtu nepatīkami skaļas.
 
Šādas dzirdes ierīces un to ieoperēšanu līdz šim gadam apmaksāja tikai bērniem līdz 18 gadu vecumam, bet šogad valsts piešķīra līdzekļus dzirdes implantu ievietošanai arī pieaugušajiem ar pilnīgu dzirdes zudumu. "Ir ļoti daudz pieaugušo, kas dzirdi pilnībā zaudējuši vecumā pēc 18 gadiem slimību vai traumu dēļ, tomēr citādi šie cilvēki ir veseli, darba spējīgi. Lai atkal dzirdētu, viņiem vajadzēja pašiem maksāt gan par operāciju, gan dzirdes implantu – aptuveni 16 līdz 20 tūkstošus latu," stāsta Stradiņa slimnīcas ārste, ausu ķirurģe Gunta Sumeraga. "Šogad valsts piešķirtie līdzekļi dzirdes implantu iegādei un to ievietošanai pieaugušajiem ar pilnīgu dzirdes zudumu ļauj viņiem atkal kļūt dzirdīgiem, diemžēl šogad vēl nevienam pieaugušajam neesam veikuši kohleāro implantāciju – valsts finansējums ir tikko piešķirts, bet par maksu tos neviens nav licis," spiesta atzīt G. Sumeraga.
 
Pretēji dažu nedzirdīgo organizāciju vadošo pārstāvju izteikti noliedzošajai attieksmei pret dzirdes ierīču implantēšanu, ārstes Sumeragas pieredze ir ļoti pozitīva: "Manā praksē visi pieaugušie, kuriem ir veikta kohleārā implantācija, ir apmierināti un priecīgi par dzirdes uzlabošanos un labāku dzīves kvalitāti, diemžēl līdz šim par kohleāro implantu ir bijis jāmaksā pašam no savas kabatas."
 
Kāpēc cilvēki šobrīd neinteresējas par dzirdes atgūšanu implantēšanas ceļā? "Daudzi cilvēki, kam būtu nepieciešams kohleārais implants, bet nav bijis naudas, droši vien nemaz nezina, ka šāda ilgi gaidītā iespēja ir pienākusi. Nav arī veikta uzskaite un saglabāti šo pacientu kontakti, jo nebija jau cerību, ka tomēr šāda diena pienāks. Savulaik ir saņemts atteikums, cena bijusi pārāk augsta, lai nopirktu paši," secina ārste. "Tādēļ gribētos aicināt visus cilvēkus ar smagas pakāpes dzirdes traucējumiem darba spējīgā vecumā, īpaši tos, kuriem jau kādreiz ir bijis dots slēdziens, ka dzirdes traucējumus var kompensēt tikai kohleārā implantācija, vērsties Stradiņa slimnīcā, kur izvērtēsim dzirdes traucējumu pakāpi un iespējas veikt kohleāro implantāciju."
 
 
***
UZZIŅA
 
Par dzirdes implantāciju bērniem atbildīgā medicīnas iestāde ir Latvijas Bērnu dzirdes centrs Rīgā, Lielvārdes ielā 68/1.
Pieaugušajiem (pēc 18 gadu vecuma) ar smagiem dzirdes traucējumiem – potenciālajiem kohleāro implantu kandidātiem – jāvēršas P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas konsultatīvajā poliklīnikā, līdzi ņemot iepriekš veiktos izmeklējumus un ārsta slēdzienus.
 
 
***
VIEDOKLIS
 
Biedrības "Apeirons" pārstāve, aktīva vājdzirdīgo un arī citu cilvēku ar īpašām vajadzībām interešu aizstāve, vājdzirdīgā Baiba Bicēna: "Mums "Apeirona" mājaslapā bija ievietota informācija par valsts finansējumu dzirdes ierīču implantēšanai pieaugušajiem, tomēr ar to ir par maz. Dažus cilvēkus, kurus pazīstu, esmu informējusi personīgi, un izrādījās, ka viena meitene jau sen bija interesējusies par šādu iespēju, bet bijis par dārgu. Zinu, ka viņa tagad konsultējas par operāciju. Viņa pati informāciju par valsts apmaksātajiem implantiem nebija pamanījusi. Uzskatu, ka dzirdes implantu ir vērts ievietot. Pirms vairākiem gadiem vāca līdzekļus implantam kādam šoferim, kurš bija zaudējis dzirdi pēc avārijas – un nākamajā dienā pēc implanta aktivizācijas viņš jau zvanīja pa telefonu brālim! Tātad noteikti bija vērts! Vēl, manuprāt, jāpaplašina Bērnu dzirdes centrs, paredzot iespējas tajā ārstēties arī pieaugušajiem. Nav normāli, ka, sasniedzot 18 gadu vecumu, nedzirdīgo ārstēšanā nav pēctecības, nav uzskaites.".
 
 
Teksta autore: Anda Hailova 
Pārpublicēts no www.la.lv ar Latvijas Avīzes (2.08.2013) atļauju

Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas