Search form

22.09.2016

Drukāt

Latvijas zīmju valodas alfabētam aprit 65 gadi

Lai pievērstu uzmanību cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem, šonedēļ visā pasaulē, arī Latvijā, tiek atzīmēta Starptautiskā nedzirdīgo nedēļa. Latvijas zīmju valodas alfabētam šogad aprit 65 gadi.


Zīmju valodu izmanto arī Latvijas Nedzirdīgo savienības prezidents Edgars Vorslovs. Viņam, dodoties darba darīšanās, tajā skaitā piedaloties dažādu ministriju darba grupu sēdēs, vienmēr ir līdzi tulks.

Vorslovs uzskata, ka ar zīmju valodu viņš ir vienlīdzīgs ar pārējiem cilvēkiem, - ja viņš informāciju var iegūt zīmju valodā ar tulka palīdzību, tad nav problēmu.

Latviešu zīmju valodas alfabētā katram burtam ir savs īpašs ar pirkstiem parādāms apzīmējums.

"Ja jūs runātu tikai alfabētā, dzirdīgajiem tā varētu būt kā burtošana. Alfabētu parasti lieto tikai, lai pateiktu vārdu, uzvārdu, adresi, kādu svešvārdu un īpašvārdu," stāsta Zīmju valodas centra vadītāja Lilita Janševska.

Tomēr ar alfabēta pārzināšanu nebūs pietiekami, lai sazinātos ar citiem cilvēkiem. Tādēļ izveidota zīmju valoda, kas ļauj daudz īsāk parādīt konkrētus vārdus. Lai nesanāktu pārpratumi, ir svarīgi katru vārdu parādīt precīzi. Zīmju valodas apgūšana nav ātrs process – tas prasa gadus.

"Tas ir atkarīgs no paša cilvēka, kā viņam veicas ar valodas apguvi un cik viņam ir plastiskas rokas. Ja ir ļoti  stingras, tad ir grūti šo cilvēku saprast un viņam pašam ir ļoti grūti parādīt zīmes. Ja ikdienā lieto un ir saskarsme ar nedzirdīgajiem cilvēkiem, var iemācīties zīmju valodu," atzīst Janševska.

Katrai tautai atšķiras alfabētu burtu parādīšana, arī zīmju valoda ir citādāka. Tomēr parasti nedzirdīgie, sastopoties ar citu valstu pārstāvjiem, visai ātri viens otru saprot, jo ir izveidoti starptautiski simboli.

Šā gada Pasaules nedzirdīgo nedēļas moto skan: “Ar zīmju valodu es esmu vienlīdzīgs”.

Nedzirdīgo savienībā lēš, ka Latvijā ir aptuveni divi tūkstoši cilvēku, kas pārzina zīmju valodu.

Pateicoties modernajām tehnoloģijām – datoriem, planšetēm -, cilvēkiem, kuri nedzird, mūsdienās sazināties ar citiem ir krietni vieglāk nekā pirms 20 gadiem.

 

Pārpublicēts no LSM mājaslapas: https://www.lsm.lv/lv/raksts/ikdienai/dzive/latvijas-zimju-valodas-alfabetam-aprit-65-gadi.a201655/

 


Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas