Search form

03.10.2016

Drukāt

LTV 1. kanālā skatiet raidījumu par latviešu zīmju valodu un tās alfabētu (video)

20. septembrī Starptautiskās nedzirdīgo nedēļas noskaņās LTV 1. kanāls viesojās LNS, lai intervētu LNS viceprezidenti Inesi Immuri un LNS RC Zīmju valodas attīstības nodaļas vadītāju Lilitu Janševsku par latviešu zīmju valodu un tās alfabētu, kas tika apstiprināts pirms 65 gadiem.


 Raidījums ar šīm intervijām saucās “Kultūras ziņas” un tas tika demonstrēts  LTV1 kanālā pl. 18:25 ar surdotulkojumu. To var noskatīties gan televīzijā, gan LTV mājaslapā šeit.

Aizkadra balss: Zīmju valoda, ko saziņā izmanto nedzirdīgie cilvēki, ir viena no senākajām, bagātajām un neatkarīgākajām saziņas sistēmām. Tai pamatā ir apzinātas ķermeņa un rokas kustības, kā arī mīmika, kas nodrošina informācijas nodošanu citām personām.

Varētu  likties, ka visi nedzirdīgie cilvēki pasaulē runā vienādi, bet tā tas nav – zīmju valoda nav universāla, jo tai piemīt nacionālā piederība.

Lilita Janševska:  1949. gadā nedzirdīgie Latvijas cilvēki sanāca uz savas biedrības kongresu, un tad izrādījās, ka viņi nespēj visiem saprotami parādīt sava novada nosaukumu zīmju valodā. Tad tika nolemts, ka jāveido kopīgs zīmju valodas alfabēts, un to paveica 3 vīri: Georgs Poršs, Alfrēds Ozols, Aleksandrs Celms. Latviešu zīmju valodas alfabēts tika oficiāli  apstiprināts 1951. gadā. Bet savstarpējā saziņā nedzirdīgie cilvēki kā galveno izmanto latviešu zīmju valodu, kur katram vārdam ir sava zīme.

Inese Immure: Katru dienu LTV 1 ziņās pl. 18 var redzēt kopēto zīmju valodu, kur tiek izmantota latviešu valodas vispārējā vārdu kārtība, bet dabiskajai zīmju valodai ir cita teikumu uzbūve. Piemēram: teikums “Kur tu dzīvo?” tiek parādīts zīmēs šādi “Tu dzīvo kur?”.

Aizkadra balss: Latviešu zīmju valoda un tās alfabēts pastāv jau vairāk nekā pusgadsimtu, bet likumiskās tiesības, kas paredz tās attīstību un izmantošanu saziņā, apstiprinātas Valsts valodas likumā pirms 16 gadiem.

 

Sagatavoja: Informācijas nodaļa


Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas