Search form

02.08.2011

Drukāt

Nedzirdīgie varēs izsaukt 112 ar īsziņu

Photo


Video varat noskatīties šeit: http://www.tvnet.lv/online_tv/14067.

Žurnāliste:
Mūsu valstī dzīvo tūkstošiem cilvēku, kuri nekad nav dzirdējuši mīļotā cilvēka balsi, jūras šalkoņu un nekad nevarēs noklausīties Emīla Dārziņa skaisto melanholisko valsi. Šie cilvēki dzīvo klusumā. Lai varētu izsaukt mediķus, ugunsdzēsējus vai policistus, Latvijas iedzīvotājiem ar dzirdes problēmām sākumā jāatrod tulks, kurš nepieciešamo ziņu varētu telefoniski izstāstīt glābējiem.
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests šobrīd aktīvi strādā, lai šie ļaudis varētu izsaukt nepieciešamo palīdzību, nosūtot īsziņu.

Žurnālists:
Edgars Vorslovs ir pilnībā nedzirdīgs, viņš lasa no lūpām un sarunājas zīmju valodā. Nelaimes gadījumā, kad nepieciešama operatīvo dienestu palīdzība, viņa veselība un drošība ir atkarīga no tā, vai tulks paspēs izlasīt viņa sūtīto īsziņu laikā un sazvanīs 112.

Edgars Vorslovs,
LNS sociālā darba struktūrvienības vadītājs: Nedzirdīgiem cilvēkiem ir ļoti grūti izsaukt nepieciešamo palīdzību. Kā piemēru varu minēt, ka grūtniecei naktī bija nepieciešams izsaukt ātro palīdzību, labi bija tas, ka viņai bija vairāku tulku telefona numuri, –kāds no viņiem naktī atsaucās un palīdzēja.

Žurnālists:
Zīmju valodas tulki Latvijā ir ārkārtīgi aizņemti, jo kopskaitā viņu ir tikai vienpadsmit. Tulki nav pieejami visu cauru diennakti, lai gan iespēju robežās viņi cenšas palīdzēt nedzirdīgajiem arī nakts stundās.

Edgars Vorslovs
: Tulka darba laiks ir darbadienās no pl.9 līdz pl.17, pēc pl. 17 nedzirdīgais paliek bezpalīdzīgā situācijā.

Ārija Medne,
zīmju valodas tulks: Bija tāda situācija – notika ceļu satiksmes negadījums. Nedzirdīgais cilvēks sazinājās ar Komunikācijas centru, palaimējās, ka tajā brīdī tulks bija brīvs un operatīvi varēja doties uz notikuma vietu.

Žurnālists:
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests sadarbībā ar Latvijas Nedzirdīgo savienību kopīgi īsteno projektu, kas paredz izsaukuma pieteikšanu īsziņas formā.

Ilze Vicinska,
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta vadības pārvaldes pārstāve: No mobilā telefona nedzirdīgie varēs nosūtīt īsziņu. Ja saņemtā informācija nebūs pilnīga, operators nosūtīs īsziņu ar jautājumiem tās precizēšanai.

Žurnālists:
Šis projekts vēl ir izstrādes un testa režīmā, tas nebūs pieejams katram Latvijas iedzīvotājam, bet gan speciāli reģistrētam cilvēku lokam, lai samazinātu iespējamību ar īsziņu izsaukt palīdzību tikai ziņkāres apmierināšanai.

Ilze Vicinska
: Pašlaik notiek datu bāzes veidošana, informāciju mums sniedz Latvijas Nedzirdīgo savienība. Mūsu rīcībā būs nedzirdīgo cilvēku tālruņa numuri, dzīvesvietas adreses, lai mēs varētu pārliecināties, ka tas tiešām ir nedzirdīgs cilvēks, kas kontaktējas ar 112.

Žurnālists:
Latvijas Nedzirdīgo savienība šo projektu vērtē ārkārtīgi pozitīvi. Pēc tā datiem mūsu valstī ir apmēram 2000 cilvēku ar pilnīgu dzirdes zaudējumu un apmēram 30 000 vājdzirdīgo.

TV raidījuma „Degpunkts” (01.07.2011
) materiāla pārskatu sagatavojusi: Gunta Birnīte

Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas