Search form

02.01.2017

Drukāt

Izstādes “Pinam stāstus Jūrmalai” atklāšana Jūrmalas pilsētas muzejā

Photo

Ar izstādi “Pinam stāstus Jūrmalai” noslēdzas Jūrmalas vēstures un mākslas biedrības īstenotais un Jūrmalas pilsētas domes finansētais sabiedrības integrācijas projekts “Dzirdīgo un nedzirdīgo jūrmalnieku savstarpējā integrācija, apgūstot latviešu tradicionālo amatu prasmes”.


 Izstādes atklāšana notiks ceturtdien, 5. janvārī plkst. 15:00 Jūrmalas pilsētas muzejā, un apmeklētāji līdz pat 29. janvārim varēs aplūkot dažādās tehnikās veidotus darbus. Visas latviskās amatu prasmes ir radošs process, lai izveidotu ikdienā lietojamas praktiskas lietas, bieži vien izmantojot otrreizējos materiālus un neaizmirstot par dažādiem novadiem raksturīgo krāsu un rotājumu salikumu.

Jūrmalas Vēstures un mākslas biedrība jau ceturto gadu palīdz nedzirdīgajiem un vājdzirdīgajiem jūrmalniekiem, iesaistot viņus praktisko nodarbību projektos, kuru kopējais uzdevums ir mazināt izolāciju, socializēt, palīdzēt pārvarēt bailes un nedrošību, darbojoties kopā ar dzirdīgajiem pilsētniekiem.

Arī iepriekšējos biedrības īstenotajos sabiedrības integrācijas projektos Jūrmalas iedzīvotāji ar dzirdes traucējumiem un dzirdīgie jūrmalnieki ieguva teorētiskās un praktiskās zināšanas dažādās lietišķi dekoratīvās mākslas jomās sākot ar tamborēšanu un izšūšanu, glezniecības pamatiem un noslēdzot ar EKO rokdarbu izstādi.

“Jūrmalas pilsētas muzejs ir ne tikai pilsētas mākslas centrs, bet arī demokrātiska tikšanās vieta. To pierāda prieks un pārliecība ar kādu cilvēki ar dzirdes traucējumiem iesaistās dažādās nodarbībās muzeja telpās,” stāsta projekta vadītāja Diāna Josta.

Projekta veidotāji uzskata, ka svarīgs ir ne tikai atbalsts nedzirdīgiem un vājdzirdīgiem dalībniekiem, bet arī izpratnes par nedzirdīgo pasauli veicināšana pārējo jūrmalnieku vidū, jo šādi projekti mazina savstarpējo atsvešinātību un komunikācijas trūkumu.

Projekts aizsākās jūlijā, un, iesaistoties tajā gan dzirdīgajiem, gan nedzirdīgajiem jūrmalniekiem, tika apgūtas jaunas zināšanas par latviešu tautas amatu tradīcijām.

 Aušana, pīšana, mezglošana, šūšana ir pamata tehnikas sadzīves lietu izgatavošanai un šīs prasmes nav apgūstamas no grāmatā lasītā, pilnīgu amata apgūšanu var īstenot tikai ar praktisko piemēru,” – stāsta nodarbību vadītāja Diāna Dzelzkalēja.

 Nodarbību laikā dalībnieki mezglošanas tehnikā veidoja draudzības rokassprādzes, aužot rāmī pina spilvenu pārvalkus, lietišķos pinumus grāmatu vākiem, dekoratīvos maciņus, somas un paliktņus ar auduma elementiem.

 Īpašu interesi radīja darbs līdz šim vēl nezināmajā celiņu aušanas tehnikā. Šajā metodē austās jostas, prievītes un auklas ir ļoti izturīgas un pamatā tika izmantotas sadzīvē dažādu lietu stiprināšanai un aizsiešanai, arī zirglietās, bet, ņemot vērā skaistos rakstus, ko var izveidot šajā tehnikā, ar smalkākiem diegiem tika austas gan goda jostas, gan apaudi seģenēm.

 Projekta nobeigumā dalībniekiem bija iespēja sagatavot pītās mandalas. Nosaukums aizgūts no mandalām to krāsainības un rakstu dēļ, bet tehnika ir sena un labi pazīstama arī latviešu kultūrā. Tā tika darināti telpu rotājumi no salmiem un dziju atlikumiem – zvaigznītes, saulītes un citi dekoratīvi priekšmeti. Gan pieminētie, gan citi latviešu tradicionālie amatu darbi tika veidoti, izmantojot ikdienā pieejamus izejmateriālus un projekta laikā gūtās zināšanas.

Izstāde “Pinam stāstus Jūrmalai” Jūrmalas pilsētas muzejā (Tirgoņu iela 29, Jūrmala) skatāma no 5. janvāra līdz 29. janvārim. Muzeja darba laiks: P., O. – slēgts, T. – Sv. no 10:00 – 17:00. Ieeja – bez maksas.

 

Diāna Josta, Jūrmalas pilsētas muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste


Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas