Search form

19.04.2013

Drukāt

Rīgas Austrumu slimnīcas infektologi informē: Ērču aktivitātes sezona ir sākusies

Photo

Rīgas Austrumu slimnīcas stacionāra Infektoloģijas centrā 16. aprīlī reģistrēts pirmais gadījums, kad cilvēkam noņemta piesūkusies ērce. Tā kā cilvēks nebija vakcinējies pret ērču encefalītu, viņš nodeva ērci laboratoriskai pārbaudei, lai uzzinātu, vai tā nav inficēta ar encefalīta vīrusu.


Pēc palīdzības griezies arī kāds cits cilvēks, kuram jau pirms vairākām dienām bijusi piesūkusies ērce unap  piesūkšanās vietu  izveidojies apsārtums. Mediķi konstatēja Laima slimības (ko pārnēsā ērces) agrīno formu, ko izraisījusi ar borēliju – Laima slimības izraisītāju inficēta ērce.
 
 Ņemot vērā laika apstākļus, ērču aktivitāte iezīmējusies vēlāk nekā citus gadus. Piemēram, pagājušajā gadā pirmā piesūkusies ērce cilvēkam  noņemta jau 23. martā.
 
Ērces parasti parādās, kad gaisa temperatūra sasniedz +50 C, bet masveidīgi tās kļūst aktīvas, kad gaiss iesilst vēl vairāk. Atsevišķas ērces var aktivizēties arī pie nedaudz zemākas temperatūras vietās, kur sniegs jau nokusis. To aktivitātes periods parasti ilgst no marta līdz oktobrim, bet labvēlīgos meteoroloģiskajos apstākļos arī ilgāk.
 
Mediķi norāda, ka gada sākums ir atbilstošākais laiks, lai saņemtu poti pret ērču encefalītu. Cilvēkiem rūpīgi jāseko līdzi savam vakcinācijas kalendāram, lai  nepalaistu garām noteiktos termiņus.
 
Svarīgi zināt par drošības pasākumiem, lai izvairītos no ērču piesūkšanās un samazinātu inficēšanās risku.
 
Latvijā ērces galvenokārt uzturas mitrās un ēnainās vietās, vairāk jauktos koku mežos ar labi attīstītu pamežu un aizaugušām pļavām. Tās parasti sēž uz zāles stiebra apmēram 10 cm augstumā no zemes (maksimāli –  līdz 1 m augstumā), gaidot piemērotu upuri. Parasti cilvēki to kodienu nejūt. Jāņem vērā, ka niecīgo izmēru dēļ ērces   grūti arī pamanīt.
 
Vakcinācija ir efektīvākais aizsardzības līdzeklis pret ērču encefalītu, tomēr arī  vakcinētiem cilvēkiem dabā jāievēro nepieciešamie ģērbšanās nosacījumi, jo iespējams inficēties  ar citām ērču infekcijām, pret kurām nav radīta vakcīna.
 
Apģērbs jāpielāgo tā, lai ērces nevarētu zem tā pakļūt:  bikšu gali jāieliek zeķēs vai zābakos, aprocēm un apkaklei jābūt cieši pieguļošai, blūze vai krekls jāieliek biksēs. Pastaigas laikā ik pa brīdim jāaplūko apģērbs, lai laicīgi pamanītu un notrauktu pa to rāpojošas ērces. Pārnākot no pastaigas pa mežu, rūpīgi jāpārbauda, vai uz drēbēm, ķermeņa,  matos nav kāda ērce.
 
Papildus drošības pasākumu var lietot arī ērču atbaidīšanai domātos līdzekļus, apsmidzinot ar tiem apģērbu, tomēr tie nepasargās, ja apģērbs nebūs pareizi pielāgots un ērce varēs nokļūt zem apģērba.
 
Speciālisti atgādina, ka ērces mājās var ienest ar mežā noplūktiem zariem un puķēm, kā arī tās var atnest mājdzīvnieki.
 
Ja ērce piesūkusies, tā jānoņem. Vēlams, lai to darītu medicīnas darbinieks.  Tomēr ar tās izvilkšanu nedrīkst kavēties, jo Laima slimības risks paaugstinās, ērcei ilgāk atrodoties uz ķermeņa. Pirms ērces izvilkšanas ar spirtu jādezinficē vieta, kur tā piesūkusies. Ar tievu pinceti jāsatver ērce pēc iespējas tuvāk ādai, cenšoties to nesaspiest, un lēni, ar vienmērīgu kustību jāvelk ārā. Nekādā gadījumā nedrīkst saspiest vai sažņaugt ērci, jo var notikt ērces ķermeņa šķidruma injicēšanās ādā. To nedrīkst arī griezt, durt vai raut, jo ērces mutes daļa var palikt ādā un inficētais šķidrums no ērces var iekļūt brūcē.
 
Pēc ērces noņemšanas, tās piesūkšanās vietu apstrādā ar joda tinktūru, odekolonu vai spirtu. Rokas obligāti rūpīgi jānomazgā ar ziepēm. Nav ieteicams pieskarties ērcei ar pirkstiem, jo infekciju izraisītāji var nokļūt organismā caur mikrotraumām ādā vai nejauši aizskarot gļotādas. Tāpēc, ja nav pincetes un ērce jāizvelk ar pirkstiem, izmanto kādu starpliku – auduma gabalu, papīru, salveti vai gumijas cimdus. Var izmantot diega cilpu. To apsien ap ērces snuķīti pēc iespējas tuvāk ādai un, velkot aiz galiem, izņem ērci.
 
Ja cilvēks nav vakcinēts pret ērču encefalītu, jāapmeklē ģimenes ārsts vai tuvākā ārstniecības iestāde. Pie ārsta jāgriežas arī gadījumā, ja ap ērces piesūkšanās vietu parādās apsarkums vai ir citas sliktas pašsajūtas pazīmes.
 
Latvijas Infektoloģijas centra Vakcinācijas kabinets strādā katru darba dienu no pl. 9 līdz 20. Ikviens cilvēks, kuram piesūkusies ērce, palīdzību tās noņemšanā var saņemt šajā kabinetā, pārējā diennakts laikā jāgriežas Uzņemšanas nodaļā.
 
 
Papildus informācija:
Dace Kārkliņa
Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas
preses sekretāre
Tālr. 67042312
[email protected]
www.aslimnica.lv

Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas