Search form

21.02.2014

Drukāt

No 1. aprīļa – brīvais elektroenerģijas tirgus. Kā rīkoties?

Photo

Ja jūsu mājsaimniecība (dzīvoklis vai privātmāja) grib jaunās elektroenerģijas cenas izmantot jau no 1. aprīļa, tad  līdz 15. martam jāizvēlas viens no trijiem pašreiz esošajiem elektroenerģijas piegādātājiem: A/S "Latvenergo" ; SIA "Baltcom TV"; SIA "BCG Riga".


Iespējams, elektrības tirgotāju un viņu piedāvājumu skaits tuvākajā nākotnē vēl pieaugs. Varbūt radīsies vēl izdevīgāki piedāvājumi.
 
Ja kāds grib nogaidīt un vēl nevēlas no 1. aprīļa pirkt elektroenerģiju par tirgus cenām, tad  var atlikt savu izvēli uz vienu gadu. Kamēr patērētājs nav lēmis par elektrības tirgotāja nomaiņu, to mājoklī nodrošinās esošais tirgotājs – A/S "Latvenergo".
 
Kā izvēlēties katrai mājsaimniecībai atbilstošāko, lētāko  piegādātāju? Nevar ieteikt nevienu sniedzēju konkrēti, jo elektrības gala cenu katram patērētājam sastāda vairāki maksājumi. Līdz ar elektroenerģijas tirgus atvēršanu mainīsies arī elektroenerģijas iegādes principi. Tas nozīmē, ka elektrību var piedāvāt kopā arī ar citiem pakalpojumiem, piemēram, SIA "Baltcom TV" piedāvā komplektu: televīzija + elektrība.
 
Katram pašam rūpīgi jāizpēta piedāvātie nosacījumi, kādus paredz katrs no piegādātājiem, un tikai tad jāizdara sava gala izvēle.
 
Tātad kas jāņem vērā?
 
1) Jāpievērš uzmanība  jaunā līgumu darbības ilgumam un pirmstermiņa izbeigšanas kārtībai, jo –  ja patērētājs vēlāk atrod izdevīgāku piedāvājumu un vēlas pāriet pie cita tirgotāja,  var nākties maksāt sodanaudu  par  līguma laušanu.
2)  Jāpievērš uzmanība elektroenerģijas cenai un tās noteikšanas formulai, vai tā ir fiksēta (pastāvīga, nemainīga) vai mainīga atkarībā no cenas elektroenerģijas biržā.
3) Jāapsver elektroenerģijas izmaksas līdz 200 kWh, jo lielākā daļa no visām mājsaimniecībām ietilpst grupā, kas mēnesī nepatērē vairāk par 200 kWh. 
4) Jāskatās, kā un no kādiem maksājumiem tiek veidota elektroenerģijas gala izmaksaa, jo var būtiski atšķirties fiksētā vai mainīgā cena.
 
Ja elektroenerģijas cena ir fiksēta, tad patērētājam visu gadu būs noteikta viena nemainīga elektroenerģijas cena par noteiktu kWh patēriņu, bet, ja elektroenerģijas cena ir mainīga, tā būs svārstīga un atkarīga no elektroenerģijas cenas tirgū. Iepriekš to nevar paredzēt.
 
Divu elektroenerģijas piegādātāju piedāvājumus jau var apskatīt: https://www.e-latvenergo.lv/lv/private/produkti/ un http://www.baltcom.lv/lv/baltcom/elektriba/no-01-04-2014/apraksts/
 
Trešais piegādātājs SIA „BCG RIGA” savā mājaslapā vēl nav sniedzis piedāvājuma aprakstu, un uz Kopsolī jautājumu atbildēja šādi: „Lūdzu, esiet tik laipni un sazinieties ar mums pēc 2014. gada 20. februāra, tad mūsu uzņēmums sniegs precīzāku informāciju konkrēti par jūsu mājsaimniecībai aprēķināto tarifu un sadarbības noteikumiem.”
 
Ja jūs šobrīd vēl nevarat izvēlēties nevienu no piedāvājumiem un vēlaties nogaidīt, tad jūs turpināsiet saņemt elektroenerģiju no līdzšinējā tirgotāja Latvenergo, pamatojoties uz īpašiem universālā pakalpojuma nosacījumiem.
 
Universālā pakalpojuma nosacījumi ir šādi:
  • tirdzniecības līgums spēkā 12 mēnešus (šajā laika posmā jāizlemj, kuru pakalpojuma sniedzēju izvēlēties);
  • elektroenerģijas cena ir nemainīga (kāda ir noteikta uz 1.aprīli);
  • ir tiesības atteikties no pakalpojuma pirms pakalpojuma beigām (līdz 2015. gada 1. aprīlim) bez līguma soda piemērošanas.
 
No 1. aprīļa, kad elektroenerģija būs par tirgus cenām un līdz ar to pieaugs mājsaimniecību tēriņi, maznodrošinātām ģimenēm un personām ir plānots valsts atbalsts elektrības sadārdzināšanās kompensēšanai. Kārtībai, kā tas notiks, vajadzētu jau būt noteiktai Ministru kabineta noteikumos, taču MK noteikumu vēl nav. Valsts sekretāru sanāksmē 19. decembrī izsludinātais noteikumu projekts "Kārtība, kādā valsts piešķir pašvaldībām mērķdotāciju dzīvokļa pabalsta izmaksu nodrošināšanai" turpmākajā saskaņošanas procedūrā ticis noraidīts.
 
Tātad jāgaida, kad beidzot apstiprinās MK noteikumus, lai maznodrošinātās ģimenes un personas varētu saņemt atbalstu maksājumam par elektroenerģiju.
 
 
Teksts: Zigmārs Ungurs
 

Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas