Search form

03.04.2012

Drukāt

No 2. aprīļa var sākt izņemt personas elektronisko identifikācijas karti (eID)

Photo

Latvija ievieš šo karti tāpēc, ka to pieprasa Eiropas Savienība. Latvijā ID karte ir apvienota arī ar e-parakstu. Šī karte būs personu apliecinošs dokuments gan Latvijā, gan ES.


Tomēr ar šo dokumentu pagaidām nevarēs piedalīties ne vēlēšanās, ne referendumos, ne parakstu vākšanā, jo Latvijā nepastāv vēlētāju elektroniskais reģistrs un šajā kartē nevar atzīmēt par dalību vēlēšanās, kā to var izdarīt pasē.
 
Pase joprojām būs vajadzīga, lai ceļotu ārpus ES valstīm. Personām, kas vecākas par 20 gadiem, pasi izsniedz ar derīguma termiņu uz desmit gadiem, bet eID karte tiks izsniegta tikai uz pieciem gadiem. Bērniem līdz pieciem gadiem karti izsniedz uz diviem gadiem.
 


Kur saņemt karti?
To var saņemt Pilsonības un imigrācijas lietu departamenta filiālēs visā Latvijā, līdzi ņemot pasi. Ja to kārtojat bērnam, tad nepieciešama bērna dzimšanas apliecība vai pase.
Gan bērnu, gan pieaugušo fotografēšana notiek nodaļās uz vietas un bez papildu maksas. Ja personas apliecību noformē bērnam, tad vecākiem pašiem jāizvērtē, vai viņu bērns spēs patstāvīgi sēdēt un būs ar mieru fotografēties tam paredzētajā brīdī. Pretējā gadījumā jāiesniedz pasei paredzētas fotokartītes.

Cik maksā eID karte?
Valsts nodeva par eID kartes izsniegšanu ir desmit lati, bet pieci lati šādām personām:

1. personai, kura nav sasniegusi 20 gadu vecumu;
2. personai, kurai piešķirta vecuma pensija un kura uzrāda pensionāra apliecību;
3. personai, kurai ir noteikta I vai II invaliditātes grupa un kura uzrāda invaliditāti apliecinošu dokumentu.

Kāds labums no eID kartes?
Karti varēs izmantot bankā, pastā, pie ārsta, ceļojot Šengenas, Eiropas Savienības valstīs, kā arī citos gadījumos. Pase līdzi nebūs jāņem.
Karti saņemt var tie, kas to vēlas, tas nav obligāti.
 
eID kartes elektronisko parakstu varēs izmantot, nosūtot iesniegumus, atskaites, pieprasījumus utt. Šajā gadījumā to varēs izmantot tikai tad, ja būsiet iegādājušies karšu lasītāju – tā cena, sākot no 5 Ls.
 
Pirmajiem 3000 cilvēkiem, kuri pieteiksies eID saņemšanai, datoram pieslēdzamais viedkaršu lasītājs e-paraksta lietošanai tiks UZDĀVINĀTS.

Plašāk lasiet šeit:
http://www.pmlp.gov.lv/lv/pakalpojumi/passes/eid.html, http://www.pmlp.gov.lv/lv/pakalpojumi/cenradis/pases_nod.html.
 
 
Sagatavoja: Gunta Birnīte

Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas