Search form

12.04.2012

Drukāt

Cilvēkiem ar invaliditāti izsniegs jauna parauga apliecības

Photo

No 1. septembra cilvēkiem ar invaliditāti plānots izsniegt jaunas, uzlabota parauga apliecības. Apliecību saņemšana būs ērtāka, jo tām nevajadzēs iepriekš iesniegt fotogrāfiju, informē Zane Brīvmane, Labklājības ministrijas Komunikācijas nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste.


Jaunā parauga apliecības –  laminētas kartes visās Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas (VDEĀVK) nodaļās  ieviestas ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansējumu, un tās varēs saņemt  tajā pašā dienā, kad cilvēkam  noteiks invaliditāti (vai arī to nosūtīs ierakstītā pasta sūtījumā). Par apliecības saņemšanu  nebūs jāmaksā.
 
Uz jaunā parauga apliecībām atspoguļotā informācija būs tulkota arī angļu valodā, lai, ceļojot pa Eiropas Savienības dalībvalstīm, cilvēki ar invaliditāti varētu izmantot viņiem noteiktos atvieglojumus, piemēram, par ieeju muzejos,  braukšanu sabiedriskajā transportā utt. Apliecībā būs iestrādāti elementi, kas apgrūtinās tās viltošanu: smalku līniju raksts, teksta mikrodruka, sejas attēla fona apdruka un ultravioletā gaismā redzams attēls.
 
Apliecību tehniskā izgatavošana notiks uz vietas   VDEĀVK nodaļā, kurā cilvēkam veic invaliditātes ekspertīzi un nosaka invaliditāti. Jau  iegādātas attiecīgas izgatavošanas iekārtas ar aprīkojumu un programmatūru, kā arī fotoaparāts, tāpēc nebūs vajadzības iepriekš iesniegt fotogrāfiju. To vajadzēs darīt tikai tiem invalīdiem, kuri veselības stāvokļa dēļ nevar ierasties nodaļā.
 
Vai nedzirdīgajiem, kam invaliditātes grupa ir piešķirta uz mūžu, arī jāiet uz Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisiju (VDEĀVK), lai saņemtu jaunās apliecības? Cik ilgā laikā to varēs darīt?

Atbild Labklājības ministrijas Vienlīdzīgu iespēju politikas nodaļas speciāliste Ruta Veidliņa.
„Jaunā parauga apliecības sāks izsniegt no 2012. gada 1. septembra. Bet  mēs apliecību mainīt īpaši steigties vēl nemudinām. Cilvēkiem ar invaliditāti, kuriem ir vecā parauga invalīda apliecība, ir jāpārbauda tās derīguma termiņš. Kamēr tas nav beidzies, apliecība ir derīga un tā nav  jāmaina pret jaunu. Kad termiņš būs beidzies, varēs doties pēc jaunās apliecības. Ja būs nepieciešams mainīt apliecību ātrāk, cilvēks ar invaliditāti saņems vēstuli no VDEĀVK. Pilnībā uz jaunā parauga apliecībām plānots pāriet 3 līdz 10 gadu laikā.”
 
Ar noteikumiem var iepazīties LM interneta vietnē, sadaļā Aktuāli – Tiesību aktu projekti  (http://www.lm.gov.lv/text/1789)
 
2011. gada 31. decembrī Latvijā bija aptuveni 150 tūkstoši cilvēku ar invaliditāti. VDEĀVK gada laikā izsniedz vairāk nekā 67 tūkstošiem apliecību, tas ir, aptuveni 5,6 tūkstošus katru mēnesi.
 
 
Materiālu apkopoja: Ilze Kopmane

 


Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas