Search form

04.06.2013

Drukāt

ASV: iespēja uzlabot zīmju un arī angļu valodu, izmantojot jaunākos zinātnes sasniegumus

Photo

Galaudeta universitātes zinātnieki izveidojuši nedzirdīgajiem bērniem pirmo bilingvālo stāstu grāmatas aplikāciju iPad datoriem.


Galaudeta universitātes  ASV Nacionālās zinātnes fonda finansētais  Vizuālās valodas un Vizuālās apmācības centrs (turpmāk – Centrs) izdevis jaunu interaktīvu bilingvālu stāstu iPad aplikācijas formātā, kas paredzēts, lai uzlabotu visu bērnu valodas apguvi un lasītprasmi. Īpaši tas orientēts uz nedzirdīgu un vājdzirdīgu bērnu vajadzībām.
 
Aizraujošs stāsts par Baobabu
Aplikācija piedāvā jaunu oriģinālstāstu, kas saucas Baobabs un sniedz iespēju iegūt aizraujošu bilingvālu valodas mācīšanās un lasīšanas pieredzi. Stāsta lasīšanas laikā uz iPad datora ekrāna parādās video spēles, kurās redzams dzīvu aktieru tēlojums ar runāšanu amerikāņu zīmju valodā (ASL), kā arī aizraujošas animācijas, kuru varoņi  sarunājas zīmju valodā.
 
Aplikācija demonstrē labākos ASL paraugus, lai stāstījumu padarītu maksimāli interesantu, un interaktīvā funkcija dod iespēju bērniem viegli pāriet no drukātiem angļu valodas tekstiem uz ASL. Tajā ievietota vārdnīca ar 170 ASL zīmēm un  lieliskām ilustrācijām.
 
Interesanti lieliem un maziem
Baobabs piedāvā iespēju uzlabot ASL un arī angļu valodas apguvi, izmantojot jaunākos zinātnes sasniegumus bilingvālās valodas mācīšanas metodikā un pētīšanā, iesaistot bērnus aizraujošā zīmju valodas un angļu valodas lasīšanas mācību procesā. Aplikāciju var izmantot nedzirdīgi bērni un viņu vecāki, kā arī nedzirdīgo skolu skolotāji; arī visi tie, kas vēlas apgūt zīmju valodu.
 
„Būtībā „Baobabs” ir valdzinošs stāsts, ko bērni un vecāki var lasīt un baudīt kopā,” stāsta Melisa Malckūna, kas vadīja pirmās aplikācijas sagatavošanu un nu jau uzsākusi darbu pie otrās aplikācijas izveides.
 
„Mums bija ļoti svarīgi radīt stāstu, kas ir tēlains, aizraujošs un vienlaikus izglītojošs. Mūsu mērķis ir panākt, lai bērni ar prieku attīstītu savu valodu un lasīšanas iemaņas gan zīmju, gan angļu valodā.”
 
Veidoja tikai nedzirdīgie
Baobabs ir meistarīgi veidots darbs, pie kura radīšanas strādājuši tikai nedzirdīgie, un tā ir pirmā no trīs bilingvālo aplikāciju sērijas, ko paredzējusi izdot Galaudeta universitāte ar ASV Nacionālās zinātnes fonda finansiālo atbalstu. 
 
Šāda aplikācija ir unikāla visas pasaules mērogā. Centra veiktie pētījumi liecina, ka agrīna vizuālās valodas (ASL) apguve turpmākajā dzīvē ievērojami veicina bērna spēju mācīties lasīt angļu valodā, kā arī dod nedzirdīgam bērnam priekšrocības komunikācijas, saskarsmes jomā un sniedz labākas iespējas tālākas izglītības, lasītprasmes un psihiski sociālajā attīstībā.
 
Kur šo jaunumu iegādāties?
Aplikāciju Baobabs var iegādāties iTunes interneta veikalā, tās cena ir 6,99 USD. Jāapmeklē veikala mājaslapa https://itunes.apple.com/us/app/the-baobab/id585916034?mt=8.
 
Pašlaik norit darbs pie vēl divu līdzīgu aplikāciju izstrādes: „Mazā lidmašīna, kas varēja būt” un „Zēns, kurš izsauca vilku”.
 
Galaudeta universitāte var lepoties
Universitāte uzkrājusi bagātīgu pieredzi nedzirdīgo mācību procesa izpētē un attīstībā. Tā  pievērš lielu uzmanību bilingvālās apmācības metodes pilnveidošanai un uzlabošanai. Universitātes zinātnieki arvien labāk izprot to, kā vizuālās valodas apguve sekmē bērna valodas attīstību un lasītprasmi. Vienlaikus bērns ievērojami uzlabo savas saskarsmes iemaņas un spēju iekļauties plašā sabiedrībā. Tādējādi vairojas labums visai sabiedrībai.
 
 
Sagatavoja: Informācijas centrs
Foto: www.gallaudet.edu

Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas