Search form

14.06.2013

Drukāt

Kā runu pārvērst subtitros?

Photo

Krievijas „Runas tehnoloģiju centra” speciālisti demonstrēja savas izstrādnes, kas spēj runu reālā laikā automātiski pārvērst tekstā.


Viskrievijas nedzirdīgo biedrībā (VNB)   notikusi VNB speciālistu tikšanās ar „Runas tehnoloģiju centra” (RTC) zinātniekiem. Tajā piedalījās arī Krievijas Federācijas Sakaru ministrijas eksperti. Apspriedes laikā RTC demonstrēja sistēmu, kas veic balss runas automātisku atpazīšanu un pārvēršanu tekstā.  Šī sistēma izstrādāta Krievijas valsts programmas „Pieejama vide” ietvaros.
 
Varēs titrēt visas TV programmas
 
Šis svarīgais darbs  īpaši nepieciešams nedzirdīgajiem, jo dod iespēju reālā laikā titrēt praktiski visas televīzijas programmas. Dažādas tiešraides un jaunāko ziņu izlaidumi ir tās pārraides, kurās šāda sistēma ir gandrīz neaizstājama. Pašlaik slēptie subtitri TV programmās parasti parādās pēc vairāku stundu nopietna darba:  lai sagatavotu titrus 1 stundu garai TV pārraidei, vidēji  nepieciešamas 12 līdz 15 stundas.
  
Neprecizitātes nav nekas traģisks
 
Televīzijas ziņu pārraidēs  var lasīt īsu jaunumu izklāstu skrejošās rindas veidā, bet, tikko sākas kāda īpaši aktuāla ziņa vai tiešraide, teksta rinda pazūd. Tādējādi tiek pārkāptas nedzirdīgo cilvēku tiesības saņemt pilnu informāciju. RTC izstrādātās tehnoloģijas ieviešana televīzijā ļauj  ne tikai pilnvērtīgi skatīties ziņu pārraides, bet arī televīzijas pārraižu slēpto titru automātiskā sagatavošana kopumā.
Sanāksmes laikā VNB speciālistiem bija iespēja sīki iepazīties ar šīs sistēmas darbību – datoram pieslēgtā mikrofonā viņi lasīja tekstu no avīzēm un interneta ziņu portāliem un uz TV ekrāna tikai ar nelielu aizkavēšanos parādījās subtitri.
Šajā programmā mākslīgais intelekts runu spēj atšifrēt 2 līdz 5 sekunžu laikā. Bet tas taču nav tik svarīgi! Arī dažas vārdu kļūdas un neprecizitātes galotnēs nav nekas traģisks, turklāt parasti tās saistītas ar ne pārāk labo izrunu.
 
Jau gatavos TV pārraižu slēptos titrus
 
Vislabāk dators pazīst savu pastāvīgo diktoru, tad arī kļūdu ir mazāk. Jau pavisam drīz – šovasar – plānots uzsākt projekta nākamo posmu, kura laikā tiks veikta televīzijas pārraižu slēpto titru automātiskā sagatavošana, kur tekstu ierunās (atkārtos) divi profesionāli apmācīti diktori ar skaidru dikciju. Pēc tam VNB speciālisti varēs novērtēt šī darba kvalitāti.
 
Neraugoties uz jau sasniegto, RTC turpinās darbu pie sistēmas uzlabošanas un pieslīpēšanas, pilnībā pabeidzot to 2014. gadā.
 
VNB pateicās RTC speciālistiem par paveikto darbu un izteica cerību par turpmāku sadarbību. Arī  RTC pārstāvji uzsvēra, ka viņiem ir ļoti svarīgs lietotāja (nedzirdīga cilvēka) viedoklis par subtitru kvalitāti, un, pēc viņu domām VNB ekspertiem arī turpmāk noteikti jāpiedalās sistēmas kvalitātes novērtēšanā.
 
 
Sagatavoja: Informācijas centrs
Foto: www.gluxix.net

Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas