Search form

21.06.2011

Drukāt

Izgudrots pilnībā implantējams dzirdes aparāts

Photo

Oklahomas Universitātē (ASV) radīta ierīce, kas varētu apmierināt daudzu vājdzirdīgo estētiskās prasības attiecībā uz dzirdes aparāta praktisko pielietojumu.


Kohleārā implanta lietotājs Tonijs Hovards labi izprot problēmas, kas saistītas ar dzirdes aparātu lietošanu: „Manai meitai ir 20 gadi, viņa ir pievilcīga blonda meitene, kurai aiz auss  aizbāzts dzirdes aparāts. Viņa nebūt nav priecīga par šo iespēju. Viņa gan lika to aiz auss, mācīdamās koledžā. Bet tikai īpašas nepieciešamības gadījumā. Arī tagad viņa cenšas lietot dzirdes aparātu pēc iespējas retāk un tikai tad, kad bez tā nevar iztikt.”

Oklahomas Universitātes biomedicīnas inženierijas profesore Ronga Gana stāsta, ka jaunais high-tech* dzirdes aparāts ir absolūti neredzams, jo  pilnībā implantēts. Viņas izstrādātais dzirdes aparāts ir paredzēts cilvēkiem ar dažādas pakāpes dzirdes zudumu, bet it īpaši piemērots tiem, kas zaudējuši dzirdi ilgstoši atrodoties pārmērīgā troksnī, vai arī vecākiem cilvēkiem, kuru iekšējās auss tievie matainie audi ir zaudējuši jutīgumu un vairs neuztver skaņas signālus. Gandrīz puse no cilvēkiem, kas vecāki par 75 gadiem, cieš no dzirdes traucējumiem.
„Praktiski visi cilvēki, kas lieto dzirdes aparātus, izjūt reālu dzirdes uzlabošanos,” saka Gana. „Mēs neko neievietojat dzirdes kanālā, mūsu aparāts pilnībā atrodas zem ādas.”

Saskaņā ar ASV Nacionālās veselības institūta datiem, 38 miljoni ASV iedzīvotāji cieš no dzirdes traucējumiem. Bet tikai 20% no cilvēkiem, kam dzirdes aparāts varētu palīdzēt, lieto to.

Ronga Gana ir patentējusi savu jauno dzirdes aparātu, kas ļauj nedzirdīgajiem daudz skaidrāk dzirdēt balss skaņas, atdalot tās no blakustrokšņiem un dažādiem pīkstieniem, kas tik raksturīgi vairumam pašreizējo implantu. Viņa ir pārliecināta, ka jaunās tehnoloģijas varētu aizstāt pašreizējos dzirdes aparātus, kohleāros implantus un citas implantējamas dzirdes ierīces.

Labs dzirdes aparāts maksā no 6000 līdz 8000 ASV dolāriem, Ganas radītais implants varētu maksāt tikpat daudz.

Kohleāros implantus ir ļoti grūti novērtēt, saka Hovards, kurš kļuva nedzirdīgs un sāka lietot dzirdes aparātu aptuveni 35 gadu vecumā, jau pēc skolas pabeigšanas un sava biznesa uzsākšanas. Tomēr  dzirdes zudums bija tik smags, ka jau 1999. gadā viņš sāka lietot savu pirmo kohleāro implantu. Otrais modernākais dzirdes aparāts, kas viņam implantēts 2008. gadā, dod Hovardam iespēju klausīties mūziku un atkal spēlēt ģitāru. Tomēr viņam ir nepieciešams īpaši apmācīts suns, kas palīdz brīžos, kad viņš atslēdz dzirdes aparātu, lai dotos gulēt.

Hovardam pašam jaunais dzirdes aparāts nebūtu vajadzīgs, jo viņam jau ir implantēts kohleārais  aparāts. „Esmu pieaudzis nedzirdīgais, kas lieto dzirdes aparātu, un man nav tik svarīgi, lai šī ierīce  būtu pilnīgi neredzama, bet citiem cilvēkiem jaunais dzirdes aparāts varētu dot jaunas iespējas – labāku veselību, lielāku drošību un kopumā uzlabot dzīves kvalitāti,” uzskata Hovards.

Ausu medicīnas klīnikas
ķirurgs Marks Vuds ir ārsts, kas jau agrāk regulāri sadarbojies ar Ganu un citiem biomedicīnas pētniekiem dzirdes traucējumu jautājumos. Viņš uzsver, ka jaunais Ganas implants varētu  īpaši labi palīdzēt cilvēkiem ar nopietnām auss deformācijām vai ādas problēmām, kas neļauj izmantot tradicionālos dzirdes aparātus. Viņš piebilst, ka vēl nepieciešams veikt turpmākus salīdzinošos pētījumus.

Pagaidām jaunā ierīce vēl nav pieejama visiem ārstiem un viņu pacientiem. Ronga Gana saka, ka jau pavisam drīz tiks uzsākta jauno implantu ražošana, un tad ASV pārtikas un veselības administrācija veiks to galīgo pārbaudi un ierīci varēs piedāvāt tirgū’

* - augsto (moderno) tehnoloģiju


Sagatavoja: Pēteris Vilisters

Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas