Search form

28.08.2014

Drukāt

Lielbritānijā paplašina nedzirdīgo un neredzīgo pacientu tiesības

Photo

Lielbritānijas Nacionālais veselības dienests (NHS) ievieš jaunus noteikumus, kas izstrādāti, lai uzlabotu nedzirdīgo un neredzīgo pacientu medicīnisko aprūpi.


Jauno noteikumu ieviešanas galvenais uzdevums – nodrošināt, ka nedzirdīgie un neredzīgie nav sliktākā situācijā kā pārējie pacienti. Velsas veselības ministrs Marks Dreikfords uzskata, ka paredzētās izmaiņas varētu uzlabot vismaz 600 tūkst. cilvēku ar īpašām vajadzībām stāvokli. Pašlaik Velsā dzīvo aptuveni 500 tūkst. cilvēku ar dzirdes traucējumiem un 100 tūkst. redzes invalīdu. Kopumā tie ir gandrīz 20 procenti no visiem Velsas iedzīvotājiem. Turklāt tiek prognozēts, ka tuvāko desmit gadu laikā šādu cilvēku skaits ievērojami palielināsies.
 
2010. gadā pieņemtais Likums par vienlīdzību paredz, ka cilvēkiem ar īpašām vajadzībām jāsniedz atbilstošs serviss un nepieciešamais atbalsts, lai viņiem būtu nodrošināta pienācīga medicīniskā palīdzība.
 
Likuma pamatnostādnes nosaka:
• visām slimnīcu publiskajām telpām un pacientu palātām jābūt pielāgotām cilvēku ar maņu orgānu traucējumiem vajadzībām;
visiem medicīnas iestāžu darbiniekiem, kuru uzdevumos ietilpst pienākums kontaktēties ar pacientiem, jāiziet īpašs apmācības kurss, lai tie varētu pilnvērtīgi komunicēt ar cilvēkiem ar dzirdes un redzes traucējumiem;
katram pacientam ar īpašām vajadzībām ir tiesības saņemt nepieciešamo atbalstu, piemēram, britu zīmju valodas tulka palīdzību;
pacientam, pierakstoties pie ģimenes ārsta, jāinformē medicīnas iestāde par nepieciešamo palīdzību;
pacientiem ar īpašām vajadzībām, kas jau agrāk reģistrējušies pie sava ģimenes ārsta, pirms ārsta apmeklējuma vai medicīniskās procedūras  ir jāpaziņo par savām komunikācijas vajadzībām.
 
Medicīniskā personāla darbinieku vajadzībām ir izdotas divas jaunas rokasgrāmatas, kā labāk sazināties ar nedzirdīgiem vai vājdzirdīgiem, neredzīgiem vai vājredzīgiem un neredzīgi nedzirdīgiem pacientiem.
 
Tāpat tiesības saņemt nepieciešamo atbalstu ir cilvēkiem, kuriem angļu valoda nav dzimtā valoda, cilvēkiem ar mācīšanās traucējumiem, kā arī cilvēkiem ar nopietnām saslimšanām vai traumām, kas ietekmē viņu komunikācijas spējas.
 
Šī likuma noteikumi arī nosaka kā dažādās situācijās jārīkojas ātrās medicīniskās palīdzības feldšeriem.
 
Jaunie noteikumi attiecas uz bērniem, jauniešiem un pieaugušajiem.
 
Pilnveidoto veselības aprūpes standartu izstrādē aktīvi piedalījušies nedzirdīgie un vājdzirdīgie cilvēki, un tie veidoti ņemot vērā viņu ilggadējo pieredzi, apmeklējot ārstus poliklīnikās vai ārstējoties slimnīcās.
 
 
Sagatavoja: Ilze Kopmane
Foto: www.walesonline.co.uk

Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas