Search form

11.05.2015

Drukāt

Kādi ir EUD sasniegumi un turpmākie uzdevumi

Photo

15. – 17. maijā Rīgā notiks Eiropas Nedzirdīgo organizācijas (EUD) organizēts plašs pasākumu komplekss ar semināru un EUD Ģenerālo asambleju. Turklāt arī EUD šogad rudenī atzīmēs savas pastāvēšanas apaļo jubileju – 30. gadskārtu. Šajā sakarā „Kopsolī” uz dažiem jautājumiem lūdza atbildēt EUD prezidentu MARKU JOKINENU.


Ar kādiem sasniegumiem savienība sagaida savus svētkus? Lūdzu, nosauciet svarīgākos rezultātus, ko EUD izdevies sasniegt 30 gadu pastāvēšanas laikā!

Jā, EUD ir cīnījusies par nedzirdīgo cilvēku tiesībām gandrīz 30 gadus un tādējādi atrodas unikālā pozīcijā, lai, uz­stājoties augsta līmeņa pasākumos, pa­nāktu pēc iespējas plašāku zīmju valo­das redzamību un pielietojamību visās jomās.

Esam vienīgā organizācija, kas Eiro­pas līmenī pārstāv vairāk nekā 1 miljonu nedzirdīgo zīmju valodas lietotāju visās 28 ES dalībvalstīs, arī Islandi, Norvēģi­ju, Šveici, un asociētos locekļus Turcijā, Serbijā, Bosnijā un Hercegovinā, Izraēlā, bijušajā Dienvidslāvijas Maķedonijas re­publikā. Nevienai citai Eiropas līmeņa or­ganizācijai nav šādas līdzīgas pieredzes un zināšanu, it īpaši zīmju valodā.

Nozīmīgākais sasniegums Eiro­pas Parlamenta rezolūcija par nedzir­dīgo cilvēku zīmju valodas oficiālu atzīšanu (1988) katrā tās dalībvalstī, skaidri norādot, ka tulkošana zīmju va­lodā jāuzskata par profesiju, attiecīgi no­drošinot pilna laika zīmju valodas tulku apmācības un nodarbinātības program­mas katrā dalībvalstī nacionālo valstu nedzirdīgo asociāciju atbildībā.

Nedzirdīgo asociāciju kustības rezul­tātā 2010. gada 19. novembrī tika paraks­tīta „Briseles Deklarācija par zīmju valodu Eiropas Savienībā”, ko konferen­cē par zīmju valodas iekļaušanu likumdo­šanā organizēja EUD un Dr. Adams Kosa, pirmais nedzirdīgais Eiroparlamenta deputāts. Briseles deklarāciju parakstīja Pasaules Nedzirdīgo federācijas (WFD) prezidents Marku Jokinens, Adams Kosa, pārstāvji no EUD un tās dalībvalstu starptautiskām surdotulku apvienībām. Deklarācijas pamatā vienlīdzības princi­pa ievērošana attiecībā uz nedzirdīgiem un vājdzirdīgiem zīmju valodas lietotā­jiem, apstiprinot viņu tiesības brīvi pār­vietoties dalībvalstīs kā visiem Eiropas Savienības pilsoņiem.

Lielākā EUD noorganizētā kampaņa sociālajos tīklos ir Rakstiskā deklarā­cija 112 par avārijas dienestu aizsnie­dzamību nedzirdīgajiem eiropiešiem, kur izdevies uzstādīt rekordu, šai dek­larācijai savācot parakstus no 483 eiro­parlamentāriešiem laikā no 2009. līdz 2014. gadam.

Kādi uzdevumi EUD izvirzīti turp­mākajam darbam?

Turpinās darbs zīmju valodas atzīša­nas nostiprināšanā, kam ir liela nozīme nedzirdīgo pilsoņu pilntiesīgā līdzdalībā sabiedriski politiskās norisēs, kā arī sur­dotulku pieejamības veicināšanā, īsteno­jot savas tiesības uz izglītību un nodar­binātību, lai vairotu labumu ES un visai sabiedrībai kopumā.

Nepieciešams palielināt nedzirdī­giem cilvēkiem vispārēju pieejamību informācijai zīmju valodā visā Eiropā un tās iestādēs. Jānodrošina vienlīdzīgas tiesības viņiem attiecībā uz pārvietoša­nās brīvību un ES iekšējā tirgus izmanto­šanu, īpaši saistībā ar darbu un izglītību.

Kas ir EUD galvenie sadarbības partneri Eiropas un starptautis­kajā līmenī?

Svarīgs partneris ir Eiropas Invalīdu forums (EDF), kurā EUD ir pilntiesīgs loceklis. Atvērta un konstruktīva ko­munikācija un sadarbība ir nozīmīga, piedaloties dažādu kopīgu paziņojumu gatavošanā un sabiedriskā apsprieša­nā, piemēram, 2014. gadā EUD aktīvi piedalījās ziņojuma tapšanā sakarā ar Apvienoto Nāciju Organizācijas Konven­ciju par personu ar invaliditāti tiesībām (UNCRPD) īstenošanu.

2014. gadā, EUD arī atjaunoja un parakstīja saprašanās memorandu ar tādām organizācijām kā Eiropas Nedzir­dīgo jauniešu savienība (EUDY), Eiropas surdotulku forums (EFSLI) un Eiropas Nedzirdīgo sporta organizācija (EDSO). Šie memorandi paredz, ka puses regu­lāri apmainās ar informāciju, veicina savstarpējo sadarbību, atzīst un atbalsta pušu veiktās aktivitātes.

EUD turpina sadarbību arī ar citiem partneriem no „Eiropas Platformas ne­dzirdīgiem, vājdzirdīgiem un nedzirdī­giem/neredzīgiem” (EPDHDB), apmai­noties ar zināšanām, pieredzi un labu praksi kopīgu interešu vārdā attiecībā uz ES politiku saistībā ar invalīdu cilvēktie­sību īstenošanu atbilstoši jau minētajai ANO Konvencijai par personu ar invalidi­tāti tiesībām. Pārējie platformas partne­ri ir Eiropas Auss gliemežnīcas implanta lietotāji (EURO-CIU), Eiropas Nedzirdīgo tīkls (EDbN), Eiropas Vājdzirdīgo fede­rācija (EFHOH), Eiropas Vājdzirdīgo bēr­nu vecāku federācija (FEPEDA) un citi.

EUD sadarbojas arī ar Pasaules Ne­dzirdīgo federāciju (WFD) un Starptau­tisko invalīdu aliansi (IDA), kā arī ir ciešs kontakts ar Komiteju par personu ar invaliditāti tiesībām un ANO Cilvēktiesī­bu Augstā komisāra biroju cilvēktiesību jautājumos (OHCHR) Ženēvā. Turpinās EUD sadarbība arī ar Eiroparlamenta grupu invaliditātes jautājumos un Eiro­pas Komisijas nodaļu personām ar inva­liditāti.

Kā notiek EUD un nacionālo ne­dzirdīgo organizāciju sadarbība?

EUD darba rezultāti tiek apkopoti, izskatīti un izplatīti ikgadējā Ģenerālajā asamblejā, kurā piedalās visu nacionā­lo valstu nedzirdīgo kopienu pārstāvji. EUD Ģenerālās asamblejas laikā visiem ir pieejami semināri/darbnīcas, kas notikušas dažādās vietās, piemēram, Romā, Tallinā, Valletā, Cīrihē, Briselē un citur. Tagad tā tas būs Rīgā.

EUD savām dalībvalstīm regulāri nosūta informāciju, kuru lūdz pavairot, izplatot tālāk citām radniecīgām organi­zācijām, izmantojot mājaslapas, sociā­los tīklus, medijus un citas iespējamās komunikācijas platformas.

Oficiālā EUD facebook lapa piesaista arvien vairāk sekotāju, šogad to skaits ir gandrīz dubultojies , pieaugot no 18 tūk­stošiem līdz 33 tūkstošiem. Informācija, kas ievietota mūsu mājaslapā, tiek iz­platīta arī facebook , papildinot ar foto­materiāliem par pagātnes notikumiem. Tas paredzēts plašākai sabiedrībai, jo ilustrē mūsu veikto lobēšanas darbu ar dažādu notikumu un tēmu atspoguļoju­mu.

Savukārt portāls twitter ļauj veikt raitāk ikdienas darbības, nekavējoties sazinoties ar EUD valdes locekļiem un darbiniekiem, kad tas nepieciešams. Tas kalpo arī kā ideāla platforma, lai pada­lītos ar informāciju par īpašiem notiku­miem, piemēram, EUD manifesta kam­paņas un Ģenerālās asamblejas laikā, valdes sēdēs utt. 2014. gadā mēs aizrai­dījām tīklā 650 tvītu un mums bija 1650 sekotāju.

2013. gada septembrī sākām arī in­stagrammu ieviešanu, lai attēlotu poli­tisko dzīvi caur mākslas objektīvu. Tā ir maza, bet augoša izziņas iespēja mūsu auditorijai. Pašlaik mums ir 380 sekotā­ju.

Kā jebkurš ES dzīvojošais nedzir­dīgais var uzzināt par EUD darbu?

Visa informācija par EUD darbību, kā arī tās biedru aktivitātēm tiek izplatīta sociālo mediju kanālos un vispārpie­ejamā tīmekļa vietnē. Mūsu mājaslapa galvenokārt adresēta nedzirdīgo zīmju valodas lietotājiem, atspoguļojot jo īpa­ši ar ES saistītu informāciju starptautis­kajā zīmju valodā un rakstveida angļu valodā.

Mēs gatavojam informāciju dažādu nedzirdīgo kopienu iedzīvotājiem visā Eiropā, kas ir mūsu galvenā mērķgrupa. Iespējams, to vidū ir arī tādi nedzirdīgie, kuri nezina kādu no ES darba valodām, tāpēc EUD gatavo viegli lasāmus teks­tus angļu valodā kopā ar videoklipiem starptautiskajā zīmju valodā un tos, kā iepriekš minēts, izplata savās komuni­kācijas platformās, sociālajos tīklos, ik­mēneša biļetenos un mājaslapā.

Tuvojas EUD Ģenerālā asambleja, kas šogad notiks Rīgā. Tās darba kārtībā ir vairāki jautājumi. Ku­rus no tiem jūs izceltu kā būtis­kākos?

Vienmēr ir svarīgi izmantot Ģenerā­lo asambleju, lai informētu dalībvalstu nacionālās kopienas par mūsu darbu pagājušajā gadā, par turpmākajiem mēr­ķiem un uzdevumiem.

Svarīgs notikums Rīgas asamblejā būs dalībnieku iepazīstināšana ar ne­sen pabeigto otro grāmatu no EUD iz­devumu sērijas par Apvienoto Nāciju Organizācijas Konvenciju par personu ar invaliditāti tiesībām (UNCRPD), kas šoreiz koncentrēta uz 27. pantu: Darbs un nodarbinātība. Darbs jau sākts arī pie nākamās EUD publikācijas.

Jā, un šogad mūsu organizācija svin savu 30 gadu jubileju. Informāciju par to, kas ir plānots un kā to svinēsim visi kopā, mēs sniegsim Rīgā.

Mēs, EUD valde un personāls, ceram tikties arī ar katras nacionālās organi­zācijas pārstāvjiem, lai izrunātu visu nepieciešamo par viņu darbu, sasniegu­miem un problēmām.  

 

 

E- interviju veica: Ilze Kopmane


Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas