Search form

24.10.2013

Drukāt

Nedzirdīgie un dzirdīgie – tā ir viena pasaule!

Jūrmalas vēstures un mākslas biedrība sadarbībā ar Jūrmalas pilsētas domi un Jūrmalas pilsētas muzeju turpina rūpes par nedzirdīgo jūrmalnieku integrāciju sabiedrībā, lai mazinātu šo pilsētas iedzīvotāju atstumtības sajūtu un panāktu aktīvāku iesaisti Jūrmalas šodienā un rītdienā, dažādos kultūras pasākumos, kā arī citos ikdienišķākos un neierastākos notikumos.


 Šā gada vasaras beigās ar Jūrmalas pilsētas domes atbalstu tika uzsākts projekts „Jūrmalas iedzīvotāju ar dzirdes traucējumiem un dzirdīgo jūrmalnieku integrācija, izmantojot kopēju apmācību dekoratīvi lietišķajā mākslā”. Tā mērķis ir veicināt vājdzirdīgo un nedzirdīgo, kā arī dzirdīgo pilsētas iedzīvotāju savstarpējo integrāciju un pašizteiksmes spējas, izmantojot dažādu rokdarbu – filcēšanas, rotu gatavošanas, adīšanas, tamborēšanas un sadzīves priekšmetu izgatavošanas nodarbības.
 
 
Strādājot kopā, dalībnieki cits citu iepazīst tuvāk, un atklājas, ka ir iespējama veiksmīga dzirdīgo un nedzirdīgo cilvēku komunikācija. Lai gan cilvēki ar dzirdes traucējumiem bieži tiek uzskatīti par izolētiem no pārējās sabiedrības, projekta gaitā atklājās, ka tā ir tikai daļēja patiesība, jo kopīgs darbs un kopīgas intereses satuvina un nojauc barjeras. Dzirdīgajiem cilvēkiem acīmredzami mazinājās mākslīgi izveidojusies „robeža” attiecībā pret nedzirdīgajiem, kuri savukārt, ar zīmju valodas tulka palīdzību jau daudz aktīvāk un brīvāk izsaka savas domas un uzskatus.
 
Projekta laikā tā dalībnieki gūst arī praktiskus panākumus, jo attīsta lietišķās mākslas prasmes, kas turpmāk noderēs ikdienā, dāvās prieku gan pašiem, gan tuviniekiem un draugiem.
 
 
Līdz šim kopējās nodarbībās ir apgūti filcēšanas pamati, izgatavojot filca bumbiņas un ziedus. Filcētie priekšmeti izšūti ar pērlītēm un rotāti ar lentītēm, galarezultātā rodas brīnišķīgas krelles un piespraudes – brošas. Vēl dalībnieki apguva materiālu un krāsu mācību, kā arī kompozīcijas pamatprincipus, attīstot savas mākslinieciskās prasmes. Pilnveidojot savas spējas, dalībnieki apguva arī telefona maciņu izgatavošanu. Līdz šim iegūtās zināšanas un prasmes ir pietiekamas, lai turpmāk patstāvīgi varētu izgatavot dažādus filcētus priekšmetus –  kā cepures, somas, čības utt.
 
Mācības turpināsies līdz gadumijai un noslēgsies ar izgatavoto darbu izstādi Jūrmalas pilsētas muzejā. Tādējādi Jūrmalas pilsētas domes atbalstītais sabiedrības integrācijas projekts pilnveido gan mākslinieciskās prasmes, gan komunikāciju. Lai veicas dalībniekiem un dzimst jauni talanti!
 
 
Teksts un foto: Diāna Josta, Jūrmalas pilsētas muzeja galvenā sabiedrisko attiecību speciāliste

Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas