Search form

28.12.2013

Drukāt

ASV: autobusa šoferis apguvis zīmju valodas pamatus

Photo

Ņujorkas satiksmes autobusa šoferis Edvīns Kora ir apguvis zīmju valodu. Tagad nedzirdīgos pasažierus, kas iekāpj autobusā, viņš sagaida ar draudzīgiem sveicieniem.


 „Kā jūs jūtaties?” – tā viņš zīmju valodā uzrunā kādu jaunu sievieti. Citu nedzirdīgo, kuru viņš pazīst labāk, Edvīns sveicina kā labu draugu: „Ko labu dari, brāli?”
 
Kāpēc Edvīns mācās zīmju valodu?
 
Mācīties zīmju valodu Edvīnu pamudināja darbavietā novērotais. Ikdienā pārvadājot nedzirdīgos viņš ievēroja, ka autobusā  nedzirdīgie bieži vien jūtas ne pārāk ērti, it īpaši situācijās, kad viņiem  nepieciešama informācija vai cita palīdzība. Tad Edvīns pieņēma lēmumu iemācīties amerikāņu zīmju valodu, lai labāk apkalpotu nedzirdīgos pasažierus.
 
 Tagad viņš ir apguvis zīmju valodas pamatus un viņam  patiesu prieku sagādā nedzirdīgo pasažieru pārsteigums, kad šoferis viņus uzrunā zīmju valodā. Kā viņš atšķir nedzirdīgos? Edvīns stāsta, ka to nosaka pēc pasažieru uzvedības un sejas izteiksmes.
 
 „Nedzirdīgie ir vairāk koncentrējušies. Viņu acis ir aktīvākas un skatiens intensīvāks. Esmu arī ievērojis, ka nedzirdīgie vairāk vēro apkārtni,” paskaidro šoferis.
 
 
Augsti novērtē nedzirdīgie un pilsētas vadība
 
Grūti pārvērtēt, cik svarīga nedzirdīgajiem ir iespēja brīvi komunicēt ar autobusa vadītāju. Tā palīdz pārvarēt valodas barjeru. Viens no nedzirdīgajiem pasažieriem koledžas students Alekss Rozenvics stāsta,  ka viņam ar Edvīnu izveidojusies patiesa draudzība un ir prieks, ka Edvīns izprot nedzirdīgo problēmas un iepazinis nedzirdīgo kultūru.
 
Nesen autobusa vadītājs Edvīns Kora izvirzīts Ņujorkas pilsētas balvai „Dzimtās pilsētas varonis kustībā”, ar kuru apbalvo Ņujorkas sabiedriskā transporta darbiniekus, kas savā darbā demonstrējuši drosmi, līdzjūtību, centību, pašaizliedzību un atjautību.
 
 
Sagatavoja: LNS Informācijas centrs

Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas