Search form

27.11.2015

Drukāt

EUD – 30: augsti viesi, konference, tikšanās, pateicības un apsveikumi

Photo

11. novembrī, kad Latvijā atzīmēja Lāčplēša dienu, Briselē citā gaisotnē tika svinēta kāda liela jubileja – 1985. gadā dibinātās Eiropas Nedzirdīgo savienības (EUD) 30. dzimšanas diena.


 Šo nozīmīgo notikumu EUD  atzīmēja ar konferenci Eiropas Parlamentā, kur saimnieka lomā bija nedzirdīgie parlamentārieši Helga Stīvensa un Adams Kosa.

Konferences galvenā tēma bija saprātīga pielāgošana – ko tā nozīmē un kā to saprast no nedzirdīgo skatupunkta. To atklāja Helga Stīvensa, kas runāja par pielāgošanu un par to, cik ļoti svarīga ir piekļuve zīmju valodas tulka pakalpojumiem darba un izglītības vajadzībām.  

 Eiropas Parlamenta (EP) viceprezidente Ildiko Pelczne Galla informēja par EP paveikto darbu  saistībā ar divām rezolūcijām par zīmju valodu(1988. un 1998. gadā).  Pasaules Nedzirdīgo federācijas (WFD) prezidents Kolins Allens savā runā uzsvēra ANO Konvencijas par personu ar invaliditāti tiesībām nozīmi nedzirdīgo cilvēku dzīvē.

Konferencē uzstājās arī Eiropas Komisijas Invaliditātes un iekļaušanas departamenta vadītāja Emanuēla Grandža,  notika paneļdiskusija ar zīmju valodas pētnieku profesoru Kristiānu Ratmanu no Hamburgas Universitātes, personu ar invaliditāti tiesību ekspertiem – doktoru Lāslo Gaboru Lovascī, ANO Personu ar invaliditāti tiesību komitejas locekli, un Astrīdu Eištati no Eiropas ombuda, kā arī doktora Džona Bosko Konama no Dublinas Trinitī koledžas līdzdalību.

150 oficiālo dalībnieku apmeklēto konferenci ar uzrunu noslēdza Adams Kosa. Konferencē piedalījās pārstāvji no vairākām organizācijām, kas saistītas ar nedzirdīgajiem, vājdzirdīgajiem un nedzirdīgajiem-neredzīgajiem. EUD un abi nedzirdīgi eiroparlamentārieši bija uzaicinājuši delegātus no visām EUD dalīborganizācijām  – katras Eiropas Savienības dalībvalsts nedzirdīgo organizācijas.

LNS konferencē pārstāvēja prezidents Edgars Vorslovs, valdes locekle Inese Immure un tulks Anete Skrastiņa.

Pēc konferences tika organizētas tikšanās ar vairāk nekā 40 EP deputātiem no 14 valstīm. To mērķis bija aicināt viņus risināt tādus jautājumus kā zīmju valodas atzīšana, ANO Konvencija, topošais Eiropas pieejamības likums un ES Invalīda apliecība.

Konference nebija vienīgais pasākums EUD jubilejas ietvaros – pēc ierašanās Briselē 10. novembrī delegāti baudīja ekskursiju pa Eiropas Parlamentu.

Fotogrāfijas no pasākuma norises 1 .dienā skat.: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10153152672430846.1073741852.252453860845&type=3

2.dienas pasākums: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10153153348230846.1073741855.252453860845&type=3

Jubilejas vakars: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10153154693515846.1073741856.252453860845&type=3

Ieskatu EUD 30 gadu jubilejas pasākuma norisē varat gūt šeit video, kurā skatītājus uzrunā EUD izpilddirektors Marks Vītlijs.

Īss videomateriāla pārstāsts

Pasākuma dalībnieki pirmajā dienā vispirms devās ekskursijā uz Eiropas Parlamentu, kur par savu darbu īsumā pastāstīja deputāti H. Stīvensa, kas pārstāv Eiropas Konservatīvo un reformistu partiju un A. Kosa, kas ir Eiropas Tautas partijas pārstāvis. Tad apmeklētāji devās uz sēžu zāli, lai uzzinātu, kā  strādā 751 deputāts sesiju laikā.

Vakara noslēgumā dalībnieki devās uz vienu modernās mākslas muzeju, kur pieņemšanu rīkoja Beļģijas nedzirdīgo organizācijas: franciski runājošo

Vairāku valstu nedzirdīgo organizāciju pārstāvji tikās ar savas valsts EP deputātiem. Visbeidzot notika svinīgās vakariņas par godu EUD 30 gadu jubilejai, ko atklāja EUD izpilddirektors M. Vītlijs. Viesiem tika izrādīta dokumentālā filma par EUD darbību no pirmsākumiem līdz mūsdienām.

Pēc tam EUD saņēma apsveikumus no savām dalībvalstīm un citām organizācijām. Pateicības runas bija veltītas H. Stīvensai un A. Kosam par šo vērienīgo jubilejas pasākumu, savukārt  EUD Goda biedra nosaukums tika piešķirts bijušajiem EUD prezidentiem Knudam Zendergārdam un Berglindai Stefansdotirai un bijušajam EUD direktoram Johanam Vēzemanam.

 

Inese Immure


Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas