Search form

03.06.2016

Drukāt

Latvijas Radio ik dienu sniedz ziņas vieglajā valodā – lasi internetā!

Photo

Latvijas Radio pirmais Latvijā sācis regulāri raidīt ziņas arī vieglajā valodā, izveidojot ikvakara raidījumu “Vienkārši par svarīgo”.


Tajā ievietoti īsi, skaidri teksti par jaunumiem Latvijā un pasaulē. Tas ir ērts jaunums tiem, kuriem patīk pašiem lasīt.

 Tas ir arī labs risinājums priekš  cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem, jo tagad  šīs aktuālās ziņas ikviens  var izlasīt interneta ziņu portālā  www.lsm.lv sadaļā, izmantojot saiti:  http://www.lsm.lv/lv/temas/zinas-vieglaja-valoda/

Ieskatieties un vienmēr  būsiet ātri un saprotami informēts par svarīgākajiem notikumiem.

Kas ir vieglā valoda?

Vieglā valoda ir īpašs veids, kā pasniegt informāciju, lai tā būtu vieglāk saprotama arī cilvēkiem, kuriem ir grūtības ar valodas uztveri. Daudzviet pasaulē, īpaši Skandināvijā, vieglo valodu pazīst jau ļoti ilgi. Pamazām tā ienāk arī Latvijā, kur par vieglās valodas attīstību rūpējas Latvijas cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācija “Sustento” un Vieglās valodas aģentūra.

Aptuveni 10% valsts iedzīvotāju nespēj pilnībā uztvert rakstisku tekstu. Ikvienam cilvēkam ir tiesības lasīt un saprast uzrakstīto. Bieži to stipri traucē gari teikumi,  to sarežģīta uzbūve, neskaitāmi svešvārdi un nesaprotami latviskojumi. Tāpēc radās ideja par informāciju vienkāršākā veidā – vieglajā valodā.

Vieglā valoda ir īpaša literārās valodas forma. Tajā sagatavoto informāciju ir daudz vieglāk uztvert,  pateicoties vienkāršākai teikumu uzbūvei un lietoto vārdu izvēlei. Daudzās pasaules valstīs vieglās valodas izmantotāji ir arī imigranti, kas vēl pietiekamā līmenī nav apguvuši attiecīgās valsts valodu.

Vieglā valoda pasaulē ir samērā plaši pazīstama, tomēr vispopulārākā tā ir Skandināvijas valstīs. Zviedrijā darbojas vairāki desmiti valodas izdevniecību. Katru gadu iznāk aptuveni simts visdažādāko izdevumu cilvēkiem dažādos vecumos ar visplašāko interešu loku.

Latvijā Ministru Kabineta pieņemtajā koncepcijā "Vienādas iespējas visiem" arī  paredzēts šādus izdevumus veidot jau no 1999. gada. Diemžēl tas nenotiek finansējuma trūkuma dēļ.

 

Sagatavoja: Ilze Kopmane


Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas