Search form

19.06.2017

Drukāt

Vējš atpūš nedzirdīgos uz Liepāju – amatiermākslas festivālu (foto, video)

Sestdien, 17. jūnijā, vairāk nekā 700 nedzirdīgie un viņu draugi no visas Latvijas, kā arī no Igaunijas, Lietuvas un Zviedrijas kopā pulcējās Liepājā koncertzālē “Lielais dzintars”, lai baudītu Latvijas Nedzirdīgo savienības 21. amatiermākslas festivālu “Zīmes un Skaņas satiekas vasaras naktī”.


Festivāls tradicionāli sākās ar amatiermākslinieku un viesu gājienu pa Liepājas pilsētas centra ielām, tā pievēršot liepājnieku un pilsētas viesu uzmanību nedzirdīgo kultūrai. Šoreiz gājiens bija kā atraktīvs ceļojums cauri četrām dabas stihijām – gaiss, ūdens, uguns un zeme , ko dažādā veidā kolektīvi atspoguļoja.

Pirmo reizi Latvijas Nedzirdīgo savienības amatiermākslas festivāla ietvaros notika arī LNS biedru – rokdarbnieku, tēlotājmākslinieku un amatnieku darbu izstāde. Ar saviem darbiem piedalījās LNS mākslinieku kopa “Cerība”, LNS Rīgas reģionālās biedrības Jūrmalas grupa, LNS Liepājas reģionālā biedrība, LNS Kuldīgas reģionālā biedrība, LNS Valmieras reģionālā biedrība un LNS dienas centrs “Rītausma”. Tāpat viesi un koncerta dalībnieki varēja iepazīties ar iepriekšējo visu 20 festivālu norisi.

Festivāla lielkoncertā piedalījās 14 kolektīvi no visas Baltijas, iepriecinot skatītājus ar 17 radošiem priekšnesumiem. Daži priekšnesumi veidoti sadarbībā ar dzirdīgiem māksliniekiem.Visus dalībnieku daudzveidīgos priekšnesumus vienotā un saistošā programmā apvienoja profesionāls režisors – Viesturs Roziņš. Tā kā festivāla pamatā bija ideja par radošu tiltu starp nedzirdīgu un dzirdīgu cilvēku kultūru, to uz skatuves atraktīvi izspēlēja pasākuma vadītāji: profesionāla nedzirdīgā aktrise Jolanta Znotiņa zīmju valodā un Leļļu teātra aktieris Artūrs Putniņš. Lai viņu sacīto uztvertu arī attiecīgi dzirdīgā un nedzirdīgā publika, liela nozīme bija tulkiem. Jolantas emocijas un teikto balsī tulkoja Brigita Lazda, savukārt Artūra tekstus ar ne mazākām aktiera dotībām demonstrēja un zīmju valodā tulkoja Ainārs Ostvalds. Pasākuma programmu papildināja arī vairāki video.

Pēc oficiālās atklāšanas, kurā LNS prezidents Edgars Vorslovs simboliski pārgrieza lenti, sekoja īpašs videosveiciens festivāla dalībniekiem no vairāku Eiropas nedzirdīgo organizāciju vadības, to vidū paša Eiropas Nedzirdīgo savienības prezidenta Marku Jokinena. Festivāla nosaukumā ietvertās zīmes un skaņas savukārt tika apspēlētas divos video – par zīmēm un skaņām, ar ko sastopamies ikdienā, un kā tās uztver dzirdīgi un nedzirdīgi cilvēki.

 

Priekšnesumus vērtēja žūrija: LNS prezidents Edgars Vorslovs, LNS valdes loceklis Ivars Kalniņš, Liepājas pilsētas pašvaldības administrācija Sabiedrības pārvaldes speciāliste Brigita Dreiže, Liepājas teātra aktieris Kaspars Gods un nedzirdīgā aktrise no Zviedrijas Vineta Liksele, kas apbalvoja katraprāt labākos priekšnesumus ar sagādātajām sponsoru balvām.

Un tā: LNS amatiermākslas kolektīva “Rītausma” teātra un jauniešu deju kolektīva teatrālais priekšnesums “Pazudušie burti” saņēma dāvanu kartes SPA apmeklējumam no Liepājas viesnīcas Fontaine Hotel. “Pazudušie burti” izpelnījās arī LNS prezidenta īpašo balvu. Otra balva no prezidenta nonāca Smiltenes RB Alūksnes grupas rokās par “Večerinka pierobežā”. Savukārt Liepājas apakšveļas ražotāja Lauma Lingerie dāvanu kartes ieguva Kauņas Nedzirdīgo biedrība par pantomīmu “Klusuma meklēšana” un dziesmu “Tu vari!”. Braucienu ar kuģīti pa Rīgas kanāliem no “Rigabycanal” ieguva LNS Jauniešu centrs iestudētais priekšnesums “Princese un Karalis satikās Liepājā”. Liepājas apakšveļas ražotāja V.O.V.A Lingerie dāvanu karti žūrija piešķīra Rēzeknes RB par priekšnesumu “Sāncensības gars”, Ventspils RB par pantonīmu “Pianists un ziedi” un Valmieras RB par melodeklamāciju “Likteņlīnijas”. Liepājas pilsētas pašvaldības balva nonāca Liepājas RB par skeču “Atbalstīsim Latvijas preci”. Pasākuma organizatoru simpātijas iekaroja Kuldīgas RB latviešu tautas deja “Pie Dieviņa gari galdi” un Kauņas nedzirdīgo biedrības melodeklamācija “Un tas bija viss” – abi kolektīvi saņēma dzirkstošo vīnu no veikala Eirovīns un pīrādziņus no konditorejas Cannelle bakery.

Visi 14 kolektīvi, kā arī amatu meistaru grupas  saņēma pateicību un ziedus no LNS valdes.

Festivāla noslēgumā visi dalībnieki uz skatuves dziedāja LNS himnu “Še, kur līgo priežu meži!”, pēc kuras sekoja kopīga fotografēšanās. Koncerts ilga vairāk nekā 3 stundas, pēc tā skatītāji dalījās emocijās un izklīda Liepājas ielās un pludmalē. Savukārt dalībnieki vēl varēja dalīties savos iespaidos, ieturoties turpat koncertzālē restorānā “Tinto”.

Pasākuma dalībnieki varēja nobaudīt “Saldus gotiņa” dāvātās konfektes. Savukārt skatītāji konkursā cīnījās par balvām no restorāna "Tinto" apmeklējumam,

no Liepājas viesnīcas "Līva" 1 naktij 2 personām, speciāliem ausu ieliktņi peldēšanai, speciāliem ausu aizbāžņiem, kas novērš diskomforta sajūtu ausīs lidojuma laikā un ausu ieliktņiem bērniem, kas pasargā no skaļiem trokšņiem, mūzikas un ūdens, ko sarūpēja LNS Surdotehniskās palīdzības centrs, kā arī T kreklu no LNS ar zīmju valodas logo.

Festivālu organizēja LNS valde sadarbībā ar Liepājas reģionālo biedrību ar Liepājas pilsētas Kultūras pārvaldes finansiālu atbalstu, īpašs paldies Brigitai Dreižei, kura sekmēja atbalstu no Liepājas Domes, kā arī gāja kopā ar māksliniekiem gājienā. Organizatori pateicas visiem iepriekš minētajiem festivāla atbalstītājiem, pašvaldībām, kas finansiāli atbalstīja mākslinieku nokļūšanu Liepājā, kā arī par informatīvo atbalstu portālam liepājniekiem.lv un Kurzemes radio. Par festivāla telpām un gludo norisi paldies jāsaka koncertzālei "Lielais Dzintars" un personīgi – konferenču un pasākumu organizatoram Uldim Zupam par veiksmīgu sadarbību.

LNS valde no sirds  pateicas arī visiem brīvprātīgajiem par ieguldījumu festivāla tapšanā.

Vairāk foto šeit.

Egona Zīverta foto no laikraksta "Kurzemes vārds" skatīt šeit.

 

Paldies par atbalstu festivālam!

 

Teksts: Inese Immure
Foto: Anita Grahoļska un Juris Grundulis

 

 

 


Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas