Search form

18.08.2010

Drukāt

Sociālās integrācijas valsts aģentūra aicina pieteikties mācībām dažādās programmās

Photo

Intervija ar Sociālās integrācijas valsts aģentūras direktores vietnieci Ilzi Erdmani un studiju programmu vadītāju Signi Mainuli- Meidropu


 

Vai jūs varētu pastāstīt ko vairāk par šo koledžu? Ar ko tā atšķiras no citām koledžām?

Ilze Erdmane:
Koledžas  galvenais mērķis ir cilvēku ar invaliditāti profesionālā un sociālā rehabilitācija, apmācot audzēkņus pirmā līmeņa profesionālās augstākās izglītības programmā, kas paredzēta sociālajai rehabilitācijai un atbalsta sniegšanai cilvēkiem ir invaliditāti.
Šajā programmā mācās par valsts līdzekļiem. Profesionālās rehabilitācijas pasākumu kopums dod iespēju cilvēkiem ar invaliditāti iegūt izglītību, reizē saņemot individuālu psihosociālo atbalstu, tā skaitā arī ārstniecību.
Aģentūra veic lielu darbu, lai Latvijā apzinātu cilvēkus ar invaliditāti. Tas ir liels darbs. Katru gadu apmēram 2000 cilvēkiem iesakām mainīt vai apgūt profesiju. Koledža tos uzrunā, pastāsta par programmām, ar testu palīdzību nosaka viņu profesionālo piemērotību. Mācību laikā terapeits sastāda individuālo plānu. Var saņemt masāžas un citus pakalpojumus par valsts līdzekļiem.
Vidēji gadā koledžā mācās 220 cilvēku ar invaliditāti.

3. Vai lekcijas lasa kāds pasniedzējs ar invaliditāti?
Ilze Erdmane: Jā, vairāki strādājuši agrāk, strādā arī šobrīd. Ir pasniedzēji ar kustību traucējumiem, ar dzirdes problēmām.

4. Kādas studiju programmas koledža piedāvā?
Signe Mainule- Meidropa: Koledžā piedāvājam šādas studiju programmas: uzņēmējdarbībā, grāmatvedībā un nodokļu jomā, mārketingā un tirdzniecībā, cilvēkresursu vadībā. Divu gadu programma ir viesnīcu servisa vadībā. Divas programmas saistītas ar datorzinībām: informāciju tehnoloģijas un lietišķo sistēmu programmatūra. Un septītā mums ir īpaša programma, to mēs Latvijā piedāvājam vienīgie. Tā ir valsts finansēta studiju programma surdotulka specialitātē.
 
6. Programma „surdotulks” – kā tā radās un kam paredzēta?
Ilze Erdmane: Daudzu gadu garumā, sadarbojoties ar  LNS, noskaidrojusies problēma, ka Latvijā trūkst surdotulki. Nav cilvēku ar speciālo izglītību. Vienīgais, kas nodarbojas ar zīmju valodas attīstību Latvijā, ir LNS zīmju valodas centrs.
Tā radās doma izstrādāt programmu zīmju valodas tulku apmācībai. Tulki ir ļoti vajadzīgi gan LNS struktūrvienībās, gan izglītības iestādēs, kurās nedzirdīgie grib mācīties atbilstoši savām interesēm un spējām.

7. Cik surdotulku koledžu jau absolvējuši?
Iveta Revina: 2006. gadā mācības uzsāka 12 studenti, no kuriem koledžu absolvēja 8. Pēc tam – 2009. gadā mācības uzsāka 25, no kuriem šobrīd mācības turpina 17.
 
8. Kādus studiju priekšmetus piedāvājat surdotulka specialitātē?
Signe Mainule- Meidropa: Vispārīgos kā jebkurā studiju programmā, kas padziļina pamatzināšanas, un specializētos priekšmetus, kas saistās ar nedzirdīgo kultūru, zīmju valodas apguvi, terminoloģiju, profesionālā tulka ētiku, praktisko tulkošanu, plastiku u.c.
Pēc koledžas var turpināt studijas Rēzeknes augstskolā, Surdopedagoģijas programmā.
 
10. Kādam jābūt „Surdotulka” programmas studentam?
Jābūt labai roku veiklībai, plastikai, labām latviešu valodas zināšanām, labai dikcijai.Nedrīkst būt uzkrītoši roku, kāju defekti. Jābūt augstai stresa noturībai un jāspēj koncentrēt uzmanību.
 
11. Kas ir jādara, lai pieteiktos studijām?
Signe Mainule Meindropa: Nepieciešama atestāta vai diploma par vidējo izglītību kopija, centralizēto eksāmenu sertifikāta kopija, medicīniskā izziņa,  pases kopija un 4 foto (3x4cm). Kopijas iesniedzot, jāuzrāda oriģināls, kā arī koledžā jāaizpilda pieteikums. Jānokārto iestājpārbaudījums – testēšanas veidā.
Pašreiz vēl ir brīvas vietas 2010./2011. gadam.
Laipni lūdzam mūsu saimē!

 
Sīkāku informāciju varat meklēt mājas lapā- www.siva.gov.lv, sadaļā Koledža

 


Sagatavojusi: Laura Reisele


Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas