Search form

28.12.2011

Drukāt

Robots apgūst prasmi veidot zīmes: viņu „mācīs” runāt zīmju valodā

Photo

Autokompānijas Honda izveidotais un pilnveidotais cilvēkveida robots, vārdā Asimo, nu spēj skriet ātrāk, balansēt un pārvietoties pa nelīdzenām virsmām, lekt un pat ieliet dzeramo.


Dažas no šīm tehnoloģijām var tikt izmantotas kā attīrīšanas ierīces Fukušimas atomelektrostacijā.  Pierādīts, ka robots nu  ir kļuvis vēl veiklāks un gudrāks.
 
Izgudrotāji  parādījuši „savu bērnu” sabiedrībai, lai pārliecinātu kritiķus, ka 2000. gadā demonstrētais Asimo nav tikai saslavēta rotaļlieta, bet tam var būt arī praktisks pielietojums.
 
Hondas prezidents Takanobu Ito informējis, ka Asimo konstrukcijā radītās tehnoloģijas izmantotas, lai izgatavotu robota roku, kas tapusi 6 mēnešu laikā, lai palīdzētu Japānai Fukušimas kodolkrīzē.
 
Mehāniskā roka var atvērt un aizvērt vārstu Fukušimas Dai-ichi atomelektrostacijai, kas sabruka pēc cunami. Autoražotāji šobrīd strādā, lai nodrošinātu visu funkcionālo problēmu atrisināšanu un iekārtas darbības stingru kontroli.
 
Ito stāsta, ka pirmā ideja bijusi sūtīt Asimo palīgā uz atomstaciju uzreiz, taču  noskaidrojies, ka  robots nav spējīgs manevrēt pa grumbuļainām virsmām, šķembām un tā datorizētās sastāvdaļas traucētu starojums.
 
Tagad Asimo spēj nenokrītot pārvietoties pa 2cm polsterētiem izcilņiem. Tas arī skrien ātrāk nekā 2005. gadā. Šobrīd tie ir 9 km stundā  iepriekšējo 6 km vietā. Tas spēj izšķirt trīs runātāju balsis, izmantojot sejas atpazīšanas un analīzes tehniku. Piemēram, viņš atšķir, ka viena sieviete pasūtījusi karstu kafiju, otra – apelsīnu sulu, bet cita - tēju ar pienu. Tas var pat atvērt pudeli un ieliet tās saturu papīra krūzē.
 
Jaunajam Asimo ievērojami uzlabota roku darbība. Katram pirkstam tagad piešķirta spēja  kustēties individuāli un veidot daudzveidīgas zīmes. Izgudrotāji paredzējuši, ka tuvākā nākotnē viņš varēs arī sazināties  zīmju valodā.
 
Ito apgalvo, ka robotam attīstīts mākslīgais intelekts, lai tas spētu manevrēt pūlī bez vadības pults pielietošanas un  neapstāties, kad tiek pārbaudīta tā darbība.
Taču, lai robotiku praktiski pielietotu biznesā,  nepieciešams daudz ilgāks laiks. Tas nozīmē, ka Asimo kā praktisks palīgs cilvēka mājās tik drīz neienāks.
 
„Iespējams, sākumā tas bija mūsu inženieru sapnis –  radīt mašīnu, kas līdzinās cilvēkam. Mūsuprāt, Asimo ir labs pamats šī sapņa piepildījumam,” – tā darba pašreizējos rezultātus tā vērtē Hondas prezidents.
 
Jau agrāk  redzēti roboti, kas spēj spēlēt vijoli, runāt utt. Tika demonstrēta arī  otras autoražotāju kompānijas Toyota radīta datorizēta ierīce, kas, piestiprināta pie cilvēka ķermeņa,  ļauj veciem un slimiem cilvēkiem noturēt līdzsvaru un staigāt.
Nedz Hondas, nedz Toyotas produkti nav pārdošanā. Vismaz ne pagaidām. Eksperti vēl aizvien apgalvo, ka nepieciešams pilnveidot šīs jaunās ierīces un veikt papildu pētījumus.
 
Varbūt nav iespējams šobrīd laist pārdošanā šos produktus, taču tās noteikti ir tādas tehnoloģijas, ko nepieciešams attīstīt tālāk vēl un vēl,” atzīst Hiroši Kobayaši mašīnbūves zinātņu profesors Tokijas Zinātniskajā universitātē.
 
 
Pēc interneta materiāliem sagatavoja: Laura Reisele

Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas