Search form

19.10.2004

Drukāt

Izskaitļots par dzirdi atbildīgais proteīns

Jānis Vēvers Dziļi ausī paslēpies proteīns ir galvenais faktors normālas dzirdes nodrošināšanai, uzskata amerikāņu zinātnieku komanda un sola, ka viņu atklājums palīdzēs radīt zāles kurluma ārstēšanai...
Jānis Vēvers

Dziļi ausī paslēpies proteīns ir galvenais faktors normālas dzirdes nodrošināšanai, uzskata amerikāņu zinātnieku komanda un sola, ka viņu atklājums palīdzēs radīt zāles kurluma ārstēšanai.
Desmitgadēm ilgi zinātnieki centušies noskaidrot, kas pārvērš trokšņus nervu impulsos, kādi tiek piegādāti smadzenēm. Tagad Hārvarda medicīnas skolas zinātnieki apgalvo, ka izsekojuši kādu proteīnu, kas atrodas iekšējās auss matu šūnu galos. Tas nodēvēts par TRPA1.
Jau ilgāku laiku zināms, ka skaņas viļņu triecieni pa auss bungādiņu liek tai vibrēt. Tā rezultātā sāk kustēties trīs smalki kauliņi un nodod vibrāciju plānai audu kārtai pie ieejas iekšējā ausī, kas tiek dēvēta par gliemeža lodziņu. Tajā paslēpušās tūkstošiem miniatūru matu šūnu, kas savienotas ar nerviem, kuri nosūta impulsus uz smadzenēm, lai tās interpretētu signālus. Tomēr līdz šim nebija skaidrs, kā tieši mikroskopiskie veidojumi pārvērš skaņas viļņus signālos.
Tagad Deivida Koreja komanda ir pārliecināta, ka to dara TRPA1 proteīns. Tas veido poras, kas saskaņoti atveras un aizveras, ļaujot joniem ieplūst šūnās, kur tās tiek pārveidotas par elektriskiem signāliem. Zinātnieki izpētīja peles dzirdes sistēmu un atklāja, ka dzīvnieki vairs nespēj dzirdēt, ja tiem tiek izņemtas šīs matu šūnas. Tas noveda viņus pie secinājuma, ka tieši minētie proteīni pārvērš skaņas vibrācijas signālos.
D.Korejs atzīst, ka apstiprinājums teorijai jāiegūst turpmākos pētījumos, taču viņam šķiet, ka šis ir pagaidām labākais izskaidrojums. "Cilvēki šo proteīnu meklēja desmitgadēm ilgi," žurnālam Nature teica zinātnieks.
Atklājums varētu palīdzēt ārstēt kurlumu, jo zinātnieki un mediķi zinās, kur tieši meklējama problēma.

Raksts pārpublicēts no laikraksta "Diena"
Publicēšanas datums: Sestdiena, 2004. gada 16. oktobris.
Rubrika: (16. lpp.)


Atpakaļ

Uz augšu

Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas