Search form

19.10.2007

Drukāt

17.10.2007. Aktivitātes publikācija Nr.10

LNS Goda biedrsVilma Gregore     Daiga Delle Tikai darbs ceļ pašapziņu Staltā ventspilniece VILMA GREGORE 24. septembrī svinēja apaļus 70. Kundzēm  jau gadu skaitu prasīt ...

LNS Goda biedrs
Vilma Gregore
LNS Goda biedre Vilma Gregore
    

Daiga Delle
Tikai darbs ceļ pašapziņu
Staltā ventspilniece VILMA GREGORE 24. septembrī svinēja apaļus 70. Kundzēm  jau gadu skaitu prasīt nav labais tonis. Viņām ir tikai sievietes gadi. Bet Vilmas kundze ar saviem gadiem lepojas un smejas, ka daudzi izbrīnā noelšas, kad jautātājam tiek pasniegts Vilmas kundzes gadu skaits. Vismaz mīnus 15 gadi vienmēr ir vilkti nost! Bet tas bija arī tad, kad viņa bija 20 gadus jauna jaunkundze. Jau tad viņai nedeva vairāk kā 16.  Kāds tad ir tas jaunības eliksīrs?  Vilma smejas, ka tikai sports, sports un vēlreiz sports līdz pat šodienai! Bet sāksim visu no sākuma!
Bērnība nebija no vieglajām
Vilmas kundze ir dzimusi  1937. gada 24. septembrī. Vecākiem mūžs nebija no vieglajiem – par to, ka bija turīgi, tēvam bija jāizcieš Sibīrija, kas beidzās ar aiziešanu mūžībā. Mammai, kas līdz tam bija mājsaimniece un laba mamma Vilmai un viņas brālim, nācās smagi strādāt kolhozā.
Mazā Vilma 3 nedēļu vecumā pēc garā klepus pazaudēja dzirdi. «Kamēr biju maza, ar visiem kaimiņbērniem biju draugos. Mūs vienoja rotaļas, tur jau dzirde netraucēja. Viss kļuva savādāk vēlāk, pieaugušo kārtā,» pieklust Vilmas kundze. Bet tika atrasts cits ceļš.
Smukā jaunkundze Vilma nokļuva Jelgavas Valsts kurlmēmo skolā, kur mācījās no 1946. līdz 1953. gadam. «Šajā sabiedrībā ar sev līdzīgajiem es burtiski uzplauku!» jau priecīgāk stāsta Vilma.
Darba meklējumos
«Mana labā mammīte pēc skolas ieteica nepalikt kolhozā, bet braukt uz Kuldīgu  mācīties un strādāt  par šuvēju. Man gan šis darbs ne visai patika.»
Gadījās, ka arī pa-sūtījumu bija maz, tāpēc itin viegli Vilmu  varēja aizvilināt prom –  uz Ventspili (1956), apsolot gan labu darbu, gan dzīvokli. To izdarīja Miķelis Valts – viņš toreiz bija Ventspils kluba priekšsēdētājs.
Tomēr tur atkal nepaveicās – nebija ne laba darba, ne paša dzīvokļa. Vilma bieži gāja pie kādas paziņas uz darbu, līdz viņa darbavietas meistars  pamanīja un prasīja, vai viņa vēlas tur strādāt. Protams, Vilma devu lielo «Jā!»  Tā sāka apgūt  kurpnieces amatu. Strādāja centīgi un pēc gada jau tika pat meistares godā.
Lielā» darba sākums
«Sports mani vienmēr aizrāvis. Trenējos vieglatlētikā, un mani pamanīja mēbeļu fabrikas «Ventspils koks» sporta treneris,  aicinot trenēties viņu komandā. Teicu, lai dod darbu, tad pāriešu pie viņiem. Iedeva arī (1958). Un sportā biju starp dzirdīgajiem labākā (smaida).
Sākumā gan strādāju par kurinātāju, bet drīz vien Rīgas komisija man šo darbu dzirdes problēmu dēļ aizliedza. Tad nonācu  galdniecības cehā un apguvu  presētājas amatu. Un tā tur nostrādāju veselus 32 gadus.  Mēs bijām kopā 8 nedzirdīgie, tas bija jauks laiks! Arī Alberts Kokins strādāja kopā ar mani,» viņa atceras. Kad 1992. gadā notika štatu samazināšana, Vilmas kundze nonāca pensionāres statusā.
Un tagad par sportu un pašdarbību
Rīgas komandas sastāvā Vilma piedalījās burtiski visās sacensībās, dažādos sporta veidos. Vienmēr glāba komandu, palīdzēja gūt uzvaras, sapelnīja daudz godalgu.
Vilmas kundze bija arī pašdarbniece. Pašdarbībā viņa  darbojās Ventspils kluba paspārnē: «Mums bija iestudētas daudzas tautiskās  dejas, kuras veidoja skaisti 8 pāri. Vienmēr visās skatēs Rīgai bijām konkurenti».
Goda biedra nosaukums
 «Tas man tika piešķirts 1994. gadā. Mani ieteica Ventspils klubs, bet Rīgā jau mani pazina kā talantīgu sportisti un sabiedrisku cilvēku, kas organizē aktīvu biedru iesaistīšanos darbu fiziskajā kultūrā,  sporta attīstībā. Esmu priecīga par šo godu! »
Tas bija skaists laiks ar daudzām ekskursijām, ceļazīmēm,  dāvanām par mūža ieguldījumu! Arī kā sportiste Vilma  bija vai visā Padomju  Savienībā, bet uz ārzemēm gan netika, jo bija represētā meita...Būtu labi, ja LNS noorganizētu Goda biedru saietu, tā domā Vilma.
Paldies par darbu
Bet tagad galvenais –1999. gadā LNS prezidents Arnolds Pavlins piedāvāja Vilmas kundzei darbu Surdotehniskās palīdzības centrā par apkopēju. Nu jau 8 gadi apkārt. Vilmai šis darbs ir tik nozīmīgs! Tikai pateicoties tam, Vilmas kundzei šodien ir augs-ta pašapziņa. Un tas jau pats galvenais! Viņa jūtas atbildīga par LNS Ventspils īpašumā esošo māju, kurā viņai arī simpātisks dzīvoklītis, par klubu, par šo surdocentru. Viss mūžs te pavadīts – no 1954. gada līdz šim laikam. Kā viņa var būt vienaldzīga? 
Vaļasprieki?
«Lai gan šūt man nepatika, tagad labprāt paņemu rokās kādu rokdarbu – adu. Adīšana  nomierina! Profesionāli uzspēlēju zolīti vēl ar dažiem biedriem.  Dzīvoju skaistā pilsētā un,  kad sabrauc manas Rīgas draudzenes, ar patiku izvadāju viņas pa Ventspils skaistajām vietām!
Vēl braucu uz Kuldīgu pie krustdēla. Esmu priecīga, ja varu viņam palīdzēt, viņš jau man vienīgais palicis, jo visa mana ģimene ir aizsaulē. Diemžēl tā sanācis! Tad nu es turos! Veselība man laba, pateicoties sportam, un Kurzemes dāmas jau ir stipras.» Kad laiks šķirties, Vilmas kundze cieši piekodina ierakstīt lielum lielo paldies Arnoldam Pavlinam par piedāvāto darbu, un novēlēt veselību, izturību viņam un visai  LNS komandai, piebilstot, ka prezidentam noteikti jāpaliek kopā ar nedzirdīgajiem arī turpmāk: «Atceros Arnoldu Pavlinu kā jaunu puisi, kad tā uzmanīgi uzņēmām viņu savā pulkā, bet tagad? Jā, tagad cepuri nost!»
Kad intervija beigusies, izejam skaistajās Ventspils ielās, meklējot vietu fotobildei. Vilmas kundze aizrautīgi pratina, ko esam jau redzējuši un kuri objekti vēl noteikti būtu jāapskata. Tad nu ejam lūkot  Ventspils olimpisko centru «no iekšpuses». Izrādās, tur Vilmas kundze ir savējā, jo Invalīdu biedrības sastāvā ieguvusi lielisku iespēju – pirmdienās trenēties uz trenažieriem! Tikko viņa ieguvusi pirmās vietas sacīkstēs ar dzirdīgajiem. Nākamais pārsteigums — Ventspils ielās joņo automašīnas, un pēc brīža noskaidrojas, ka Vilmas kundzi interesē arī autolietas. Ar baudu tveru stāstu, kā Vilmas kundze likusi tiesības un tikusi pie pilnīgi jauna auto. Jaunībā! Bet atvadoties viņa saka:
«Es ļoti labi jūtos Ventspils biedrībā! Lai tikai nāk jaunā paaudze, tad būs pavisam labi. Mēs jau esam traki ļaudis, katru dienu tiekamies
klubā.»
 
 
    

Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas