Search form

24.01.2014

Drukāt

Pilnveidos sociālos pakalpojumus cilvēkiem ar redzes un dzirdes traucējumiem

Photo

Labklājības ministrija (LM) plāno pilnveidot sociālās rehabilitācijas pakalpojumu un tehnisko palīglīdzekļu sniegšanu cilvēkiem ar redzes un dzirdes traucējumiem, lai viņiem uzlabotu iespējas iekļauties sabiedrībā, strādāt algotu darbu, iegūt izglītību un aprūpēt bērnus.


Lai veicinātu cilvēku ar redzes un dzirdes traucējumiem iekļaušanos sabiedrībā, plānots aktualizēt valsts nodrošinātās tiflotehnikas un surdotehnikas sarakstu. Tas nozīmē, ka minētajā sarakstā būs iekļauti modernāki un mūsdienām piemērotāki tehniskie palīglīdzekļi, piemēram, digitālās vizuālās saziņas ierīces vājdzirdīgiem cilvēkiem u.c.
 
Plānots, ka cilvēki ar redzes un dzirdes traucējumiem, kuri aprūpē bērnu līdz pusotra gada vecumam, nepieciešamo tehniskos palīglīdzekļus varēs saņemt steidzamības kārtā. Šajā lokā iekļauti ne vien bērna vecāki, bet arī bērna adoptētāji, audžuģimenes locekļi, aizbildņi vai citi cilvēki, kuri saskaņā ar bāriņtiesas lēmumu bērnu faktiski kopj un audzina.
 
Tāpat tehniskos palīglīdzekļus – surdotehniku – varēs saņemt arī bērni, kuriem noteikta 1.vājdzirdības pakāpe. Šobrīd tos var saņemt bērni, kuriem noteikta vismaz 3.vājdzirdības pakāpe.
 
Cilvēki turpmāk varēs izvēlēties, kā ērtāk sazināties ar pakalpojuma sniedzēju, – ierodoties personīgi, nosūtot informāciju pa pastu vai ar elektroniskā pasta starpniecību.
 
Sociālās rehabilitācijas pakalpojumu cilvēks varēs pārtraukt uz laiku, kamēr ārstējas ārstniecības iestādē un pēc tam varēs  uzsākto sociālo rehabilitāciju. 
 
Bet turpmāk nevarēs vienlaicīgi pieteikties tādiem tehniskajiem palīglīdzekļiem, kuriem ir vienāds praktiskais pielietojums. Tas nepieciešamas, lai izvairītos no mākslīgi palielinātām tehnisko palīglīdzekļu  saņēmēju rindām.
 
Iepriekšminēto paredz LM sagatavotie  grozījumi Ministru kabineta noteikumos Kārtība, kādā Latvijas Neredzīgo biedrība un Latvijas Nedzirdīgo savienība sniedz sociālās rehabilitācijas pakalpojumus un nodrošina tehniskos palīglīdzekļus – tiflotehniku un surdotehniku, kas  23.janvārī izsludināti Valsts sekretāru sanāksmē. Tie vēl jāsaskaņo ar ministrijām un jāapstiprina valdībā.
 
Ar pilnu tekstu iespējams iepazīties LM interneta vietnē sadaļā Aktuāli – Izstrādes stadijā esošie projekti.
 
Pēc Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas datiem 2013. gadā laikā no 1. janvāra līdz 31 .oktobrim dzirdes invaliditāte noteikta 183 cilvēkiem, no tiem 67 bērniem.
 
2013. gada pirmajos trīs ceturkšņos Latvijas Nedzirdīgo savienība kopumā izsniegusi  2 440 surdotehniskos palīglīdzekļus.
 
 
No LM Komunikācijas nodaļas informācijas plašsaziņas līdzekļiem (saīsināti)
Sagatavoja: LNS Informācijas nodaļa

Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas