Search form

17.10.2016

Drukāt

Kā klājas nedzirdīgiem Latvijas televīzijas skatītājiem

13. oktobrī LNS vadība tikās ar pārstāvjiem no Latvijas Televīzijas – par programmām atbildīgo LTV valdes locekli Sergeju Ņesterovu un Dokumentālo raidījumu daļas redaktori Sarmīti Plūmi, lai apspriestu pašreizējo un prognozējamo situāciju attiecībā uz raidījumiem nedzirdīgajiem – ar subtitriem (SB) un ar tulkojumu zīmju valodā (ZV) 2016. un 2017. gadā.


Šogad ar SB tiek gatavoti 19.4 %, bet ar tulkojumu ZV – 2.3% Tātad kopā tas ir 21,7% no visiem LTV raidījumiem, un šai vajadzībai no valsts budžeta gadā piešķirti 157 882 eiro. Kā īpašus piemērus Sarmīte Plūme minēja Supernovu (ZV); Prāta spēli ”Gudrs, vēl gudrāks” (ZV); RIO olimpiskās sporta spēles (ZV); populāros seriālus “Saplēstā krūze”, Māja pie ezera” (SB) un citus. Salīdzinājumā ar 2015. gadu šādu raidījumu skaits nedzirdīgajiem pieaudzis par 1,5%.

LTV pārstāvji uzklausīja LNS ieteikumus darbam šo raidījumu veidošanai nākamajā gadā, kad finansējums paredzēts līdzšinējā apjomā, – tostarp arī paplašināt raidījumus bērniem; sporta, kultūras, ēst gatavošanas un citām tēmām, kā arī LTV raidījuma “4. studija” optimālu izmantošanu nedzirdīgajiem skatītājiem pieejamos variantos.

LNS prezidents uzsvēra, ka nedzirdīgiem TV skatītājiem joprojām ir ierobežota pieejamība regulāram valstiski svarīgu notikumu atspoguļojumam viņiem saprotamā veidā, piemēram, vēlēšanu, valsts svētku, oficiālu pieņemšanu, citu poliski nozīmīgu gadījumu reizēs. Nedzirdīgajiem valsts iedzīvotājiem tādējādi nav nodrošināta pilnvērtīga iespēja līdzdalībai nozīmīgās sabiedriski politiskās norisēs valsts mērogā.

LNS secinājums: valstij šim nolūkam jāparedz nauda visa LTV finansējuma ietvaros, nevis jātērē finansējums no mērķdotācijas LTV raidījumu sagatavošanai ar SB vai ZV. Ja tas nenotiek, jāvēršas pie Saeimas, politiķiem un pat Eiropas tiesās, pamatojoties uz ANO Konvencijā par personu ar invaliditāti tiesībām noteiktām prasībām par vides pieejamības ( 12. p.) un par vienlīdzīgas līdzdalības (29.p.) nodrošināšanu politiskajā un sabiedriskajā dzīvē.

ATGĀDINĀJUMS: Trešdien,19. oktobrī, pl 17 Rītausmā visi TV skatītāji lūgti uz tikšanos ar LTV Dokumentālo raidījumu daļas redaktori Sarmīti Plūmi, kura pastāstīs par pašreizējiem un iecerētajiem LTV raidījumiem, kuriem būs nodrošināta pieejamība nedzirdīgajiem, kā arī uzklausīs ierosinājumus un atbildēs uz klātesošo jautājumiem.

 

 

Sagatavoja: Ilze Kopmane
Foto: Juris Grundulis


Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas