26.11.2009
Palīdzība veselības aprūpē trūcīgajiem
Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācija SUSTENTO ir sagatavojusi informāciju par veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanu trūcīgām personām. Šī informācija noder cilvēkiem, kuri...Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācija SUSTENTO ir sagatavojusi informāciju par veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanu trūcīgām personām. Šī informācija noder cilvēkiem, kuriem pienākas kompensējamie medikamenti.
Trūcīgiem pacientiem no 1. oktobra tiek segti šādi izdevumi veselības aprūpē:
Ø Pacienta iemaksas pie ģimenes ārsta un slimnīcās
Ø Pacienta līdzmaksājums par vienā stacionēšanas reizē operāciju zālē veiktajām ķirurģiskajām operācijām
Ø Pacientu uzturēšanās pa nakti „slimnīcu viesnīcās”, ja ārstējas dienas stacionārā un nav iespēju katru dienu doties mājās
Ø Kompensējamie medikamenti, ja līdzmaksājums gadā ir pārsniedz 50 latus
kā arī:
Ø Būs plašāk pieejama mājas aprūpe trūcīgiem pacientiem ar smagām, hroniskām slimībām
Ø Trūcīgiem pacientiem ar garīgām slimībām tiks organizēta ambulatorā palīdzība dienas centros
Trūcīgās ģimenes (personas) statusu var iegūt saskaņā ar Ministru kabineta 2009.gada 3.marta noteikumiem Nr.214 „Noteikumi par ģimenes vai atsevišķi dzīvojošas personas atzīšanu par trūcīgu".
1. Trūcīgās personas statusu piešķir, ja
a. jūsu vai jūsu ģimenes ienākumi pēdējo triju mēnešu laikā nevar pārsniegt 50% 2009.gada 1.janvārī valstī noteiktās minimālās darba algas 180 lati mēnesī, t.i.,90 lati mēnesī uz vienu cilvēku;
b. jums vai jūsu ģimenei nepieder naudas līdzekļu uzkrājumi un vērtspapīri (par naudas uzkrājumiem nav uzskatāmi naudas līdzekļu uzkrājumi, kas ir mazāki par attiecīgā gada 1.janvārī spēkā esošo minimālo mēneša darba algu- 180 lati);
c. jums vai jūsu ģimenei nav parādsaistību, kā arī tā nav izsniegusi aizdevumus (par parādsaistībām nav uzskatāmi studiju un studējošo kredīti, kredīti mājokļa pielāgošanai cilvēkiem ar invaliditāti, parāds par dzīvokļa īri, apsaimniekošanas izdevumiem un komunālajiem pakalpojumiem, kā arī parāds par pacienta iemaksu vai pacienta līdzmaksājumu, saņemot no valsts budžeta apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus);
d. jums vai jūsu ģimenei nepieder īpašums, kuru var izmantot ienākumu gūšanai (par īpašumu nav uzskatāmi – dzīvokļa iekārta, apģērbs un sadzīves priekšmeti, kas ģimenei pieder iesnieguma iesniegšanas laikā, dzīvoklis, privātmāja vai tās daļa, kurā ģimene dzīvo, viens transportlīdzeklis, kuru izmanto ģimenes locekļu vai personas ikdienas vajadzību nodrošināšanai (nokļūšanai līdz darba vietai vai izglītības iestādei) un kurš īpašumā ir ilgāk par 10 gadiem);
e. jūs vai jūsu ģimene nav noslēgusi uztura līgumu;
f. jūs vai jūsu ģimene neatrodas pilnā valsts vai pašvaldības apgādībā.
2. Lai saņemtu trūcīgās personas statusu, jāgriežas pašvaldības sociālajā dienestā, kuras teritorijā ģimene (persona) deklarējusi savu dzīvesvietu un jāiesniedz:
a. iesniegums par jūsu (ģimenes) atzīšanu par trūcīgu;
b. iesniedzējs aizpilda un iesniedz iztikas līdzekļu deklarāciju kurā jānorāda:
1) visi ienākumi par pēdējiem trim mēnešiem:
· darba alga,
· pensija, ieskaitot piemaksu pie pensijas,
· valsts sociālie pabalsti, izņemot:
o bērna kopšanas pabalstu,
o piemaksu pie bērna kopšanas pabalsta vai vecāku pabalstu par dvīņiem vai vairākiem vienās dzemdībās dzimušiem bērniem,
o pirmos 100 latus no vecāku pabalsta,
o ģimenes valsts pabalstu un piemaksu pie ģimenes valsts pabalsta par bērnu ar invaliditāti,
o bērna ar invaliditāti kopšanas pabalstu,
o pabalstu cilvēkiem ar invaliditāti, kuram nepieciešama kopšana,
o pabalstu ar celiakiju slimajiem bērniem,
o pabalstu transporta izdevumu kompensēšanai cilvēkiem ar invaliditāti, kuriem ir apgrūtināta pārvietošanās,
o bērna piedzimšanas pabalstu,
o apbedīšanas pabalstu,
o bezdarbnieka stipendiju , īres un transporta izdevumu kompensāciju profesionālās apmācības, pārkvalifikācijas vai kvalifikācijas paaugstināšanas laikā, kā arī neformālās izglītības ieguves laikā. (Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma 5.pantā minētie ienākumi.)
· atlīdzības,
· stipendijas,
· kompensācijas,
· uzturlīdzekļi,
· studējošo kredīts,
· ienākumi no saimnieciskās darbības, autoratlīdzības un honorāra, nekustamās mantas nomas (īres) un atsavināšanas, kustamās mantas nomas un atsavināšanas – par pēdējiem 12 mēnešiem,
· saņemtie dāvinājumi, mantojumi, dividendes un laimesti – par pēdējiem 12 mēnešiem,
· atsevišķi dzīvojoša laulātā vai bērna vecāka sniegtais materiālais atbalsts ģimenei – par pēdējiem 12 mēnešiem,
· citi ienākumi – par pēdējiem 12 mēnešiem.
2) Ienākumus deklarē apmērā, kas veidojas pēc valsts sociālo apdrošināšanas iemaksu un iedzīvotāju ienākuma nodokļa samaksas.
Dodoties uz pašvaldības sociālo dienestu, paņemiet līdzi gan dokumentus, kas apliecina jūsu un jūsu ģimenes locekļu ienākumus, gan arī dzīvokļa īres kvītis, kvītis par komunāliem maksājumiem, kā arī citus dokumentus, kas varētu apliecināt jūsu vai jūsu ģimenes ienākumus vai izdevumus.
Visus jūsu iesniegtos datus Sociālās palīdzības dienesta darbinieki pārbauda , izmantojot pašvaldības un valsts datu reģistros pieejamās ziņas par ģimeni (personu) vai pieprasot ziņas no valsts un pašvaldību institūcijām, kā arī citām juridiskām un fiziskām personām, tomēr neskaidrību gadījumos var ziņas apliecinošus dokumentus pieprasīt arī jums, kā arī var apsekot jūsu dzīvesvietu.
Atcerieties! Ja jūsu vai jūsu ģimenes materiālais stāvoklis ir slikts un ienākumi mēnesī mazāki nekā 90 latu uz cilvēku, tad neatkarīgi no tā, vai varat uzrādīt visu iepriekš minēto informāciju vai ne, griezieties savas pašvaldības sociālajā dienestā, jo katra pašvaldība savos saistošajos noteikumos var iekļaut kādus atvieglojumus, kā arī kritiskās situācijās jautājumu lemt individuāli.
Lēmumu par trūcīgas personas statusa piešķiršanu pašvaldība sociālajam dienestam jāpieņem viena mēneša laikā, izsniedzot atbilstošu izziņu.
Trūcīgas personas statusu piešķir uz trim vai sešiem mēnešiem.
Lai izvairītos no domstarpībām, atteikuma gadījumā vienmēr lūdziet rakstisku lēmumu!
Kā rīkoties, ja jums ir trūcīgas personas statuss un nepieciešamas kompensējamās zāles
Jūsu tiesības nosaka grozījumi Ministru kabineta 2006.gada 31.oktobra noteikumos Nr.899 „Ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtība”.
1. Noteikumi nosaka, ka kompensēs pacienta līdzmaksājumu tikai lētākajam medikamentam. Tas nozīmē, ka ārstu ir jāinformē par to, ka no iespējamā saraksta vēlaties saņemt lētāko jeb references medikamentu. Ja vēlaties iegādāties kādu no dārgākām zālēm, jums tiks uzskaitīts un atmaksāts tikai līdzmaksājums, kas būtu par lētākām zālēm.
(Piemēram: lētākās zāles kompensējamā sarakstā jūsu slimībai maksā10 latus un atbilstoši diagnozei jums tiek kompensēti 50%, tas nozīmē, ka jūsu līdzmaksājums ir 5 lati. Ja jūs vēlaties pirkt zāles ar tādu pašu iedarbību, bet par 20 latiem, tad kompensācija, vienalga, būs tikai 5 lati, 10 latus segsiet pats).
2. Sekojiet, lai izrakstītās receptes datums sakrīt ar trūcīgās personas izziņas derīguma datumu.
3. Aptiekā uzrādiet trūcīgās personas izziņu.
4. Aptiekā vēlreiz pārliecinieties, ka saņemat lētāko medikamentu. Veicot līdzmaksājumu, dariet to ar atsevišķu maksājumu un lūdziet čekā ierakstīt jūsu personas datus un zāļu nosaukumu, kā arī paņemiet receptes kopiju.
5. Kad jūsu līdzmaksājums par kompensējamām zālēm (te neietilpst visas zāles, kuras pērkat, bet tikai zāles, kuras kompensē) šogad ir sasniedzis 12,50 latus, bet 2010. gadā 50 latus, dokumenti jānosūta Veselības norēķinu centram vai jāgriežas tajā personīgi.
Atcerieties! Līdz līdzmaksājuma minēto griestu sasniegšanai jums zāles jāpērk kā līdz šim.
Veselības norēķinu centra teritoriālās nodaļas spiediet šeit:
Veselības norēķinu centrā ir jāiesniedz šādi dokumenti:
· Iesniegums
· Izziņas par atbilstību trūcīgas personas statusam kopija
· Kases čeki vai kvītis (oriģināli)
· Recepšu kopijas
Jāatceras: derīgi tikai tie kases čeki (kvītis), kas izdoti, sākot ar šā gada 1. oktobri.
Pieņemot iesniegumu, Veselības norēķinu centrs pārbaudīs iesniegtos dokumentus. Ja tie būs pareizi, Veselības norēķinu centrs ne ilgāk kā piecu darba dienu laikā izsniegs izziņu.
Pēc izziņas saņemšanas
1. Pērkot kompensējamās zāles, vienmēr uzrādiet Veselības norēķinu centra izziņu, tā atbrīvos Jūs no līdzmaksājuma par lētākām zālēm.
2. Sekojiet trūcīgās personas izziņas datumiem un laicīgi griezieties pašvaldības sociālajā dienestā, ja jūsu materiālais stāvoklis nav uzlabojies.
3. Ja kādu iemeslu dēļ jums nav pagarināts trūcīgās personas statuss, nemetiet ārā sakrātos čekus, tos var summēt gada laikā par katru periodu, kad jums ir trūcīgās personas statuss.
Citu veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanas kārtība
Ja nepieciešami citi veselības aprūpes pakalpojumi, kurus kompensē trūcīgām personām, tad pirms pakalpojuma saņemšanas jums jāuzrāda trūcīgās personas izziņa.
Atcerieties: ja ārstējaties slimnīcā vai izmantojat „slimnīcu - viesnīcu”, nevajadzēs maksāt tikai par periodu, kurā jums ir trūcīgās personas statuss.
26.11.2009