Search form

04.10.2021

Drukāt

Latvijas filmas un seriāli kļūst pieejamāki auditorijai ar dzirdes traucējumiem

Photo

Lai Latvijā veidots televīzijas saturs kļūtu pieejamāks plašākai auditorijai, Tet piedāvā iespēju lielu daļu Latvijā veidoto filmu un seriālu skatīties ar speciālo audiālo fonu jeb subtitriem, kas piemēroti vājdzirdīgiem un nedzirdīgiem cilvēkiem. 

Iniciatīvas  mērķis ir veicināt atsevišķu sabiedrības grupu integrāciju - labs kino cilvēkus vieno – ir kopīgas tēmas un intereses, ko pārrunāt. Projekta īstenošana cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem padarīs pieejamākas  vietējās filmas un seriālus. Jau pašlaik ar audiālo fonu iespējams noskatīties šī brīža aktuālāko daudzsēriju filmu “Emīlija. Latvijas preses karaliene”, kā arī seriālus pieaugušajiem – “Bezvēsts pazudušās” un “Lielie muļķi”, savukārt bērni var skatīties iemīļotos raidījumus “Emī un Rū” un “Mazā Mula lielajā mākslas pasaulē”. Tuvākajā laikā ar audiālo fonu plānots papildināt vēl citus Latvijā veidotos seriālus un filmas.

“Mums ir būtiski, lai kvalitatīvs Latvijā radītais televīzijas saturs ir pieejams pēc iespējas plašākam iedzīvotāju lokam, jo tas ir gan izklaidējošs, gan izglītojošs, gan interesants visai ģimenei – bērniem un pieaugušajiem. Esam gandarīti, ka varam sniegt atbalstu cilvēkiem ar dzirdes spektra traucējumiem, padarot televīzijas izklaidi pieejamāku,” uzsver “Tet” izklaides pakalpojumu direktore Inga Alika Stroda.

“Viens no Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas “Kultūrelpa” nolūkiem bija rosināt kultūras satura veidotājus domāt par tāda kultūras piedāvājuma rašanos, kas būtu pieejams ikvienam. Iespēja vājdzirdīgajiem skatīties tieši viņu vajadzībām pielāgotu pašmāju televīzijas saturu ir labs šādas pieejas paraugs. Cerams, ar laiku aizdomāšanās par tiem, kas vēlas baudīt tos pašus kultūras produktus, ko ikviens, taču kuriem nepieciešama īpaša palīdzība, kultūras jomā kļūs par ikdienu,” norāda Valsts kultūrkapitāla fonda padomes priekšsēdētājs Valts Ernštreits:

Latvijas Nedzirdīgo savienības viceprezidents Ivars Kalniņš atzīst: “Cilvēku ar dzirdes traucējumiem interese par filmām, kas pielāgotas viņiem, ir samērā liela. Prieks par Tet iniciatīvu, kas paver plašākas iespējas tieši mūsu auditorijai. Viņi varēs baudīt maksimāli subtitrētu filmu klāstu. Cerams, ka līdzās Tet nāks arī citu uzņēmumu draudzīgi piedāvājumi.”

Nauris Miezis, olimpiskais čempions 3x3 basketbolā, uzaudzis nedzirdīgo ģimenē, stāsta: “Vienmēr esmu atbalstījis un arī turpmāk atbalstīšu aktivitātes, kas manai mammai un tētim varētu padarīt ērtāku ikdienu. Un subtitri, īpaši specializētie subtitri, ļoti atvieglo televīzijas skatīšanos ikvienā nedzirdīgo ģimenē. Esmu pārliecināts, ka nedzirdīgie cilvēki televīziju skatās tieši tik pat daudz cik dzirdīgie, un zinu, ka nedzirdīgiem cilvēkiem tieši tāpat kā visiem citiem, interesē filmas un seriāli, bet nereti to skatīšanās ir liegta. Esmu arī dzirdējis no mammas tādu kā nelielu vilšanos – būtu forši, ja šai filmai būtu subtitri, varētu noskatīties… Tāpēc esmu drošs, ka šādu un līdzīgu aktivitāšu īstenošana nedzirdīgajiem nāk tikai par labu un paplašina iespējas gūt vairāk interesantu iespaidu no dzīves.”

Speciālo subtitru piedāvājums atbilst arī Apvienoto Nāciju Organizāciju Konvencijas par personu ar invaliditāti tiesībām pamatnostādnēm. Tā paredz, ka pēc iespējas plašākai sabiedrībai jābūt pieejamai visa veida informācijai, tajā skaitā saistītai ar kultūru, izglītību un izklaidi. Tāpēc līdz šī gada nogalei izklaides platformā Tet+ un Helio interaktīvajā televīzijā tiks radīta iespēja turpmāk satīties pašmāju jaunākās un jau vairāku gadu garumā iemīļotas filmas un seriālus ar audiālo fonu.

Šī gada lielais nacionālā kino notikums ir daudzsēriju filma “Emīlija. Latvijas preses karaliene”. Sešas seriāla spēlfilmas un vienu dokumentālo sēriju, kurā atainots seriāla uzņemšanas process, jau no pirmizrādes dienas ir iespējams skatīties ar speciālajiem subtitriem jeb audiālo fonu. Tāpat tas ir pieejams vienam no pagājušā gada skatītākajiem seriāliem – psiholoģiskajam trillerim “Bezvēsts pazudušās” un mokumentālajā (mocumentary) jeb dokumentālās satīras formātā uzņemtajam seriālam “Lielie Muļķi”. Pamazām specializētie subtitri būs pieejami arī jaunākajām Latvijā veidotajām filmām “Tizlenes”, “Bedre” un “Tabū”, vairākām Latvijas simtgades ietvaros veidotājām filmām, piemēram, “Tēvs Nakts”, “Turpinājums”, “Bille” un “Lustrum”. Varēs skatīties arī filmas no kino zelta fonda, piemēram, “Ceplis”, “Cilvēka bērns”, “Limuzīns Jāņu nakts krāsā”, kā arī citas iemīļotas filmas, piemēram, “Dvēseļu putenis”, “Nameja gredzens”, “Oļegs”, “Jaungada taksometrs”, “Svingeri”, “Izlaiduma gads”, “Jelgava '94”  un citas.

Audiālais fons ir pieejams arī bērnu saturam. Izglītojošais raidījums “Mazā Mula lielajā mākslas pasaulē” uzrunā ne vien pirmsskolas vecuma skatītājus, bet piesaista arī mammu, tētu un vecvecāku uzmanību. Katra sērija rosina bērnu iztēli, attīsta radošumu un intelektu, iepazīstina ar latviešu gleznotāju darbiem, atšķirīgiem mākslas veidiem un tehnikām, kā arī māca mākslas terminus. Izklaidējoši izglītojošas detektīvseriāls “Emī un Rū” stāsta par Čimpiņ Rimpiņ aģentūrā notiekošajiem piedzīvojumiem. Katra sērija parāda, ka pasaules glābšanā var piedalīties ikviens un labāka tā kļūst ar katru labo nodomu un labo darbu. Drīzumā pakāpeniski būs pieejamas arī citas bērnu iemīļotas filmas un animācijas, piemēram, visas trīs filmas par Loti, “Blinkijs”, “Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi”, “Paradīze 89”,  “Vectēvs, kas bīstamāks par datoru” un citas.

Kur meklēt specializētos subtitrus? Katras konkrētās filmas vai seriāla skatīšanās skata apakšā ir vairākas izvēles. Izklaides platformas Tet+ lietotājiem ir jāizvēlas “Subtitri”, kur jāizvēlas apzīmējums “LSL”. Savukārt Helio interaktīvajā televīzijā filmu un seriālu  sadaļā specializētie subtitri ir apzīmēti ar “Audiālais fons”.

Līdz 2021. gada beigām tehnoloģiju un izklaides uzņēmums Tet īsteno Kultūras ministrijas Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas “KultūrElpa” projektu. Tā mērķis ir specializēto subtitru lietotājiem ar dzirdes spektra traucējumiem pieejamības nodrošināšana Latvijā ražotajam saturam Tet digitālajās platformās.


Laura Jansone

Tet Sabiedrisko attiecību un korporatīvās komunikācijas daļaAtpakaļ

Uz augšu

Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas