10.06.2010
Vētrainas un emocionālas diskusijas par Rīgas nedzirdīgo skolas pārcelšanas problēmām
Kā zināms, Rīgas Nedzirdīgo bērnu internātpamatskola (RNBIPS) gatavojas pārcelties uz Graudu ielu 21. Šai sakarā 9. jūnijā kultūras centrā „Rītausma” notika LNS organizētā publiskā diskusija par šīs skolas turpmāko likteni.
Uz to ieradās šīs skolas pedagogi, darbinieki, skolēnu vecāki, absolventi un citi interesenti, kā arī LNS domnieki. Diskusijā piedalījās šādi atbildīgo institūciju pārstāvji: Rīgas Domes Izglītības, jaunatnes un sporta departamenta direktors G. Helmanis, Rīgas Domes Izglītības, kultūras un sporta komitejas priekšsēdētāja E. Aldermane, Departamenta Izglītības pārvaldes priekšnieks I. Balamovskis un Rīgas 45. vidusskolas direktors T. Veismanis.
Publisko diskusiju atklāja LNS prezidents A. Pavlins, kā pirmo uzaicinot G. Helmani izskaidrot šīs skolas pārcelšanas nepieciešamību. Viņa skaidrojums: „Rīgas Domē jautājumi par Rīgas Nedzirdīgo bērnu internātpamatskolas problēmām raisījās jau pirms vairākiem gadiem. Tagad šīs skolas pārcelšana saistīta ar skolu reformu Rīgā. Ēkas Graudu ielā 21 atbrīvojas, tāpēc Rīgas Domes deputāti nolēma uz šo vietu pārvietot Nedzirdīgo bērnu skolu.
RNBIPS skolotāja V. Dzalbe piebilda: „Kopā ar pedagogiem, skolas darbiniekiem un skolēnu vecākiem par šiem jautājumiem esam runājuši ļoti bieži. Bet galarezultāts nav tas, kam vajadzētu būt. Graudu ielas ēkas renovācija atbilstoši nedzirdīgo skolēnu vajadzībām izmaksās ļoti dārgi. Uzskatām, ka labāk atstāt skolu tajā pašā vietā, kur tā atrodas, jo tā iekārtota atbilstoši nedzirdīgo skolēnu apmācību specifikai.”

Skolas vecāku padomes vadītāja E. Zariņa pārmeta: „Par skolas reorganizāciju uzzinājām pirms gada, bet informāciju par skolas pārcelšanas lēmuma apstiprinājumu uzzinājām tikai martā. Iepriekš nekas nebija saskaņots un izrunāts ar vecākiem.
Skolēna tēvs un LNS Domes pārstāvis A. Bergmanis uzsvēra: „LNS Domes sēdē tika pacelts jautājums par skolas internāta pārdošanu. Labi, ka to nevirzījām tālāk. Rīgas Dome varētu vienoties ar LNS par pieņemamu internāta nomas maksu. Ja RD tomēr neatradīs risinājumu un šī skola tiks pārcelta, tad mums vajadzētu apsvērt iespēju sūdzēties Eiropas Savienībā.”.
Rīgas 218. bērnudārza audzinātāja un LNS valdes locekle M. Lasmane: „Pašlaik bērnudārzā nedzirdīgo bērnu skaitam ir tendence pieaugt, tā ka skolēnu skaits nākotnē varētu palielināties. Citur notiek jaunu skolu būvniecība. Ne reizi nav dota šāda iespēja nedzirdīgiem bērniem. Kāpēc?”
Šajā diskusijā palaikam izvirzījās arī mūžīgais jautājums par jaunās skolas būvniecību Murjāņu ielā pie Juglas ezera. Kādreiz par jauno skolu Juglā cīnījās sporta skolotājs J. Puhovs. Viņš stāsta: „Jaunās skolas būvniecības rezultātā nedzirdīgo bērnudārzs, skola un profesionālo apmācību iestāde tiktu apvienotas vienā vietā. Tur varētu būt apmācīti nevis 500, bet gan 320 audzēkņi. Šī skola būtu svarīga ne vien Rīgai, tajā mācītos nedzirdīgie bērni no visas Latvijas. Daļa naudas ir ieguldīta, pēc tam šo vietu iekonservēja. Šīs projekts varētu realizēties 2 gadu laikā kopsummā par 4 miljonu latiem.
Skolas deju pulciņa skolotāja M. Kalēja uzsvēra: „Skolas pārcelšana nav saistīta ar pedagogu un skolas darbinieku vēlmi ātrāk nokļūt darbavietā, tās runas ir bez pamata izplatītas. Runa ir par nedzirdīgajiem bērniem, par to, kur viņiem būtu labāk. Juglā varētu uzbūvēt skolu ar plašu infrastruktūras bāzi.”
Uz šiem jautājumiem centās atbildēt RD pārstāve E. Aldermane: „Runas par jaunās skolas celšanu sākās jau 2002. gadā, kad Rīgas Dome arī izskatīja šo jautājumu. Tieši 2006. – 2008. gadā vajadzēja parādīt šo jūsu lielo aktivitāti, tas toreiz paātrinātu procesu. Esam konstatējuši, ka skolas internāta stāvoklis neatbilst ugunsdrošības normām. Turklāt likums nosaka, ka RD nedrīkst ieguldīt naudu privātīpašuma renovācijā.
LNS prezidents A. Pavlins argumentēja: „Pirmkārt, tā ir nedzirdīgo vēsture, no kuras nav iespējams atteikties, šo vēsturi tagad grib tā vienkārši atņemt. Pēdējos gados par to esam runājuši itin bieži. Jaunā skola nedzirdīgajiem – tā ir vējā izmesta iecere, līdzekļi un darbs, gluži kā kādu tagad izmet no darba.
Diskusijas vēl turpinājās arī pēc tam, kad E. Aldermane un G. Helmanis aizgāja. Runāja pedagogi, vecāki un citi.
Noslēdzot diskusiju, LNS prezidents aicināja: paceliet rokas tie, kuri atbalsta skolas pārcelšanu uz Graudu ielu. Neviena roka nepacēlās...
.jpg)
Pēc diskusijas
… notika LNS Domes sēde, kurā tika izvirzīti 3 pārstāvji (I.Immure, I.Kalniņš, M.Lasmane) RNBIP darba grupā skolas mītnes vietas maiņas jautājumu risināšanai.
LNS prezidents A.Pavlins 2010.10.06. nosūtījis vēstuli Rīgas Domes Izglītības, jaunatnes un sporta departamenta direktoram G.Helmanim, kurā apstrīd Rīgas Domes lēmumu par skolas pārcelšanu uz Graudu ielu kā neatbilstošu nedzirdīgo bērnu interesēm.