Search form

26.10.2010

Drukāt

LTV : “15 minūšu ilga raidījuma subtitrēšana izmaksā 200 latus”

Photo

Kaut arī Latvijā ir spēkā virkne dokumentu, kas paredz personām ar īpašam vajadzībām vienlīdzīgas iespējas saņemt informāciju, televīzijas raidījumi nedzirdīgajiem joprojām ir tikpat nepieejami kā pirms 10 gadiem. Tādēļ Latvijas Nedzirdīgo savienība (LNS) vērsusies Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijā ar lūgumu spert konkrētus soļus titrēto un surdotulkoto pārraižu skaita palielināšanai vismaz sabiedriskajā TV.


Šobrīd Latvijas televīzija (LTV) subtitrē tikai Valsts prezidenta un Ministru prezidenta uzrunas gadu mijā, kā arī Valsts prezidenta uzrunu Ziemassvētkos un 18. novembrī. Dzirdes invalīdiem, kuri prot zīmju valodu, pieejamas arī ziņas ar surdotulkojumu. Divus raidījumus ("Kopā" un "Naudas zīmes") ar subtitriem piedāvā neatkarīgā kompānija SIA "Hansamedia".
 
LTV ģenerāldirektors Edgars Kots atgādināja, ka televīzija pašlaik strādā izdzīvošanas režīmā un nespēj palielināt titrēto un surdotulkoto raidījumu skaitu. LTV1 kanāla direktore Baiba Šmite aprēķinājusi, ka 15 minūšu ilga raidījuma subtitrēšana izmaksā 200 latus, bet ziņu izlaidumu, filmu un raidījumu titrēšanai būtu nepieciešami aptuveni 90 000 latu gadā.
 
Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes priekšsēdētājs Ābrams Kleckins aicināja LNS sagatavot raidījumu sarakstu, kurus nedzirdīgie vēlētos redzēt ar subtitriem. Nedzirdīgo vēlmes tikšot iespēju robežās ņemtas vērā, veidojot sabiedrisko pasūtījumu nākamajam gadam.
 
Pārpublicēts no Latvijas Avīzes portāla


Portālā www.delfi.lv par šo tēmu lasāmi daudz komentāri, kas pauž sabiedrības dažādo attieksmi – gan atbalstu, gan nesapratni un pat noraidījumu, kas robežojas ar rupjībām. Daži citāti:


Pindzele20.10.2010 18:41

UK (Lielbritānijā – red.) subtitri ir visur –  gan valsts, gan komerckanālos. Var ieslēgt vai atslēgt pēc izvēles. Surdotulkojums būtu traucējošs citiem, iespējams. Kas vainas subtitriem? Lasīt visi māk.

Andris41, 20.10.2010 18:55
Vai surdotulkojumu nevar pārraidīt tāpat kā subtitrus? Tad ciparu televīzijā nebūtu problēmu ar to ieslēgšanu un atslēgšanu. Ja visu laiku būs surdotulkojums, tas būs apgrūtinoši vairumam skatītāju.
 
Zinošais, 20.10.2010 19:07
TV ir problēmas ar subtitriem, jo tas izmaksā dārgāk nekā surdotulkojums. Būtu labāk subtitri, lai nedzirdīgie varētu kopā ar subtitru lasīšanu attīstīt arī savu latviešu valodas vārdu krājumu. Bieži nedzirdīgajiem klibo latviešu valoda, tas ir novērojams visā pasaulē.
UK subtitri ir arī visām tiešraidēm - ziņām, sportam, šoviem. Vienīgi tie ir ar mazu nokavēšanos, ir vai nu jāklausās, vai jālasa.
 
Jāsaprot, 20.10.2010 21:58
Igaunijā raida filmas angļu valodā ar subtitriem igauņu valodā – gan valodu var mācīties, gan nedzirdīgajiem labi. Ļoti nepatīk , ja filmai runā virsū tekstu ­– tā ir sabojāta, pie tam runātāji te čukst, te bļauj, un brīžiem neko nevar saprast. Noteikti filmām vajag subtitrus. Nedzirdīgie taču arī gribētu skatīties un saprast, par ko ir runa filmā.

Ja tevi piemeklētu problēmas ar dzirdi, šaubos, vai tu varētu iztikt tikai ar preses izdevumiem.

Bux, Jāsaprot 21:58, 21.10.2010 09:29
Beidzot sāk runāt par filmu subtitrēšanu, ko vajadzēja darīt jau pašos pirmsākumos, kā to izdarīja igauņi. Ir apnikušas tās filmas ar tekstiem, kur nevar saprast ne vienu, ne otru valodu. Turklāt ciparu televīzija dod tehnisko iespēju ieslēgt un atslēgt gan uzrunāto tekstu, gan subtitrus, taču mūsu televīzijas dūži ir par slinku, lai to izmantotu. Varbūt tagad sāks kaut ko darīt lietas labā?
 
nnn, 21.10.2010 11:01
Viņiem ( domāts – nedzirdīgajiem. Red.) vajag atsevišķu kanālu…
 
viņš, nnn, 21.10.2010 11:41
"Viņi" ir vienas  kopējas sabiedrības locekļi, tādēļ atsevišķi kanāli nav nepieciešami.
 
viņa ,[email protected], 21.10.2010 12:29
Viņi ir tādi paši cilvēki, tikai atšķirība ir tā, ka runā ar roku alfabētu. Redzu, ka daži sabiedrības locekļi  paši slimi, it īpaši tu nnn ,jo … esi ieprogrammējis pats sevi uz šo pašu stīgu, tu nezini, kas notiksies rīt, varbūt pats plātīsies…

Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas