Search form

17.12.2010

Drukāt

Pētījums: Vai lūpu kustības ir daļa no zīmju valodas?

Photo

Lai gan cilvēki, sarunājoties zīmju valodā, kustina arī muti, zinātnieki turpina debatēt, vai lūpu kustības ir daļa no zīmju valodas vai arī tās vairāk saistītas ar runas valodu.


Britu zinātnieku grupa nonākusi pie šādiem secinājumiem: cilvēka mutes un roku kustības vada atšķirīgi galvas smadzeņu rajoni, tāpēc patiesībā šīs kustības nav vienas zīmes divas sastāvdaļas.

Eksperimentā piedalījās liels skaits gan dzirdīgu, gan nedzirdīgu zīmju valodas lietotāju. Dalībniekam bija jāapsēžas pie datora monitora, kas aprīkots ar videokameru. Vienā no testu sesijām tika demonstrēti dažādi attēli, un viņam bija zīmju valodā jānosauc attēlā redzamais priekšmets. Nākamajā sesijā  uz ekrāna parādīja tos pašus vārdus angļu valodā un tie bija jāiztulko britu zīmju valodā.

Nākamajā reizē uzdevums kļuva sarežģītāks. Attēlu demonstrēšanas ātrums pakāpeniski tika palielināts. Mērķis bija palielināt attēlu demonstrēšanas ātrumu tik daudz, lai  dalībnieks sāktu kļūdīties – tas dotu iespēju izpras, kā notiek valodas veidošanās.

Vēlāk, analizējot uzfilmētos videomateriālus, zinātnieki atklāja, ka ļoti daudzos gadījumos cilvēka rokas un mute dara kaut ko pilnīgi atšķirīgu. Ja dalībnieks, raugoties uz priekšmeta attēlu, atbildēja nepareizi, rokas un mute parasti pieļāva vienu un to pašu kļūdu. Piemēram, uz ekrāna bija parādīts banāns, bet ar žestu un muti izrunāts „ābols”.

Savukārt, kad dalībniekam bija jātulko rakstīti vārdi, roku žests bija kļūdains, bet mutes kustības pareizas. Tas pierāda, ka mutes kustības nav zīmes sastāvdaļa.
 
„Kopsavilkumā var teikt, ka tas ir līdzīgi, kā lasot skaļi bez vārdu izrunāšanas. Faktiski sanāk, ka šajā gadījumā cilvēki runā divās valodās vienlaicīgi,” saka pētījuma vadītājs Deivids Vinsons no Londonas Universitātes koledžas.

Britu zīmju valoda, kas veidojusies dabiski un pirmo reizi pieminēta rakstos jau 1576. gadā, ir atšķirīga gan no angļu literārās valodas, gan amerikāņu zīmju valodas. Vairums britu zīmju valodas lietotāju ir bilingvāli un prot arī angļu valodu.
 
Angļu runas valodas vārdu artikulācija palīdz nedzirdīgajiem pilnveidot arī angļu valodas iemaņas, uzsver Vinsons.
 
Pētījums sīki aprakstīts jaunākajā ietekmīgā psiholoģijas žurnāla Psichological Science numurā.


No interneta materiāliem tulkojis: Pēteris Vilisters

Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas