Search form

18.02.2011

Drukāt

Kas visu izteic bez mēles?… Ābece!

Photo

10.februārī projekta „Klusuma pasaule” pasākuma „Iekļaujies” dalībnieki devās izziņas gājienā uz Latgales Kultūras muzeju, lai apskatītu Jura Cibuļa apkopoto izdevumu kolekciju ar 400 ābecēm no visas pasaules.


Kā uzzinājām muzejā, tā izrādījās  tikai neliela daļa no visām aptuveni 6500 ābecēm  no 200 zemēm 750 valodās, kas ir kolekcionāra rīcībā, piemēram, no Tanzānijas, Panamas, Zviedrijas, Indijas u.c. valstīm. To vidū arī sastopamas  nedzirdīgo un neredzīgo ābeces.

 Pasākuma dalībnieki bija patīkami izbrīnīti par pasaku tēla Pinokio dalību Ābeču izstādē, kurš laipni sagaidīja un palīdzēja interesantāk iepazīt šo neparasto izstādi.
 
Izziņas gājiena dalībnieki tika iepazīstināti ar grāmatām dažādās valodās un interesantiem faktiem par tām. Piemēram, nevarējām iedomāties, ka pasaulē vismazākā ābece 1x2 cm, gandrīz naga lielumā, izgatavota ASV kā  smalks roku darbs.  Redzējām arī lielāko ābeci šajā izstādē.
 
Bijām pārsteigti arī, aplūkojot neredzīgo Braila alfabētu un nedzirdīgo ābeces  zīmju valodā. Valodu daudzveidība bija pārsteidzoša, piemēram, iepazināmies ar aborigēnu djirbal valodu, kurā, kā izrādījās, ir pat četras dzimtes – vīriešu, sieviešu, nekatrā un ēdamā.
Mūsu grupu uzjautrināja apmeklējuma organizatores Ineses Gedušas tulkojums īpaši tad, kad Pinokio izrunāja dažādus vārdus citās valodās, piemēram, čivi, kafi, rab, un viņa to centās iztulkot zīmju valodā.
 
Izziņas gājiena noslēgumā mēs palūdzām muzeja fotogrāfu A.Bondarenko nofotografēt mūs kopā ar superīgo Pinokio.
 
Iesakām arī jums kādreiz iepazīt šo lielisko Ābeču izstādi, kas ir pamācošs un izglītojošs ieskats dzirdīgo pasaulē.
 
 
Teksts: L.Pauniņa
Foto: A.Bondarenko

Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas