Search form

08.03.2011

Drukāt

Invalīdu lietu nacionālās padomes sēdē sprieda par invalīdu nodarbinātību

Photo

3.martā notika kārtējā Invalīdu lietu nacionālās padomes (ILNP) sēdē, kuras laikā pēc Latvijas Nedzirdīgo savienības (LNS) ierosinājuma notika diskusija par nodarbinātības veicināšanu. LNS šajā sēdē pārstāvēja LNS Sociālā darba struktūras vadītājs Edgars Vorslovs.


Sanāksmes laikā Labklājības ministrijas (LM) speciālisti informēja klātesošos par veiktajiem pasākumiem invalīdu nodarbinātības veicināšanai. Pastāv dažādi cilvēku ar invaliditāti nodarbināšanas veidi: subsidētās darba vietas, atbalstītais darbs un specializētās darbnīcas, darba devēju motivēšana un citi.

Daudziem par pārsteigumu izrādījās, ka jau pastāv darba devējam noteikti uzņēmuma ienākuma nodokļa atvieglojumi par konkrētajā gadā veiktajām izmaksām, lai nodrošinātu specializētu jaunu darba vietu izveidošanu darbiniekam ar fizisko vai psihisko spēju ierobežojumu (ar invaliditātes grupu). Nosacījumi ir spēkā, ja darba devējs darba vietu saglabā vismaz divus gadus. Izrādās, šo iespēju nepopularizē.

Kā informēja Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) pārstāve, šobrīd cilvēkiem ar invaliditāti Eiropas Sociālā fonda ietvaros ir iespēja trīs gadus strādāt subsidētā darbavietā, mēnesī saņemot darba algu divu valstī noteikto minimālo algu apmērā. Šogad plānotas 135 subsidētās darbavietas invalīdiem.

Diskusijas laikā atklājās, ka darba devēji visbiežāk nevēlas nodarbināt cilvēkus ar invaliditāti, jo sabiedrībā joprojām pastāv stereotipi par viņu izglītības līmeni, spējām, kā arī trūkst stimulējoši pasākumi darba devējiem. Viens no galvenajiem iemesliem ir informācijas trūkums. Sēdes laikā Neredzīgo biedrības priekšsēdētājs Egons Zariņš atgādināja par citās Eiropas zemēs realizēto kvotu sistēmu. Kvotu sistēma nozīmē, ka uzņēmumiem un valsts iestādēm ir jānodarbina noteikts skaits personas ar invaliditāti. E.Zariņš piedāvāja kvotu sistēmu sākumā ieviest publiskajā sektorā ¬– valsts un pašvaldību iestādēs. Tā piemēram, valsts iestādēm, kuras algo vismaz 100 darbiniekus, būtu jāalgo vismaz 5% personas ar invaliditāti.

Labklājības ministre Ilona Jurševska (attēlā) atgādināja par sociālās uzņēmējdarbības iespēju. Jau tagad Latvijā vairāki sociālās aprūpes dienas centri ir iemanījušies pieņemt un pildīt speciālos pasūtījumus un ikdienas darbnīcās izgatavot gan dažādas spēļu mantiņas, gan suvenīrus, emblēmas un citas nepieciešamas lietas. Ar šādu darbību attiecīgie centri var paši parūpēties par papildu līdzekļu iegūšanu, lai uzlabotu savu darbību un arī nodrošinātu personām ar invaliditāti iespēju nopelnīt.

Lai risinātu invalīdu nodarbinātības jautājumus ANO Konvencijas "Par personu ar invaliditāti tiesībām" ietvaros, LM veido darba grupu, kuras sastāvā būs nozaru ministriju, sociālo partneru, Tiesībsarga biroja un cilvēku ar invaliditāti intereses pārstāvošo biedrību pārstāvji. LNS šajā darba grupā pārstāvēs LNS prezidents Arnolds Pavlins.


Teksts: Edgars Vorslovs
Foto: no Delfi portāla


Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas