Search form

05.04.2011

Drukāt

Krievijā: Nedzirdīgo interneta pasaule arvien vairāk paplašinās

Photo

Regulāri informējam jūs par nedzirdīgo aktīvajā interneta „pasaulē” atspoguļotajiem notikumiem ASV un Anglijā. Bet izrādās, ka arī mūsu lielajā kaimiņvalstī Krievijā speciālie nedzirdīgo interneta portāli iemanto arvien lielāku popularitāti un to skaits acīmredzami vairojas.


Internets krievu nedzirdīgo vidū kļūst par ierastu un nepieciešamu informācijas un saziņas līdzekli. Daudzi nedzirdīgie vairs nelasa avīzes un neskatās TV. Kāpēc tas būtu jādara, ja visu jaunāko un aktuālāko informāciju var atrast tieši internetā?

Par Krievijas vecāko nedzirdīgo portālu pamatoti uzskata deafnet.ru (tulkojumā – nedzirdīgo tīkls). Tā ziedu laiki bija 2000. gadu sākumā, kad jaunākās ziņas papildināja aktīvs lasītāju forums – bija gan komentāri, gan interesantas diskusijas. Diemžēl beidzamajos gados deafnet zaudējis asumu. Portālā maz svaigas informācijas, arī lasītāju forums pārvērties par tipisku interneta pļāpātuvi. Portāla jaunumu sadaļā  daudz saišu uz citiem portāliem, bet maz savu rakstu un ziņu. Ja pietrūkst savu jaunumu, nav brīnums, ka tā pievilcība mazinās un līdz ar to sarūk arī apmeklētāju skaits.

Nesen Viskrievijas NB Maskavas organizācijas biedru vidū tika veikta aptauja par Krievijas labākajiem nedzirdīgo portāliem. Par trešo populārāko portālu Maskavas nedzirdīgie atzīst gluxix.net (no nosaukuma tulkojuma „gluhih.net „ veidojas interesanta vārdu spēle, jo no krievu valodas to var tulkot kā – „nedzirdīgo nav”). Dažkārt to dēvē arī par nedzirdīgo dzelteno presi. Tomēr tajā var atrast  daudz vērtīgas informācijas, saitā strādā speciāli korespondenti. Pateicoties viņiem, lasītājs uzzina karstākos jaunumus Maskavā un valsts reģionos. Galvenais portāla plus – operativitāte, aktualitāte, agresīva informācijas pasniegšanas maniere, kā arī daudz foto un video materiālu ar subtitriem. Trūkumi – vērojamas paviršības, kļūdas un tendenciozitāte.

Otrs populārākais ir nedzirdīgo sporta portāls deafsportnews.ru . Tas ir jauns portāls, kas, pateicoties darbinieku profesionālismam, kļuvis par īstu nedzirdīgo sporta ziņu aģentūru. Portāla žurnālisti raksta labā un pareizā krievu valodā, bet spēļu reportāžas, jaunākie rezultāti un intervijas ar sportistiem un treneriem piesaista nedzirdīgo sporta draugu uzmanību.

Par populārāko Maskavas nedzirdīgie atzinuši Izglītības centra Nr.1406 portālu co1406.msk.ru. Lai gan jāatzīst,  šāda izvēle ir visai savāda – tas ir vietēja mēroga skolas portāls, kuru grūti salīdzināt ar citiem pilnvērtīgiem nedzirdīgo interneta plašsaziņas līdzekļiem. Tajā var atrast skolu jaunumus, informāciju par mācību procesu, kas kopumā varētu interesēt tikai pašus audzēkņus un pedagogus, kā arī absolventus –taču reizēm tā  gribas atgriezties skolas gadu bezrūpībā!

No citiem Krievijas portāliem noteikti jāatzīmē Viskrievijas Nedzirdīgo biedrības ( VNB) oficiālā mājaslapa vog.su, kurā var uzzināt informāciju  par centrālajām un re VNB struktūrvienībām, iegūt kontaktinformāciju. Tāpat var uzzināt jaunumus par VNB vadības darbu,  notikumiem reģionālajās biedrībās. Diemžēl portālam nav savu korespondentu, tāpēc jaunumu nav pārāk daudz, galvenokārt tiek dotas saites uz citu portālu ziņām. Pozitīvi, ka vog.su var lasīt VNB žurnāla „V jedinom stroju” jeb BEC elektronisko versiju.

VNB Maskavas organizācijai arī ir sava mājaslapa deafmos.ru, kurā var atrast informāciju par organizācijas vadības darbu, nedzirdīgo klubu adreses, kā arī par jaunumus likumos un normatīvajos aktos, kas saistīti ar nedzirdīgajiem.

Dīvaini, bet otras lielākās Krievijas pilsētas Sanktpēterburgas VNB organizācijai nav mājaslapas, lai gan Pēterburgas nedzirdīgo kultūras un sabiedriskā dzīve ir ļoti piesātināta un interesanta. Par „nedzirdīgo Pēterburgu” informē neatkarīgais portāls „Vivat, Piter!”, ko varētu tulkot – „Lai dzīvo Pēterburga!”. Tā adrese – saint-petersburg-deaf.com. Spilgts, krāsains, bet nedaudz haotisks portāls, kurā var atrast gan videoreportāžu no nedzirdīgo boulinga turnīra, gan rakstiņu par noklīduša suņa meklēšanu utt.

Starp citiem nedzirdīgo portāliem īpaši  jāatzīmē neatkarīgais „Nedzirdīgo pasaule” – deafworld.ru, kuru izveidojis nedzirdīgaisno nomaļās Nižņijtagilas.

Skaļš nosaukums „Deafraša” („Nedzirdīgā Krievija”) ir portālam deafrussia.ru, bet tajā maz aktuālu jaunumu ,  nav iespējas komentēt rakstus un citas publikācijas. Tomēr portālā ir veiksmīgi atlasīti visdažādākie materiāli no citiem nedzirdīgo plašsaziņas līdzekļiem.

Protams, šajā apskatā  ir minēti tikai daži nedzirdīgo saiti, patiesībā to ir daudz vairāk un viņu skaits visu laiku palielinās. Iespējams, ka nedzirdīgo portālu nākotne, tāpat kā tas arvien biežāk notiek Rietumos, būs visu materiālu publicēšana zīmju valodā. Daži to vērtē kā nedzirdīgo kultūras nostiprināšanos, citi – kā nedzirdīgo rakstiskās valodas sliktas prasmes pazīmi. 


Saīsināti no VES materiāliem sagatavoja: Pēteris Vilisters

 


Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas