Search form

16.09.2011

Drukāt

Smēķēšana ietekmē dzirdes spēju

Photo

Tas ir neapšaubāms fakts, ka patērēto cigarešu daudzums un smēķēšanas ilgums var būtiski palielināt dzirdes pavājināšanās risku. Starptautiskā līmenī veikti vairāki pētījumi, kas saistīti ar smēķēšanu un dzirdes zudumu. Šobrīd smēķēšana tiek atzīta kā viens no dzirdes zuduma faktoriem.


Jau izsenis zināms, ka smēķēšana nelabvēlīgi ietekmē dzirdes orgānus. 1962. gadā tika veikts pētījums, izmantojot jūrascūciņas. Tās tika apzināti piespiestas ieelpot cigarešu dūmus, pēc tam tās nogalināja, lai izpētītu šo dzīvnieku iekšējo ausi, kas atbild par dzirdi. Tika konstatēti nopietni auss deģenerēšanās ( sabojāšanās) pierādījumi. Ja šādi notiek ar dzīvniekiem, tad kas gan notiek ar cilvēkiem? To var tikai aptuveni secināt no šī eksperimenta, jo saprotamu iemeslu dēļ nav iespējams veikt šādus pētījums ar cilvēkiem.
 
Eiropas Audioloģijas centra pētījumos piedalījušies ap 4 083 dalībnieku, kuru vecums svārstījies no 53 līdz 67 gadiem. Katrs no dalībniekiem aizpildījis anketu par savu medicīnisko vēsturi un ziņas par savu smēķēšanas statusu. Anketā tika iekļauti jautājumi par smēķēšanas regularitāti, ilgumu un daudzumu. Šajos pētījumos bieži izmantots termins – „paciņas gadā”. To aprēķina pēc cigarešu patēriņa dienā un smēķēšanas ilguma. Piemēram, mazāk nekā 10 cigaretes dienā apzīmē ar svara koeficientu 0,5, taču vairāk nekā 20 cigaretes dienā – 1,5.
Pētījumā noskaidrojās, ka smēķēšana atstāj stipru iespaidu uz vidusausi, kairinot eistāhija kanālu un vidusausi, kam ir būtiska nozīme dzirdes mehānismā.
 
Pētījumi Āzijā tika veikti mazā mērķauditorijā (263 dalībnieki). Tajos piedalījās cilvēki no lauku apvidiem, lai izpētītu kombinētu smēķēšanas ietekmi saistībā ar dzirdes zudumu un vecumu. Neviens no pētījuma dalībniekiem dzīves laikā nebija bijis pakļauts lielam troksnim, kas, kā zināms, ir viens no dzirdes zuduma iemesliem.
Noskaidrojās, ka 11,9 % smēķētāju ap un zem 40 gadiem novērots dzirdes zudums, virs 40 gadiem – 51,3 %.
Starp nesmēķētājiem vecumā ap un zem 40 dzirdes zudums novērots tikai 6,9 %, bet vecākiem par 40 gadiem – 29,7 %. Citiem vārdiem sakot, jo smēkētājs kļūst vecāks jo novērojams lielāks dzirdes zuduma risks.
 
 Izraēlas zinātnieki veikuši lielāku pētījumu, kurā piedalījušies 13 308 vīrieši vecumā no 20 līdz 68 gadiem (vidējais vecums 34,6). Kā iepriekšējos pētījumos, arī šajā piedalījās gan šobrīd smēķējošie, gan tādi, kas smēķējuši agrāk un arī nesmēķētāji. Taču rezultātos parādījās kas interesants - augstāks dzirdes zuduma risks tika novērots gados jaunākiem. Dalībniekiem virs 35 gadiem riska pieaugums – 17%, taču zem 35 gadiem – 43 % risks.
 Pētnieki noskaidroja, ka gan agrāk, gan šobrīd smēķējošiem dzirdes zuduma risks pastāv 11,8 %, taču nesmēķējošiem vispār tikai 8,1%. Kopumā zinātnieki secināja, ka smēķēšana paātrina dzirdes zuduma risku par 45%.
 
Arī ASV zinātnieki pievērsušies šīs problēmas izpētei. Vienā no pētījumiem piedalījās 3 753 dalībnieki vecumā no 43 līdz 84 gadiem (vidējais vecums 65,8 gadi), un rezultāti apliecināja, ka šobrīd smēķējošiem dzirdes zudums novērojams 1,69 reiz biežāk nekā cilvēkiem, kuri nesmēķē vispār.
 
Smēķēšana var būtiski ietekmēt dzirdes zuduma risku. Ja esat smēķētājs, tad iedrošiniet sevi atmest smēķēšanu. Ja jums apkārt ir cilvēki, kuri smēķē, tad, iespējams,  jums viņiem jāparāda  vai jāizskaidro šis raksts.
 
 
Pēc interneta materiāliem sagatavoja: Laura Reisele

Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas