Search form

22.09.2011

Drukāt

Eiropas Valodu dienas pasākumā arī zīmju valoda

No 19. līdz 30. septembrim Latviešu valodas aģentūra (LVA) kopā ar sadarbības partneriem rīko Eiropas Valodu dienas pasākumus. Rīt, 23. septembrī pl. 13 plānota arī zīmju valodas darbnīca. Tā notiks Eiropas Savienības mājā, Rīgā, Aspazijas bulvārī 28, un nodarbību vadīs Zīmju valodas centra (ZVC) direktore Lilita Janševska.


Kā pastāstīja L. Janševska, līdz šim ZVC četras reizes piedalījās Eiropas studentu foruma Rīgas organizācijas AEGEE  rīkotajās Eiropas Valodu dienās. (Attēlos redzama nodarbība no pagājušā gada). Savukārt Latviešu valodas aģentūras organizētajā pasākumā Zīmju valodas centrs piedalās pirmo reizi, lai gan aģentūra to rīko jau septīto gadu.

Kā ZVC vērtē šo valodu pasākumu – cik vērtīgi mums tajā piedalīties?
L. Janševska uzskata, ka ir ļoti vērtīgi piedalīties, jo tas ir viens no veidiem, kā popularizēt zīmju valodu sabiedrībā. „Šādos pasākumos parasti atkārtojas viens un tas pats jautājums un izbrīns: Kā var būt, ka katrai valstij nedzirdīgiem sava valoda? Visi taču ir vienādi nedzirdīgi un varētu runāt vienā zīmju valodā.”

Centrs visiem interesentiem piedāvā arī zīmju valodas kursus 2 reizes nedēļā. Nākamie valodas kursi tiks organizēti pavasarī. Tiem, kas netiek uz kursiem, ir iespēja apgūt zīmju valodu virtuāli, izmantojot ZVC mājaslapas www.zimjuvaloda.lv  sadaļu Videovārdnīcas. Te var mācīties gan iesācēji, gan paši nedzirdīgie, jo mājaslapa piedāvā daudzas  tematiskas vārdnīcas, piemēram, „Darba aizsardzība”, „Celtniecība un tehnika”, „Finanšu darījumi”. Savukārt nedzirdīgie cittautieši var uzlabot savas latviešu valodas zināšanas, izmantojot viņiem speciāli izstrādāto mācību programmu „Latviešu zīmju valoda mazākumtautību nedzirdīgajiem”.

Pašlaik ZVC izstrādā datorterminu zīmju valodas videovārdnīcu, kura jau šogad būs gatava. Savukārt šobrīd interesentiem tiek piedāvāti šādi zīmju valodas materiāli:
Latviešu zīmju valodas vārdnīca nedzirdīgajiem bērniem Ģimene
Latviešu zīmju valodas vārdnīca nedzirdīgajiem bērniem Skola
Latviešu zīmju valodas vārdnīca nedzirdīgajiem bērniem Pilsēta
Latviešu zīmju valodas vārdnīca nedzirdīgajiem bērniem Lauki
Latviešu nedzirdīgo zīmju valodas gramatikas pamati
Latviešu zīmju valodas vārdnīca Būvniecība
Latviešu zīmju valodas vārdnīca Mākslas izglītība
Latviešu zīmju valodas vārdnīca Ēdiena gatavošana
Latviešu zīmju valodas vārdnīca Īpašības vārdi (pielikumā DVD) A-M
Latviešu zīmju valodas vārdnīca Īpašības vārdi (pielikumā DVD) N-Ž
Latviešu zīmju valodas videovārdnīca Darbs (DVD)
Latviešu zīmju valodas videovārdnīca Finanšu darījumi (DVD)
Latviešu zīmju valodas videovārdnīca Darba aizsardzība (DVD)
Latviešu zīmju valodas videovārdnīca Celtniecība un tehnika (DVD)
 
Valodas apguves materiālus var saņemt Zīmju valodas centrā, Elvīras ielā 19, 2. stāvā. Turpat uz vietas var iepazīties arī ar citu valstu zīmju valodas materiāliem.
 
Teksts: Inese Immure
Foto: no Zīmju valodas centra arhīva

 


Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas