Search form

16.12.2011

Drukāt

Invaliditātes dienā Indija pieprasa oficiālu valodas statusu zīmju valodai

Photo

Pasaules Invaliditātes dienā Valsts invalīdu nodarbinātības veicināšanas centrs un Nacionālā nedzirdīgo asociācija pieprasīja oficiālas valodas statusu zīmju valodai un finansējumu zīmju valodas tulku sagatavošanai darbam publiskās vietās.


Indijas Nedzirdīgo asociācijas prezidents Zorin Singha atzīmējis, ka Indijā dzīvo vairāk nekā 70 miljoni cilvēku ar invaliditāti. No tiem 18 miljoni ir cilvēki ar dzirdes traucējumiem. Viņš  izteica nožēlu, ka valsts joprojām, 64 gadus pēc neatkarības iegūšanas, nav pievērsusi uzmanību šo cilvēku problēmām.

Nedzirdīgie cilvēki ar komunikācijas grūtībām saskaras katru dienu. Z. Singha skaidro: "Tu nevari iet uz skolu vai skatīties televīziju. Un, Dievs pasarg, ja tev ārkārtas situācijā jādodas uz policijas iecirkni vai slimnīcu. Ja tu esi, piemēram, dzelzceļa stacijā un tur paziņo, ka vilciens kavējas vai pēkšņi mainījis perona numur, un  piestās citā vietā. Bet jūs nevarat dzirdēt ne vārda. Tas ir tāpēc, ka nav vizuālo paziņojumu, kas cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem ziņotu par ārkārtas trauksmi, piemēram, ugunsgrēka, avāriju, nelaimes  gadījumā utt."

Cīņā par nedzirdīgo cilvēku tiesībām Indijas Nedzirdīgo asociācija uztur sakarus ar valdību un politikas veidotājiem. Tā šobrīd valsts līmeņa sanāksmēs izplata informāciju par nedzirdības jautājumiem un  nedzirdīgo personu tiesībām.

Atgādinot, ka nesen Indijas Augstākā tiesa pasūtīja aptauju, lai noskaidrotu, kurās sabiedriskās ēkās, slimnīcās, lidostās, dzelzceļa stacijās nepieciešami zīmju valodas tulku pakalpojumi.

Valsts Invalīdu Nodarbinātības veicināšanas centra direktors Javed Abidi uzsver: „Šajā valstī  uz18 milj.cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem   ir tikai 250 sertificēti tulki. Ja mums trūkst zīmju valodas tulku, tad kā gan mēs varam  piedāvāt zīmju valodas tulka pakalpojumus publiskās vietās?"

  
Sagatavoja: Inese Immure

Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas