Search form

27.06.2012

Drukāt

Ventspilī, Liepājā un Rēzeknē: Līgodiena un Jāņi godam aizvadīti


22. jūnijā Ventspils  klubā notika Līgodienas pasākums. Kluba vadītāja iesākumā izpildīja līgo dziesmu, kur visiem bija jādzied līdzi. Pēc tam biedri pastāstīja par savu visinteresantāko Līgodienas piedzīvojumu. Bija jauki uzzināt, ko nu kurš piedzīvojis Līgosvētkos vai Jāņu dienā. Paldies stāstītājiem! Tad sēdāmies pie bagāti klāta galda, kur netrūka ne siers, ne alus. Mājup visi devās labā noskaņojumā.
Teksts: Raisa Civkunova
Foto: Indulis Pāže 

  

Projekta „Klusuma pasaule” ietvaros Liepājas biedriem 23. Jūnija  Līgovakarā notika pasākums – saiets „Klusi Jāņi, klusas Līgas”.

Sanācām kopā koncertestrādē „Pūt, vējiņi”, kur varējām noskatīties tautisku izrādi, pie pilsētas lielākās jāņuguns sildīties un dančos kājas izlocīt. Un kas gan būtu par Līgosvētkiem bez Jāņu siera un alus baudīšanas!
 
Turpat pārrunājām arī šīs tradīcijas vēsturi. Jāņus var uzskatīt par vislatviskākajiem svētkiem. Mūsdienās blakus Jāņu nosaukumam lieto arī tādus  kā  Līgosvētki, Jāņudiena, Zāļu diena, Zāļu vakars. Svarīgi ir saglabāt  svinēšanas tradīcijas un ticējumus, piemēram, tādus kā: Jāņos uz ganībām jāiet līgot un sieru ēst, lai govīm svētība pieliptu; Jāņu rītu nedrīkst ilgi gulēt, kad saulīte rotājas; kas Jāņu rītā iet uz avotu mazgāties, tas paliek skaists; Jāņu naktī ap pusnakti jābrien pa ūdeni, tad rītā būs nauda pastalās;  naktī vajag kailam apskriet laukus, tad labāk viss aug.
 
Vai jūs kaut ko no tā izdarījāt. Jā? Tad būs labi! Nē? Vainojiet paši sevi!
Teksts un foto: Gundega Paņko
 
 

19. jūnijā projekta „Klusuma pasaule” ietvaros Rēzeknes biedri tikās latvisko tradīciju pasākumā „Ielīgo Latgali”. Rēzeknieši to vēlējās aizvadīt brīvā dabā, ielīgojot Jāņus ar šūpolēm un citām interesantām izdarībām, izvēloties atpūtas bāzi „Kalēji”.
 
Tajā ir daudz pamācošu paraugu pašnodarbinātībai, piemēram, zivju dīķu izveidei, kūpināšanas skapju darināšanai, telšu laukuma sagatavošanai u.c. lietderīgas idejas, ar kurām labprāt padalījās atpūtas bāzes saimnieki. Turpinot pasākumu, visi cepa kopā sarūpēto šašliku, daloties pavārmākslā un ieteikumos īstā tā pagatavošanā.
 
Pasākuma gaitā pasākuma dalībniekiem tika piedāvāti dažādi aktīvās atpūtas pasākumi. Sākumā trenējās šautriņu un bumbu mešanā, īpašu jautrību izraisīja riņķu metieni un vēl citas izdarības. Labā omā visi izveidoja kopīgu apli, katrs pieminot kaut ko saistībā ar Līgo svētkiem. Pasākuma dalībnieki atvadoties bija ļoti priecīgi par šo kopā būšanu, vērtējot to ne tikai kā ļoti izglītojošu, bet arī kā visus vienojošu un uzmundrinošu. 
Teksts: Inese Geduša
Foto: Līga Pauniņa

 


Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas