Search form

01.12.2006

Drukāt

01.12.2006.- Ziņu lapa "Iekļaujies, strādā !" Nr.4

Ikviens gaidīts savā reģiona biedrībā, savā klubā Ilze Kopmane   Projekta ietvaros saskaņā ar plānotām aktivitātēm notikuši jau daudzi pasākumi. To vidū – vairākas izziņas ekskursijas uz uzņēm...
Ikviens gaidīts savā reģiona biedrībā, savā klubā
Ilze Kopmane
 
Projekta ietvaros saskaņā ar plānotām aktivitātēm notikuši jau daudzi pasākumi. To vidū – vairākas izziņas ekskursijas uz uzņēmumiem un tikšanās ar pieredzējušiem amata meistariem (Valmierā, Daugavpilī); mutvārdu žurnāli „No A līdz Z” (Pļaviņās, Kuldīgā, Rēzeknē); iknedēļas jaunāko ziņu apskati visos klubos, kā arī vairāki tematiskie vakari „Kopībā spēks” un radošās darbnīcas „Dari, tu vari” (Daugavpilī, Rēzeknē, Valmierā, Liepājā).
Kā liecina pasākuma dalībnieku atsauksmes un aptaujas anketas, interesi izraisījusi arī īpašā projekta darba grupas sagatavotā izbraukuma programma „ES fondi - nedzirdīgajiem” reģionos (Valmieras, Smiltenes, Pļaviņu, Daugavpils, Rēzeknes, Ventspils, Liepājas un Kuldīgas biedrību klubos oktobrī un novembrī).
Eiropas Savienības puzles salikšanā sacenšas smiltenieši
 
Pasākuma apmeklētāji tuvāk uzzināja par visiem ES projektiem, kas tikuši un patlaban tiek realizēti Latvijas Nedzirdīgo savienībā. Par to, kādas labas lietas gūtas, kādi darbi paveikti par ES fondu un dažādu Eiropas valstu naudu turpat pusmiljona latu apmērā. To vidū – forumi, apmācības, tehnoloģiskās modernizācijas pasākumi, nekustamo īpašumu remonti, radošās nometnes, pētījumi, pieredzes apmaiņa, dažādi izdevumi, arī „Kopsolī” speciālie pielikumi, un daudz kas cits.
Programmas vadītājs I.Kalniņš iepazīstināja ar viņa vadītās jauniešu organizācijas „Efraims” veikumu un iekļaušanos Eiropas apritē, kā arī vadīja diskusijas par tēmu „Nedzirdīgo identitāte un viņu iespējas mūsdienās”. Lielu atsaucību apmeklētājos izraisīja atraktīvo spēļu komplekss „Būt Eiropā”.
Sekojiet informācijai par turpmākajiem pasākumiem reģionālajā presē, „Kopsolī” un LNS mājaslapā.
Izbraukuma grupas dalībnieki, no kreisās A.Valdmane, Z.Ungurs, B.Aldersone
 
Nedzirdīgie darba tirgū: Bez konkurences?
Celtniecība tagad ir topā – pašiem sava brigāde
Daiga Delle
Pašā Siguldas centrā ceļ lepnu daudzdzīvokļu māju „Siguldas terases”. Šo objektu pārzina firma „Mūsu māja” no Rīgas, kurā strādā arī mūsu puiši – daudz! Pateicoties mūsējo brigādes vadītājam Pēterim Kursītim, raksta autorei bija iespēja paviesoties šajā objektā. Un pusdienas pārtraukumā turpat uz rigipšiem tapa šī intervija.
Raitis Saulītis (29)
Esmu no Ērgļiem. Mani tur atrada Raimonds Kovaļevskis un piedāvāja strādāt kopā. Pirms tam pelnīju iztiku Ērgļos gaterī, bet no darba aizgāju muguras traumas dēļ. Šajā firmā strādāju jau vairākus mēnešus. Rīgā īrēju dzīvokli. Būtu jau labprāt palicis tepat uz vietas, bet visi vagoniņi, kuros dzīvo strādnieki, ir aizņemti.
Par pašu darbu runājot – ir grūtības ar sazināšanos. Tā kā ilgi esmu bijis tikai dzirdīgo sabiedrībā, tad rodas problēmas, sazinoties ar nedzirdīgajiem. Turklāt nesadzirdu arī, kad dzirdīgais no otras telpas gala mani sauc vai kaut ko man saka. Te veicu namdara darbus, tas man ir kas jauns. Vispār man patīk strādāt vienam pašam! Ja cita firma piedāvātu lielāku atalgojumu, ietu tur.Bet tur jau cita lieta – man jārēķinās, vai mani vispār pieņems, jo: nezinu krievu valodu, man ir dzirdes problēmas. Daudziem apnīk ķēpāties ar tādiem kā es.
Vēl viens mīnuss – esmu prom no ģimenes, kura dzīvo Ērgļos. Tomēr sieva ir priecīga, ka man ir darbs, par kuru labi maksā.
Raimonds Kovaļevskis (35)
Mani uz šo firmu Pēteris aicināja jau pirms gada, bet toreiz biju aizņemts ar gadījuma darbiem, tāpēc atteicos. Bet pēc gada tomēr pieņēmu šo darba piedāvājumu. Jau pāris mēnešu, kopš strādāju te. Patīk tas, ka te esmu pieņemts oficiāli, ar sociālajām garantijām. Uzreiz ir drošības sajūta! Un arī tas ir lieliski, ja zini, ka konkrētā datumā un ne dienu vēlāk tiks izmaksāta alga. Ne visur tā ir! Mums ir labs kolektīvs un šefs! Ja darbu piedāvātu Ventspilī, tad brauktu turp strādāt tikai tad, ja maksātu komandējuma naudu. Mums te ir labi – Pēteris katru dienu mūs vadā no Rīgas uz Siguldu un otrādi. Firma apmaksā ceļa izdevumus.
Edgars Veckāgans (21)
Darbu atradu caur drauga paziņām. Tagad esmu špaktelētājs, krāsotājs. Par firmu „Mūsu māja” esmu dzirdējis tikai labas atsauksmes. Nevēlētos strādāt kaut kādā apšaubāmas reputācijas firmā.
Pirms gada strādāju par namdari nedzirdīgo puišu firmā. Pirmos mēnešus maksāja labi, bet tad sāka novilcināt... Tad draugs mani iekārtoja dzirdīgo firmā pie flīzēšanas darbiem, bet tur arī bija problēmas – maza alga, darbu kavēja tas, ka savlaicīgi nepiegādāja materiālus.
Mums ģimenē interesants fakts: mana omamma arī strādā celtniecībā. Pats esmu no Ventspils, bet tur darba nav. Varbūt man nepaveicās, bet veidojas tāda sajūta, ka nedzirdīgus tur darbā neņem! Mani pat par dārznieku nepieņēma! Noteikti reiz stāšos augstskolā. Vēlos studēt ģeogrāfiju!
Māris Lapsa (37)
Pusotru gadu jau strādāju šeit un esmu apmierināts ar visu, kas te notiek! Manā ziņā ir špaktelēšana, apmetuma darbi, griestu un citu virsmu sagatave krāsošanai. Nekādu grūtību! Ja man piedāvātu strādāt Liepājā, brauktu pat uz turieni, jo šajā firmā viss tiek kārtots oficiāli, ir lielāka drošības sajūta. Pirms tam man neveicās ar darbu, daudzās vietās bija zems atalgojums. Man patīk strādāt šādā nelielā savējo grupā.
(Pēteris: Māris ir vienīgais, kas mani klausa!)
Andis Zoldners (17)
Es strādāju tikai skolas brīvlaikā. Darbu atrast palīdzēja drauga Sanda mamma. Protams, ar prieku piekritu. Šī ir mana pirmā vasara, kad strādāju. Atnācu te bez darba iemaņām, Arnis mani nedēļu apmācīja. Dzīvoju Tukumā, bet Rīgā nakšņoju pie drauga. Mani vienaudži vasarā gan nestrādā, esmu pat viņiem ieteicis izmantot šādu iespēju, bet viņi negrib.
Toties man būs nopelnītā nauda! Man nav nekādu dižo mērķu, naudu izlietošu tāpat –iztikai, apģērbiem, izklaidēm. Protams, mani vecāki priecājas, ka strādāju, un skolotāji arī noteikti būs pārsteigti, jo nezina, ka strādāju. Šogad esmu 11.klasē, tāpēc vēl nezinu, ko pēc skolas vēlēšos darīt.
Sandis Uzors (17)
Iespēju vasaras brīvlaikā piepelnīties meklēju jau pagājušo gadu, bet bez īpašiem panākumiem. Mamma gan atrada nelielu darbu Jūrmalā – tur privātmājā raku bedres sētas stabiem. Kāpēc gribu strādāt? Vēlos nopelnīt naudu, un te to var! Biju priecīgs, kad šovasar Pēteris uzņēmās atbildību par mani un pieņēma savā brigādē. Tad nu esmu te palīgstrādnieks. Uzskatu, ka darbs ir normāls, vienīgi no rītiem gribas ilgāk pagulēt, kā jau brīvlaikā... Mūs ar Andi apmācīja Arnis. Domāju, ka mēs ātri visu apguvām! Par mums priecājas vecāki. Zinu, ka mani klasesbiedri vasarā nestrādā, bet es noteikti neko nezaudēju!
Arnis Lukins (22)
Man radinieks ieteica strādāt šeit, un esmu ļoti apmierināts! Labi apmaksāts darbs, alga vienmēr laikā. Pats strādāju jau 3 gadus, sākumā biju metinātājs, esmu beidzis Apes arodskolu. Kā metinātājs, santehniķis braucu uz dažādiem objektiem. Mans darbs bija saistīts ar apkures sistēmām katlumājās.It kā interesanti, bet firma bankrotēja. To, ka mainīju profesiju, nenožēloju ne mirkli, jo te ir labs šefs, neliela grupiņa, līdz ar to labas attiecības!
Inguss Matīss (25)
Pirms šī darba strādāju neoficiālā darbā pie nedzirdīgajiem. Bija problēmas ar darbu sadali, materiālu trūkums, neatbilstoša alga, tāpēc aizgāju prom. Pie Pētera nokļuvu pēc drauga ieteikuma. Man patīk, ka „papīri” ir kārtībā, ir laba alga, par mani maksā sociālo nodokli, tātad pensijas fonds palielinās, jā, un, varu ņemt kredītu! Labi arī tas, ka ar jebkuru jautājumu, problēmu varu vērsties pie brigadiera Pētera, viņš zina atbildes uz visiem jautājumiem.
Savulaik mācījos, bet nepabeidzu Rīgas amatniecības skolu. Šo arodu esmu apguvis pašmācības ceļā. Ar kolēģiem saprotos labi, tikai dažreiz jauniņie kaitina ar savu nenopietnību. Bet visumā šobrīd esmu ļoti apmierināts!
Pats atbildīgais cilvēks par šo brigādi Pēteris Kursītis (40)
Šajā firmā jau būšu nostrādājis 2 gadus. Kā viss sākās? Darbu vadītājs, ko pazinu agrāk, strādāja šajā firmā un man šad tad piespēlēja privātdarbus. Man bija 2 – 3 strādnieku grupiņa, vairāk cilvēku jau nevajadzēja. Savā laikā man neveicās darba meklējumos, vērsos pie visiem bijušajiem klientiem, sūtīju ziņu, ka meklēju darbu. Juris tad uzreiz piedāvāja lielu objektu firmā „Mūsu māja”. Juris man arī ieteica izveidot līdz 10 cilvēku brigādi.
Einārs Mālkalns: Toreiz izveidojās liela grupa, jo tas taču bija komforts: šefs no pašu vidus, ērta sazināšanās mūsu zīmju valodā. Vārdu sakot, savējo atbalsts nodrošināts.
Pēteris: Cilvēku skaitu brigādē nosaka veicamā darba apjoms. Uz pirmo objektu sanācām 4 – 6 cilvēki. Protams, sākumā bija arī problēmas, nesaprašanās par naudaslietām un darba kvalitāti. Ar laiku viss noregulējās, turpinājām strādāt. Kas spītīgi turējās pie sava, tam nācās aiziet. Firma apgādā mūs ar kvalitatīviem darba instrumentiem un apģērbu, apmaksā ceļa izdevumus no Rīgas uz Siguldu un atpakaļ. Nu jau izbrauc pilni divi auto ar mūsējiem.
Iepriekšējais lielais objekts bija viesnīca „Valdemārs”, kurā veicām rekonstrukciju. Bijām atbildīgi par iekšējiem apdares darbiem, krāsošanu, rigipša konstrukciju. Pārsvarā ir iekšējie apdares darbi, virsmu sagatavošana krāsošanai. Ņemam arī blakusdarbus – sevišķi remontdarbus.
Tagad man ir 3 brigādes. Man ir uzticami palīgi – Raimonds Puksis un Alnis Kuļikovs. Cilvēki strādā arī Daugmalē strādā un Torņkalnā. Ik pa laikam jau zvanu uz katru objektu darbu vadītājam un jautāju, kā manējiem iet.
Kā ar disciplīnu? Cenšos bremzēt pļāpāšanu, tā ir tikai lieka laika tērēšana, pa to laiku taču santīmi aizlido... Interesanti, ka gandrīz katrā objektā satiekam savējos arī no citām firmām – Daugmalē un Valdemārā strādāja mūsējie skārdnieki, Siguldā – krāsotāji. Pasaule maza!
Kopš strādāju firmā „Mūsu māja”, jūtos daudz labāk! Jā, ir lielāka atbildība, tomēr esmu ļoti apmierināts! Tagad varam padarīt uzreiz vairāk vienā vietā. Izcenojumi uz gabaldarbiem firmā gan ir mazāki nekā privātbiznesā, bet tas nav galvenais. Darbs ir vairāk radošs! Man vēl daudz ieceru, bet pagaidām neko negribu izpaust!
Mans galvenais uzdevums šeit?
Piedāvāto darba apjomu paveikt godam – ar kvalitāti un garantiju!
P.S. Šīs sarunas ar celtniekiem notika vasarā, jūlijā. Šis tas pāris mēnešu laikā ir mainījies. Daži aizgājuši strādāt citur vai turpina mācības skolā, citi joprojām turpat.

Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas